Architektura / bytové domy

Gehryho barokní mrakodrap na 8 Spruce Street

Frank Gehry proslul spíše jako architekt muzeí, koncertních sálů a galerií, výškových staveb mezi jeho realizacemi však příliš nenajdeme. Jednou z výjimek je 76patrový mrakodrap na adrese 8 Spruce Street na Manhattanu. Díky ocelové fasádě, vlnící se jako roucha barokních soch, se okamžitě stal jednou z newyorských senzací a mnoho kritiků ho rázem vynášelo jako jeden z nejkrásnějších tamějších mrakodrapů.

Josef Řídký , 2. 3. 2017

Mrakodrap se nachází ve spodním Manhattanu, mezi Spruce Street na severu a Beekman Street na jihu, poblíž radnice a jejího krásného parku. Kontext věže potom tvoří historický mrakodrap společnosti Woolworth a majestátní brooklynský most. Budova má 76 pater a je smíšeného užití: nachází se v ní školka a 8 stupňů základní a střední školy pro celkem 600 studentů, kanceláře pro nedalekou nemocnici a téměř 900 bytových jednotek. Uvnitř budovy jsou situována dvě náměstí, z nichž jedno slouží jako průjezd pro auta rezidentů a zároveň jako přístup do rezidenční části budovy.

Frank Gehry vyšel z klasických proporcí newyorských mrakodrapů a přísných regulačních pravidel, jež daly vzniknout jejich charakteristicky stupňovité podobě (o slavných regulacích newyorských mrakodrapů si můžete přečíst v této knížce). Při formování objemu budovy se musel řídit i požadavkem developera, který chtěl mít v každém bytě arkýřové okno. Gehryho hlavní invence spočívala v tom, že okna pouze tupě nekopíroval z patra na patro ve vertikální řadě, ale na každém podlaží je mírně posunul a jejich velikost přizpůsobil dispozici bytu. Celek budovy začal postupně připomínat sochu oděnou rouchem, z čehož architekt vyšel a tento rys ještě dále podtrhl. Mrakodrap má rozevlátou fasádu hned ze sedmi stran, kdežto osmá strana zůstala hladká. Tím se umocňuje celkově sošná podoba stavby.

Plášť budovy je zhotoven ze zvlněných panelů z nerezové oceli, zatímco v soklu mrakodrapu stojí 5patrový cihlový základ, komunikující na uliční úrovni s okolními stavbami. Dům má tak dvě tváře – jednu pro pohledy z ulice, druhou pro panoramatické výhledy ze vzdálenějšího okolí.

Díky zvlněné fasádě má každý byt jinou dispozici. Kde vznikl fasádní převis, tam mohlo být v arkýřích umístěno sezení. Majitelé bytů tak mohou vyjít zpoza zdi mrakodrapu a mít pocit, že se vznáší nad Manhattanem. V budově nalezneme garsonky o 40 m2 i apartmány se 160 m2 a třemi ložnicemi, na střeše soklu je potom umístěno sportoviště a bazén.

K budově se váže i jedna pikantní souvislost: mrakodrap se po svém zbudování stal nejvyšší rezidenční stavbou na Manhattanu a odsunul tak předchozího držitele prvenství – Trump Tower – na druhou příčku. Možná i proto francouzský prezident François Holland nabízel Franku Gehrymu, toho času se zdržujícímu v Paříži při stavbě nadace Louis Vuitton, že jeho emigrace do Francie by v případě vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách neměla představovat žádný problém. Gehry, jak známo, ale Ameriku neopustil.

  • Autoři: Frank Gehry
  • Ateliér: Gehry Partners
  • Země: Spojené státy americké
  • Město: New York
  • Ulice, číslo: 8 Spruce Street
  • Datum projektu: 2003
  • Realizace: 2011
  • Užitná plocha: 102 000.00m2
  • Plocha pozemku: 4 000.00m2
  • Poznámka: foto © Gehry Partners, LLP

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři