Novinky a názory / zprávy

Ondřej Kobza otevřel náplavku v Ústí nad Labem kultuře

Kavárník a kulturní aktivista Ondřej Kobza ve spolupráci s platformou BU2R právě zahájili projekt Kulturní jádra BU2R otevřením nového prostoru Box na náplavce v Ústí nad Labem.

EARCH.CZ , 22. 7. 2015

Startuje projekt Kulturní jádra BU2R

Tímto projektem chtějí podpořit rozvoj městské kultury nejen v Ústí, ale také v dalších městech České republiky. Ústečtí se během prázdnin mohou těšit na bohatý program, a to například na Večer jiného folku, koncerty skupin Calm Season a Black Lion, burzu knih, projekce filmů a mnoho dalšího.

Ve středu 22. července byl v rámci projektu Kulturní jádra BU2R na Střekovském nábřeží v Ústí nad Labem zahájen provoz nového prostoru nazvaného Box, který má podobu pojízdného kontejneru. Slavnostní otevření proběhlo za účasti Ondřeje Kobzy, zakladatele projektu Piána na ulici, Jakuba Stránského za platformu BU2R a místostarosty Střekova Jiřího Němečka. Nově otevřený prostor Box poskytne v průběhu letošního léta zázemí pro pořádání koncertů, letních filmových projekcí, přednášek, workshopů a dalších akcí. O jeho provoz i program se bude starat tým pod vedením Jovanky Arandjelovic, která získala zkušenosti s provozováním a produkčním zajišťováním kulturních akcí například v již zaniklém Experimentálním prostoru Mumie. „Mám velkou radost, že se mohu podílet na tom, jak se ústecká náplavka promění a konečně ožije stejně jako náplavky v Praze nebo v Plzni. Ráda bych, aby se stala jakousi relaxační zónou plnou kulturního vyžití. Připravujeme koncerty, filmová promítání i diskuze a festivaly a doufáme, že se Box stane oblíbeným místem pro setkávání lidí,“ říká Jovanka Arandjelovic.

Ondřej Kobza, zakladatel spolku Piána na ulici, již dva roky rozmisťuje piana, šachy i Poesiomaty po českých městech. „Zájem o naše aktivity přicházející ze všech regionů nás přivedl na myšlenku soustředit se na propracovanější podporu vybraných měst. Okolo pian se totiž často vytvářejí báječné komunity lidí, které brzy začnou uvažovat, co dalšího by mohly dělat. A těm chceme pomoci,” říká k projektu Kulturní jádra BU2R kavárník Ondřej Kobza. Spolupráce s platformou BU2R, která dlouhodobě podporuje projekty rozvíjející městskou kulturu, tak byla logickým krokem. Společně zvolili města Ústí nad Labem, České Budějovice a Kolín, kde projekt Kulturní jádra BU2R spustí. „Cítíme, že je v těchto městech velký potenciál. Jsou zde aktivní lidé, kteří potřebují jenom trochu pomoci při rozvoji vlastních projektů a aktivit nebo na ně získat finance,“ komentuje výběr měst Jakub Stránský z BU2R.

Projekt se nezaměřuje pouze na první tři vybraná města, jeho dosah je mnohem větší. Pro aktivní jedince a kulturní aktivisty z celé České republiky se připravuje přehledný manuál plný praktických rad, tipů a triků, zajímavých nápadů či případových studií, jak a kudy se pustit do oživení svého města. „Doufáme, že tak vzniknou podobné inspirace pro další města a že pravidelně doplňovaný manuál pomůže i těm, kterým se nebudeme moci věnovat tak intenzivně. Naše zkušenosti bychom rádi využili k motivaci a podpoře těch, kteří si své sny teprve plnit chtějí,“ popisuje plány Kobza.

Více informací o projektu Kulturní jádra BU2R najdete na webových stránkách www.kulturnijadra.cz.

Co je BU2R?BU2R je platforma značky Budweiser Budvar, která od roku 2007 podporuje původní městské kulturní projekty. Soustředí se na městskou kulturu s důrazem na původní a originální tvorbu napříč různými generacemi tvůrců a umělců. Mezi projekty, které díky podpoře BU2R vznikly, jsou například knižní publikace a dokumentární cyklus Kmeny, kniha o českém skateboardingu Prkýnka na maso jsme uřízli, kniha o vizuální kultuře klubové scény Zde jsou psi či utajené filmové projekce Cinema Royal. Více informací o BU2R a podporovaných projektech najdete na webu www.bu2r.cz nebo na Facebooku http://www.facebook.com/BudweiserUrbanProjects

Co jsou Piána na ulici?Spolek Piána na ulici již tři roky oživuje veřejný prostor v České republice. Piana, šachové stolky, jukebox na poezii, veřejné tančírny, koncerty ve veřejném prostoru a přirozená motivace dalších kulturních organizátorů v tom, jak si zvelebit své vlastní město.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 22. 7. 2015
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři