Architektura / rodinné domy

Kompletní obnova domu v Zádveřicích

Zadáním dalšího projektu ze Salonu dřevostaveb 2010 bylo dotáhnout rozestavěný dům, vzít v úvahu stav a možnosti, pokusit se vymanit jej z delší stagnace a konečně jej zabydlit netrpělivými majiteli. Lokace je zajímavou chaotickou strukturou vesnických domků na okraji východního Valašska. Stísněnost je zde příjemnou vlastností, k poklidnému životu však podmiňující ohleduplností sousedů.

Pavel Mudřík , 31. 1. 2011

 

Foto: eArch
Stopu domu zde otiskl starý, dřevěný dům, časem spadl a byl nahrazen novým, vyzdívaným objemem. Náš úkol byl pokračovat v okamžiku, kdy to majitelům dál nešlo.

Objem i konstrukce jsme očistili od nánosů zbytečnost. Využili jsme jednoduchostí základního objemu i standardního dispozičního uspořádání. K obdélníkové hmotě jsme přidali rámovou zastřešenou terasu a jasně tak definovali orientaci domu ve vtahu k těsnému okolí. Okolní stavbičky sklepa a kůlny jsme ponechali, byť se svou konstrukcí tváří velmi chatrně. Právě tyto zachraňují svébytnost prostoru domu s dvorkem a malou zahradou uvnitř staveb sousedních. Blízké okolí stavby / po plot /, jsme dosypali zeminou a štěrkem, nechali tak vyznít samotné objemy staveb.

Stavba je opatřena tepelnou izolací, finiš pláště, včetně ostatních venkovních konstrukcí tvoří nehoblované modřínové fošny, jen upraveny oleji. Okna jsou dřevěná, smrková, střecha Lindap. Výstupy a vstupy do domu jsou přes pororošty. Uvnitř domu je zachována lapidárnost uspořádání se schodištěm ve středu dispozice. Schodiště je zavěšeným boxem, z půdního prostoru prosvětleným střešním, stávajícím světlíkem. Obytný prostor s kuchyní a integrovanou jídelnou je orientován čelním výstupem do zahrádky, bočním na zápraží - terasu. Půda je zatím řešena svobodně, s možností přepažení stěnami. Zásadní je zde umístění koupelny s toaletou ve středu dispozice, s horním prosvětlením ve střeše. Světlo prozařuje jinak temnou část půdy. V prostoru je vymezeno střední schodišťovou zdí, krovem a prosklenými čely. Ložnice má krytou terásku. Zdálo by se, že interiér nenásleduje linii poklidnosti vnějšího výrazu stavby, je však ovlivněn přáním investora po barevnosti. Jsou zde použity standartní materiály, podlaha v prvním podlaží je dubová mozaika, na půdě jsou smrkové palubky, stěny omítané, s nátěry, obklady v koupelně-skleněná mozaika...

Tuto dřevostavbu najdete spolu s dalšími realizacemi v ucelené formě v Ročence dřevostaveb 2009. K dostání na oficiálním webu Salonu dřevostaveb.

Klíčová slova:

dřevostavby

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři