Architekt versus designér aneb maso na designbloku
V rámci již šestého ročníku dnů designu v Praze Designblok připravilo Centrum pro středoevropskou architekturu projekt „Architekt versus designér“. Otázkou, na kterou by chtěla tato výstava nalézt alespoň částečnou odpověď, je, zda a jakým způsobem porovnávat profese, které si navzájem „konkurují“. Jak těsné je jejich spojení? Jak moc a jakým způsobem jsou provázány? Respektují se? Ovlivňují? Potlačují? Architektonické studio Vpřed a designérské studio Takako byly vyzvány k navržení interiéru prodejny „Maso–uzeniny“ na limitovaném odbytovém prostoru 3 x 5 x 3 metru. Kromě limit, které diktují zákonitosti a potřeby samotného provozu takového prodejního prostoru, nebyla zadána žádná další omezení. Součástí návrhu bude i rámcový rozpočet.
článek o jednom z přístupů >>> architekt versus designer | designerProjekt iniciuje vznik dvou návrhů na řešení prodejny masa a uzeniny, běžného a „všedního“ zboží, jejímuž vzhledu se u nás obecně nepřikládá zvláštního významu. Známe mnoho designových obchodů s oblečením, obuví, květinami, nábytkem, doplňky... Nenavštěvujeme ale častěji a pravidelně spíše třeba masnu...?
Foto: eArch Vystaveny budou výsledky práce obou studií velkoplošnými printy perspektiv. Výstavními prostory se na tuto omezenou dobu stanou prostory dvou garáží, které se nacházejí v těsném sousedství CCEA (na dvoře objektu, ve kterém CCEA trvale sídlí) a které rovněž inspirovaly vytvoření celého konceptu. CCEA se pokouší během tohoto týdne položit otázku, která ještě nebyla nastolena takto přímě > porovnávat architekty a designéry respektive designéry a architekty můžeme v rámci soutěží – většina soutěží však řeší koncept domu, rekonstrukci, návrh auta, sklenice atd. Zda se interiér navrhuje, či zařizuje, popř. staví, či zařizuje; zda je spíše nábytkovou, či stavební záležitostí je znovu a znovu kladená otázka při návrhu každého interiéru. Kurátoři této výstavy shledávají položení těchto otázek před tím, než architekt či designér začne pracovat na návrhu interiéru, za zcela zásadní krok, který je nutné velmi dobře promyslet. Ke svému projektu dodávají: Nevybavuji si návrh interiéru z poslední doby, který by se obešel bez stavebních prací, ale rovněž tak neznám návrh interiéru, který by se obešel bez nakoupených sériových výrobků. Přesto se však podle našeho názoru ve výsledku dělí interiéry na zařizované a projektované.Foto: eArch Interiéry zařizované > viz většina interiérů, které vznikají v shopping centrech, které jsou tvořeny značkovými světly, značkovými obklady, značkovými židlemi a stoly, špičkovým vybavením od značkových dodavatelů, ale vcelku jsou jen shromážděním množství originálních věcí, které takto dohromady přichází o svůj specifický výraz a řešení se tak stává jakousi výkladní skříňkou značkového obchodu...Interiéry projektované > jsou naopak zcela individuální. Mobiliář se vyrábí v jednom kuse, autor vytváří originálnost každého předmětu, často se však zvrhne do seberealizace kreativity za cenu menší funkčnosti a přílišné náročnosti na provoz...Návrhy řešení námi zadané úlohy vám popisovat nebudeme, zveme vás na pětidenní výstavu, abyste sami porovnali dva přístupy ke stejnému problému. Vedle odpovědi na otázky vztahu mezi architekturou a designem by měl projekt svou tematikou poukázat na opomíjené oblasti našeho každodenního života a na mizející komunikaci mezi zákazníkem a "maloprodejcem". ARCHITEKT VERSUS DESIGNÉR5. – 10. října 2004vernisáž 6. 10. 2004 v 19.00 hodin CCEA > Centrum pro středoevropskou architekturuU Půjčovny 4, Praha 1, www.ccea–info.orgotevřeno 12 až 20hodinděkujeme firmám >> Kostelecké uzeniny a. s. > spolupráce při přípravě a realizaci projektu > REVON Praha s. r. o. > tisk velkoformátových perspektiv > Safex spol. s r. o. > darování reflexní folie> WineShop Havelská 27 > generální dodavatel vína na vernisáže CCEAmediální podpora >ERA 21, Radio 1, www.e-architekt.cz, www.archiweb.cz ilustrační fotografie ze série < masna není žádná sranda > David Ešner <