Architektura / občanské stavby

Pamětní centrum vzbuzující emoce návštěvníků

Některým důležitým projektům předchází dlouhé očekávání široké veřejnosti. Tak tomu bylo i u Pamětního centra při Národním památníku ve Staffordshiru. A očekávaný projekt od Glenn Howells Architects rozhodně nezklamal.

EARCH.CZ , 9. 10. 2017

Vzhled dobře promyšleného objektu vylepšuje neoklasicistní fasáda. Objednavatel požadoval využití dřeva jako hlavního materiálu, což skutečně dodává celému projektu jistou jemnost a měkkost. Kolonáda, která se kolem budovy nachází, naopak vyvolává dojem přísnosti a formálnosti.

Před architekty také stál důležitý bod celé stavby: budova musela spojit již existující kapli, bývalé návštěvnické centrum a to propojit s venkovními zahradami. Pamětní centrum vytváří skutečně jímavou atmosféru nutící k zamyšlení, což ještě posilňuje způsob, jakým je promyšlen příchod k budově. Návštěvník totiž musí projít velkou částí zahrad, než vstoupí do majestátního arboreta. Zážitek z místa to prodlouží a prohloubí. 

Paleta materiálů je v souladu s harmonickým pojetím celého objektu. Ten je také dobře prosvětlen a provzdušněn. Silný vliv přímé geometrie je uklidňujícím prvkem, který propojuje výstavní prostory, kavárnu a obchod.

Detaily a spoje, interní i externí, jsou velmi dobře vymyšleny tak, aby se staly „neviditelnými“. Zbytky původního objektu také architektům poskytly jakýsi vhled do historie tohoto místa a možnou inspiraci. Architekti také zajistili nadstandardní přísun přirozeného světla do budovy. Nová kolonáda vytváří zajímavou hru stínů na fasádě. Celý objekt zanechává v každém návštěvníkovi naprosto strhující zážitek. Každý člen poroty RIBA Awards byl zážitkem z Pamětního centra naprosto pohnut.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 9. 10. 2017
  • zdroj: * RIBA Awards

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři