Architektura / rodinné domy

Rodinný dům na větrné hůrce

Dům v Perninku je jeden ze dvou oceněných rodinných domů v soutěži Grand Prix architektů 2011. Jak se bude bydlet v tomto nízkorozpočtovém domě v Krušných horách? Podívejte se na rodinný dům za dva a půl milionu od architekta Pavla Nasadila z ateliéru FAM Architekti.

EARCH.CZ , 24. 5. 2011

Autorská zpráva FAM Architekti:

Dům byl postaven v obci Pernink v Karlovarském kraji v nadmořské výšce 820 m. n. m. Pernink je charakteristický rozlehlou údolní polohou podél Hamerské doliny a říčky Bystřice. Dolina je v mírném spádu a její průběh je totožný se směrem převládajících větrů. V obci je stávající zástavba dvou různých měřítek: malých chalup a větších vícepatrových horských domů. K prvně jmenovaným se novostavba domu přiřazuje.

Dům měl od počátku volné zadání. Je koncipován jako objekt hybridní typologie rodinného domu a guest house s potřebným zázemím pro zimní sporty. Hmotové řešení domu formovala topografie terénu a orientace převládajících větrů, proti kterým se dům staví úzkým průčelím. Určující byly také výhledy na protější zalesněné kopce.

Z důvodu nízkého rozpočtu, subdodavatelského provádění a s ohledem k místnímu klimatu, bylo navrženo jednoduché konstrukční řešení realizovatelné ve dvou krátkých stavebních sezónách. Objekt je navržen ze superizolačního zdiva tloušťky 500mm, které je aplikováno na obvodové stěny i vnitřní nosnou stěnu. Cesta domem od vstupu směrem do obytné haly v patře prochází dvakrát touto masivní stěnou a vytváří tak pocit intimity a ochrany před vnějším klimatem. Různá hierarchie světlých výšek vnitřních prostor se promítá do hmoty a měřítka stavby. Prostory v domě jsou objemově minimalizovány, a zatímco nad schodištěm je minimální potřebná světlá výška, v obytné hale je výška nadstandardní, což vytváří kontrastní prostorový zážitek a umocňuje sílu vstupů krajiny do interiéru domu velkými okny. 

Materiály jsou použité ve svém přirozeném vzhledu - přírodní štukové omítky, masivní dřevo, režné betonové stropy a podlahy, hliníková okna a zapuštěná zasklení pevných částí, která umocní tento záměr.

Náklady na stavbu domu dosáhly 2.5 mil. Kč včetně vnitřního vybavení a pozemku.

 

Téma "Beton v architektuře" vzniká za podpory Speciálních produktů.

 

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři