
Moderní wellness zóny a na co nezapomínat při jejich realizaci
Důraz na zdravý životní styl, uvolnění od stresu a dostatek relaxace se v dnešní společnosti stále více stávají normou. Není proto divu, že ve dnech a chvílích volna lidé vyhledávají nejen aktivní vyžití, ale též formy odpočinku. Každý resort, hotel, fitness i sportoviště by dnes měly zvážit jakou formou lidem nabídnou místo pro odpočinek. Ideální pro to může být wellness.
Aquamarine Spa / EARCH.CZ , 15. 5. 2025 / Advertorial
V případě hotelů a turistických resortů se wellness dávno stalo standardem. Statistiky ukazují, že až 85 % hostů při výběru hotelu bere v úvahu dostupnost wellness procedur a majitelé ubytovacích zařízení si jsou toho vědomi. Konkurenční výhodou se tak postupně nestává samotná dostupnost wellness, ale jeho výbava a designové zpracování.
Retro mozaikové bazény mohou být kvalitním prvkem projektů akcentujících tradici, avšak jsou náročnější na údržbu a udržení hygienické čistoty. Plastové vířivky, sauny z palubek a vykachličkovaný interiér evokující spíše nemocniční zařízení však už netáhnou.
Současné návrhy interiérů wellness nejčastěji pracují s přírodními materiály, pro sauny volí masivní dřevo a pro výrobu bazénů a vířivek vynikající vlastnosti nerezové oceli. Architekti, investoři a majitelé se ve svých hotelech převážně snaží provozy realizovat v nerezovém provedení, které dosahuje vysoké estetické hodnoty a splňuje kritéria pro kvalitu, hygienické nároky a údržbu. V dnešní době také převládá důraz na automatizované moderní technologie, které umožňují ovládat produkty vzdáleně z mobilu či se o provoz starají za vás.

Vedle bazénů a saun může být wellness zóna vybavena celou řadou blahodárných i zážitkových procedur, které zvýší její atraktivitu a klientský zážitek. Ochlazení, bez něhož by saunování nemělo smysl, nemusí zprostředkovávat jen běžný bazének či sprchy. Klient může mít na výběr. Oblíbené jsou tzv. ledovače – výrobníky ledu pro jemné ochlazení. Zábavnou volbou zase závěsná ochlazovací vědra či stále oblíbenější ledové místnosti, nahrazující procházku ve sněhu na finských pláních.
Aquamarine Spa
Také sprcha nemusí sloužit jen k ochlazení či k hygieně, wellness lze vybavit zážitkovou sprchou zprostředkovávající synergický zážitek spojující masáž proudem tekoucí vody s osvětlením, zvukem a vůněmi podněcujícími naše smysly. Se sugestivním osvětlením a střídáním teplot pracuje také Kneippův chodník – vodoléčebná procedura s tradicí, která si nachází cestu zpět do moderních wellness zón v řadě designových zpracování. Při plánování nezapomínejme ani na útulnou relaxační místnost s hřejivou atmosférou.

Jak plánovat wellness pro komerční provoz?
Při realizaci projektu, jehož součástí je také wellness zóna, je vhodné dodavatele wellness produktů oslovit již na počátku plánování. Důvodem je nejen konečná dispozice, jejíž součástí se bazén stane, ať už v interiéru či v exteriéru, ale také technické parametry a prostor pro technologii, na které je třeba pamatovat.
„Převážně se snažíme zajistit a poskytnout dostatek informací již při zahájení projektu s architektonickými studii. Architekty čeká dlouhá cesta k finálnímu řešení a už na začátku od nás potřebují různé vstupy do projektu týkající se našich produktů i návaznosti na například stavební a instalatérské profese. Až následně projekt zakreslíme“, říká k tématu obchodní zástupce Aquamarine Spa Jaroslav Greguš. Již první studie je vhodné konzultovat a dispozice wellness upravovat tak, aby se zajistil budoucí bezproblémový provoz. Tím spíše, jsou-li wellness produkty vyráběny na míru prostoru a architektonickému návrhu.

Přizvat odborníka na řešení wellness a spa projektů je vhodné obzvláště v případě komerčních provozů, kde je třeba dodržovat hygienické normy a provozní řády. Hygienické požadavky ku příkladu stanovují normy pro jakost vody, a to vzhledem k předpokládané návštěvnosti, způsob její dezinfekce, prostorové a konstrukční vybavení a další. Veřejný bazén i vířivka musí být přelivové a musejí být dezinfikované chlorem (či chlorem v kombinaci s kyslíkem), specifikovány jsou požadavky na technologii, odtok a cirkulaci vody i vzduchotechniku. Kvalitní cirkulace vzduchu je základním předpokladem pro bezproblémový provoz i v případě saunové zóny, pro kterou také existuje řada regulací.
„Ve veřejných provozech si dáváme pozor na dispoziční návrh, protože se snažíme oddělit hlučná místa (bazén, vířivka) od klidných zón (sauny a odpočinkové místnosti). Je také důležité brát zřetel na technické řešení a jeho prostorovou náročnost. Pro komerční účely dosazujeme ,,jinou‘‘ technologii s větší náročností na veřejný provoz a hygienu“, dodává Jaroslav Greguš.

Zmíněná prostorová náročnost souvisí především s nezbytnou technologií a jejím umístěním. V případě vytížených komerčních provozů je obzvláště nezbytné počítat s dostatečně prostornou technickou místností již na začátku plánování. Bazén navíc může být vybaven hydromasážními stěnami, lavicemi se vzduchovou masáží, protiproudy, chrliči a vodopády, vytápěním nebo naopak chlazením. Všechny tyto atrakce a prvky vyžadují vlastní technologii, obyčejný plavecký bazén však promění v prostor pro aktivní i intenzivní odpočinek.
A nezapomínejme na elektroinstalaci a vzduchotechniku. Vynikající vzduchotechnika je v bazénové hale a saunové zóně nezbytná. Zajišťuje totiž stabilní odvětrání, udržuje vlhkost na přijatelných hodnotách a obstarává přísun čerstvého vzduchu. Obzvláště máte-li v relaxační místnosti finskou saunu po boku parní kabiny.
Více k tématu
Nic není nemožné a wellness lze plánovat a vyrobit zcela na míru. Vše je však součástí dobrého a odborného plánování. Samotná výroba, osazení a zprovoznění je úspěšným koncem často i rok až dva roky trvajících příprav a spolupráce. Pečlivá a profesionální práce však nese své ovoce, šetří starosti v budoucnu, a hlavně je jejím výsledkem wellness, kam se hosté budou chtít vracet a jehož návštěvou se budou chtít pochlubit.