Architektura / rodinné domy

Moderní rekreační chata Kamensko jako dřevostavba

Plzeňský ateliér POINT se ve své tvorbě věnuje zejména interiérům. Přesto má v portfoliu také jednu dřevostavbu - chatu Kamensko. A při pohledu na tuto realizaci lze jen dodat: „Jó v chatě Kamensko by chtěl rekreovat každý“. Posuďte sami.

EARCH.CZ , 20. 5. 2011

 Autorská zpráva Ateliéru POINT:

Z důvodu nevyhovující konstrukce krovu byl celý původní objekt vybourán a nahrazen novým s plochou střechou. Konstrukce příček je navržena ze sádrokartonových desek. Původní azbestovou fasádu nahradila fasáda dřevěná, která byla zvolena z důvodu rychlé výstavby a dlouhodobých provozních výhod.

Pro rekreační dřevostavbu byly použity moderní technologie, pomocí kterých se v současnosti staví rodinné domy. Spolu s precizním zpracováním garantují výbornou zvukovou izolaci, odolnost proti vnějším i vnitřním vlivům a tím i delší životnost. Všechny tyto výhody kompenzují obavy z prvotních vyšších investičních nákladů. Rekreační chata splňuje i jeden z požadavků na nízkoenergetický dům a to relativně krátkou dobu potřebnou k vytopení objektu. Vytápění zajišťují krbová kamna, jsou-li ovšem venkovní podmínky více než nepříznivé, jsou připraveny v záloze přímotopy.

Rekonstruovaná zahrada se nachází v lese, v nadmořské výšce kolem 400 m a je víceméně přímo na břehu lesního rybníka. Je plná vitálních vzrostlých listnáčů i jehličnanů. Po celém obvodu kromě břehu potoka bude vysázen volně rostoucí živý plot z celé řady dřevin. Kromě jižní strany to budou vzrůstnější keře, domácí či plně zdomácnělé (střemcha, bez, kalina obecná, dřín, svídy, líska, hloh, řešetlák, brslen, trnka atd.) s menším zastoupením introdukovaných stálezelených (kalina vrásčitolistá, břečťan, ptačí zob ‘Atrovirens‘). Z jižní strany budou pozemek lemovat ovocné a vůbec teplomilnější keře nižšího vzrůstu, aby byl zachován výhled na rybník (např. rybíz, josta, muchovník, šeřík, pustoryl, růže svraskalá a šípková, dřišťál,...). Na zbytek plotu nebo menší treláž a na zábradlí terasy lze pnout neopadavý zimolez, který koncem května začíná kvést žluto-oranžovo-růžově.

Pod terasou lze vybudovat jakousi zídku-skalku-záhon pro bylinky – sahat by měla na úroveň podlahy terasy.Venkovní zahradní zapuštěné místo k sezení, ohniště se sedáky z velkých kamenů.

Výsledkem přestavby je chata se zahradou přirozeně zakomponovaná do lesa, která nepůsobí jako klasická chata v trampském pojetí, ale moderní víkendové bydlení v trendovém designu.

 

Zdroj: Ateliér POINT                        

Foto: eArch

Designový nábytek: POINT Shop 

Foto: eArch

Projekt vznikl za pomoci ArchiCADu.

 

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři