Architektura / rodinné domy

Rodinný dům na Slovensku umístil architekt Minarovič na umělý kopec

Na okraji slovenské obce Skačany, kterou obklopují pole a louky, vyrostl před dvěma lety nepřehlédnutelný rodinný dům. Architekt Marián Minarovič ho pojal jako dvě propojené moderní stodoly usazené na uměle vytvořeném pahorku.

Xella CZ , 13. 5. 2021

Umělý kopec pro výhledy

Architekt nejdříve plánoval postavit na pozemku přízemní stavbu, ale výhled z domu do více než dva metry vysoké kukuřice, která na okolních rovinatých polích roste od jara do podzimu, nelákal ani jeho, ani investora domu.

„Tak jsme to museli celé překopat, a proto obytná část domu stojí na uměle vytvořeném vršku, ukrývajícím hospodářskou část. V přízemí je hobby prostor, kde člověk může být v přímém kontaktu s exteriérem, horní podlaží zase poskytuje pěkný výhled a maximální komfort. To zvednutí domu pak dalo ráz i siluetě – bylo jasné, že dům bude jako solitér zeširoka-daleka viditelný, a proto jsem dal přednost tvaru stodoly, která je pro tuto zemědělský orientovanou oblast typická,“ přibližuje okolnosti návrhu architekt Marián Minarovič. 

„Celkovou podobu pak ovlivnila i rodinná situace investora – ten jako svobodný bezdětný muž původně zvažoval pouze jeden dům pro sebe, ale nakonec jsme se dohodli, že uděláme vedle něj i druhý. A vyplatilo se – dnes se ten menší, vedle stojící domek, který je prosklenou chodbou spojen s hlavní stavbou, stal oblíbeným prostorem dětí z blízké rodiny, které ho často navštěvují a využívají na rodinné oslavy a setkání," pokračuje autor.

RD Skačany, Marián Minarovič. Zdroj: Xella

Pórobeton jako hlavní stavební materiál

Nosný systém obytných traktů, situovaných na patře, tvoří ocelové rámy. Obvodové stěny jsou vyplněny pórobetonovým zdivem Ytong, ze stropních dílců této značky je i střešní plášť sedlové střechy domu.

„Ytong jako materiál mám rád, a protože jsem chtěl vytvořit obvodové stěny s vysokým standardem tepelné izolace, s dostatečnou stabilitou a odolností, bylo pórobetonové zdivo jasná volba. Je to zdivo s dobrou akumulační schopností, kterou například dřevostavba nemá. Přitom je to lehký materiál, se kterým se dobře dělá. U střechy mi šlo hlavně o ochranu proti přehřívání, a i tady jsme s ním komfortně vyřešili vše, co jsme potřebovali. S Ytongem rád pracuji, protože mi svým systémem a jednoduchostí připomíná Lego. Parádně se s ním dělá, a navíc je to přírodní materiál." dodává Minarovič.

RD Skačany, Marián Minarovič. Zdroj: Xella

Velký otevřený prostor

Dům, který obývá investor, má podle slov autora klasickou strukturu "štrúdlu" – na jednom konci noční část, na druhém denní. Společenskou místnost, otevřenou prostřednictvím posuvné prosklené stěny do zahrady, doplňuje na úrovni přízemí dvojgaráž, vinný sklep a nezbytné technické zázemí. Patro je přístupné schodištěm nebo pěším chodníkem, stoupajícím po umělém návrší

Za hlavním vstupem se zádveřím (kam ústí schodiště) se nachází prostorná hala, která propojuje tři funkční celky domu. Na ústřední prostor je přes prosklenou chodbu napojený menší blok se dvěma pokoji a hygienickým zázemím. Další chodba vede k noční části, která zahrnuje pokoj pro hosty, koupelnu a ložnici s vlastní koupelnou a šatnou. Od denní části domu je hala oddělena pouze jídelním stolem.

Spolu s obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní tvoří otevřený velký prostor, umocněný vysokým šikmým podhledem a prosklenou štítovou fasádou, která umožňuje ničím nerušené výhledy do okolní krajiny.

Foto: eArch
RD Skačany, Marián Minarovič. Zdroj: Xella

Foto: eArch
RD Skačany, Marián Minarovič. Zdroj: Xella

  • autor: Xella CZ *
  • publikováno: * 13. 5. 2021
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Klíčová slova:

Xella

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři