Architektura / rodinné domy

Dům, který má svou filozofii života…

„Chtěli jsme absolutně bezbariérové bydlení. Minimálně překonávat překážky, žádná patra či mezipatra, přechod z exteriéru do interiéru v jedné rovině - nenásilný a plynulý. Proto jsme se rozhodli pro bungalov, a to do písmene U.“ říká o svém novém domě paní Dana Dobřichovská, česká módní návrhářka.

Martina Rychetská , 1. 12. 2011

Přízemní rodinný dům s vnitřním atriem na návštěvníka dýchne čistotou, prosvětleností a lesklými plochami. Majitelka si jej navrhovala tak, aby architektura domu byla neokázalá a zachovávala jí dostatek intimity, a to jak pohledem z veřejného prostranství, tak i v soukromí. Dům má centrální společnou část a na ni navazují dvě samostatná křídla uzavírající vnitřní terasu. Jedno je určené rodičům a druhé dospělým dětem. „I přesto, že spolu jako rodina trávíme hodně času, jsou chvíle, kdy každý z nás potřebuje mít svůj klid,“ vysvětluje důvody tohoto uspořádání paní Dobřichovská.

Světlá a prostorná centrální část

Obývací pokoj a kuchyně s jídelním prostorem společně představují centrální část domu, tedy pomyslnou spodní část písmene U, do kterého je tvar domu situován. Prostor není nikterak členěn nebo oddělován, ba naopak. Všudypřítomná šedá dlažba, pod kterou je ukryto podlahové vytápění, se prolíná v celém domě a díky ní působí vše absolutně kompaktním dojmem. Velkou výhodou dlažby je její snadné udržování. Již při pohledu na tento prostor je jasné, že základními materiály opakujícími se v různých obměnách v jednotlivých prostorách domu budou sklo, chrom a tóny bílé, šedé a na doplnění, v menším zastoupení, vysoce kontrastní antracitově černé. Kdo by si myslel, že půjde o jeden z dalších studených interiérů, bude překvapen. Tyto materiály nebyly zvoleny pouze kvůli jejich designu, ale zejména z hlediska praktičnosti a s ohledem na snadnou údržbu. Příjemné osvětlení zprostředkovávají malá stropní a stěnová bodová světla, která v celém interiéru nahradila lustry. Proč? Jejich světlo je příjemné a neusazuje se na nich prach. Skutečnou praktickou „vychytávkou“ je zabudování vypínačů pro boční osvětlení dole u podlahy. Automaticky se rozsvěcují světla umístěná u vstupu a v přilehlých chodbách obou křídel domu.

Kuchyně, která nejen vypadá…

… ale je schopná každodenního provozu a snadno se udržuje. To byly základní indicie při navrhování kuchyňského koutu, který byl vyroben na míru. Pracovní linka i skříňky (horní díly v praktickém mělkém provedení) jsou v povrchové úpravě vysoký lesk bílý. Na kuchyňských dvířkách nenajdete ani jednu nábytkovou úchytku. Použit byl totiž systém dotykových pantů. Linka se tak lépe udržuje, žádné překážky nebrání jejímu bezproblémovému otření. Další vysoce designovou a přitom nesmírně účelovou záležitostí je skleněný obklad. „ Právě skleněné obložení v kuchyni je důkazem, že i krásné a efektní věci mohou být praktické. Barevné sklo float čiré v mnoha odstínech je ve své podstatě lehký a působivý materiál, který se skutečně velmi dobře udržuje, protože zde odpadá komplikované čištění spár klasického obkladu.“ potvrzuje paní Dobřichovská a dodává: „U skleněného obkladu jsem pečlivě vybírala firmu, aby vše dopadlo na výbornou, a myslím, že jsem měla šťastnou ruku. Firma VV Sklo z Křižanova sklo nejen dobře zaměřila, ale i montáž proběhla bez jakýchkoli problémů.

Další praktickou záležitostí, a to nejen v kuchyni, je zcela jistě centrální vysavač – v kuchyni umístěn pod samotnou linkou.

Jídelní prostor okořeněný trochou historie

Dominance skla a kovu - chromu je pečlivě zachována i v jídelním koutu. Co je však možná trochu překvapující v tomto moderním a čistými liniemi protknutém interiéru, je výstava historického porcelánu, umístěného na zdi v pomyslné ose čela stolu. „Porcelán je mojí vášní. Líbí se mi, když je v moderním interiéru zakomponována jedna věc s historickou hodnotou. Tím, že má svou cenu a je naprosto odlišná od ostatních prvků, dokonale vyzní a upoutá na sebe zaslouženou pozornost,“ prozrazuje paní Dobřichovská.

Na hlavní prostor zcela přirozeně navazují obě domovní křídla, která dotvářejí půdorys domu do písmene U. Mezi hlavním obývacím prostorem a dílčími chodbami nejsou umístěny žádné dveře. „V původně zamýšleném návrhu zakomponovány byly, ale nakonec jsme jejich osazení nerealizovali. Jsme spolu zvyklí v rodině neustále komunikovat, a proto nám toto řešení vyhovuje. Nepřítomnost dveří nevadí ani tepelnému komfortu. Díky podlahovému vytápění nastavenému v celém domě na stálých 19 až 20 stupňů Celsia si celý otevřený prostor udržuje stabilní teplotu. Vstupy do všech místností uzavírají celoskleněné dveře. „Použitý typ skla, satináto bílé, je průsvitný, takže propouští světlo, ale není průhledný a tím splňuje všechny naše nároky na soukromí,“ vysvětluje svůj výběr paní Dobřichovská a doplňuje: „U dveří ze skla jsem opět neriskovala a využila firmu VV Sklo. Celoskleněné dveře jsou specifické tím, že je musíte skutečně dobře vyrobit a namontovat. Špatně zaměřené nebo vyrobené celoskleněné dveře totiž na místě montáže nijak neupravíte.“ Dveře jsou doplněny standardním kováním Arcos v provedení broušená nerez a obložkami v CPL kovolaminátu imitující broušenou nerez od Sapeli.

Z každého pokoje je také možný vstup ven, přímo na terasu – přesněji řečeno do ze tří stran krytého átria. Terasová okna jsou z venkovní strany šedá a z vnitřní bílá, aby zcela zapadla do interiéru. Zvoleny byly standardní plastové profily od firmy Dafe Plast. „Jsme zvyklí trávit venku hodně času. Na terase snídáme, obědváme, večeříme… to rodinu stmeluje. V létě je to náš druhý obývací pokoj. Tento druhý přístup má i další výhodu, přátelé našich dětí, kteří k nám chodí velmi často, mohou vstupovat a odcházet rovnou z jejich pokojů. Díky tomu se navzájem nerušíme ani neomezujeme,“ uvádí paní Dobřichovská.

Pokračování na další straně.

 

Pravé křídlo je královstvím dětí

Dispoziční řešení tohoto bungalovu poskytuje pohodlné, příjemné bydlení s notnou dávkou soukromí i pro oba sourozence. V jejich samostatném křídle vznikl prostor i pro jejich malou koupelnu a dívčí šatnu, která byla velkým přáním dcery majitelky domu. Jak ona sama říká, hlavní předností této místnosti je, že je zde všechno přehledně uspořádáno, není třeba nic otevírat, hledat. Naprosto dominantní je v dívčím pokoji sytě růžová malba jedné ze stěn. Tento odstín se v místnosti opakuje i dále ve formě různých doplňků. I zde můžeme zaznamenat přítomnost prvků, které jsou pro celý interiér charakteristické - základní bílý odstín, jenž tvoří lesklou povrchovou úpravu veškerého nábytku, chrom a doplňující černá barva.

Klidné zázemí pro rodiče

Levé křídlo bungalovu je zázemím pro ložnici majitelů domu, druhou šatnu a koupelnu. I v těchto prostorách jsou bezchybně pohlídané čisté linie, hranaté tvary a základně zvolené barevné kombinace i materiály. V koupelně je použité dispozičně zajímavé řešení sprchového koutu. „Obrovskou výhodou je, že celoskleněný kout je dobře přístupný, nejsou v něm zakomponovány žádné dveře, a i přesto se voda nedostane tam, kam nemá,“ uvádí paní Dobřichovská a pokračuje: „Skleněné stěny jsou ošetřeny speciální povrchovou úpravou proti usazování vodního kamene, po koupání je stačí pouze otřít stěrkou a je uklizeno.“ Nepřehlédnutelnou je zcela jistě i tvarově atypická vana. „Abychom dodrželi filozofii hran v celém interiéru a zároveň si splnili naše přání – co největší vanu, zvolili jsme tento největší vyráběný model. Navíc jsme vanu usadili bez nožiček, takže je zasazena níže, a díky tomu velice pohodlně přístupná,“ dodává paní Dana Dobřichovská, která prozrazuje i další záměr v rámci koupelny. Za dveřmi, které z tohoto prostoru vedou do zahrady, plánuje zimní zahradu s přístupem do sauny umístěné hned v blízkém sousedství.

Budíme se s pohledem do přírody

V ložnici majitelů jasně dominuje černá malba zdi za manželskou postelí. I přesto, že prostor sám o sobě není moc velký, bylo možné si tento tmavý odstín bez problémů dovolit. Téměř polovinu stěn totiž nahradila velká okna směrovaná na zahradu s terasou, a ta místnost maximálně opticky zvětšila. „Mám ráda jednoduché linie, eleganci. Upřednostňuji decentní vzhled s jedním opravdu výrazným prvkem. A to jak v bydlení, tak i v módě a doplňcích. Tady je to jednoznačně kombinace bíle laděného nábytku a svítidel a černé malby s překrásnou grafikou zebry. Je to velmi ušlechtilé zvíře a absolutně nezkrotné. Mám pro něj slabost…“ dodává se smíchem paní Dobřichovská a doplňuje: A protože stejnou slabost mám i pro sklo, nemohou ani v ložnici chybět celoskleněné dveře. Propouští světlo a působí lehkým a vzdušným dojmem.

Promyšlená kombinace barev. Volba odpovídajících materiálů. Použití skla, kovu či dalších jiných prvků tam, kde to není až tak běžné, a snaha maximálně přiblížit dům nebo byt svým vlastním představám. Tak zní recept na spokojené a designově vyvážené bydlení podle paní Dobřichovské.

  • Země: Česká republika (Česko)

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři