Novinky a názory / názory a komentáře

Rozhovor s Petrem Bakošem a Terezou Kozlovou, organizátory letošního Design Shakeru

Petr Bakoš společně s kurátorkou Terezou Kozlovou a Jakubem Maříkem tento rok zaručují kurátorský dohled nad kvalitou vybraných firem, designérů a výrobků veletrhu interiérového designu s názvem Design Shaker. Co přinese nová koncepce a co si myslí o veletrzích jako takových? Odpovědi nejen na tyto otázky si můžete přečíst v rozhovoru Barbory Ševčíkové.

Barbora Ševčíková , 11. 2. 2015

Co Vás k celému projektu Design Shaker přivedlo?

Petr Bakoš: Minulý rok jsme zkusili vystavovat na této akci v malém stánku společně s TYPOLAND, tedy Jakubem Maříkem. Úroveň byla nevalná, což jsme pořadatelům zdůrazňovali. K všeobecnému překvapení nám nabídli spolupráci a možnost podílet se na dalším ročníku.

Proč jste se rozhodli přizvat ke spolupráci kurátorku Terezu Kozlovou?

Petr Bakoš: Je důležité, aby veletrhy probíhaly pod kurátorským dohledem, který zaručí kvalitu vybraných firem, designérů a výrobků. Tereza je nejlepší … velmi si ceníme jejího citu pro detaily. Má citlivý nos na všechny nepravosti, kterých je ve světě designu mnoho a hlavně vidí věci v souvislostech, které přesahují náš malý provinční rybníček.

Terezo, jak je postavený Váš kurátorský koncept a co přinese nového?

Tereza Kozlová: Přišla jsem s nápadem Decore.Gallery, tedy domu, v němž budeme prezentovat výběr toho nejlepšího. Zařídíme ideální dům skvělým designem s důrazem na české autory od vypínačů po kuchyňskou linku a necháme návštěvníky zažít, jak se s dobrým designem bydlí. Vedle naší národní obliby pokojíčků nejmenovaného obchodního domu s nábytkem, které se řada z nás snaží co nejvěrněji reprodukovat ve svých domovech, vychází nápad také z toho, že nás některé firmy zaujaly jen několika kousky ze své nabídky. Rádi bychom tyto produkty představili návštěvníkům, protože oni by je snadno přehlédli a zároveň podpořili firmy ve spolupráci s designéry na osobitých kouscích.

Jak už bylo řečeno, Design Shaker je jiný především tím, že je sice výběrovou přehlídkou designu, ale proběhne v rámci velkých veletrhů pro velmi širokou skupinu návštěvníků. Lidé, kteří přicházejí na veletrhy jako je For Habitat, mají konkrétní zájem a potřebu. Jde o profesionály nebo ty, kteří staví či zařizují dům. Jsme rádi, že můžeme těmto lidem představit jak výrobky, tak architektonická a designérská studia, na která by asi normálně nenarazili. Zároveň chceme nabídnout pestrý doprovodný program, který by měl být určitým servisem, jak pro návštěvníky, tak pro vystavovatele. Tématy přednášek budou jak fejky v designu, tak třeba zásady PR designérů a architektů.

Proč je podle Vás důležité účastnit se veletrhů?

Tereza Kozlová: Pro každého účastníka jsou důvody jiné. Někdo chce představit prototyp a najít výrobce. Někdo ukáže výrobky, pro které hledá prodejce nebo odběratele. Architektonická studia se představí potenciálním klientům a naváží kontakty s dodavateli nábytku a vybavení.

Pamatuji si na dobu, kdy se říkalo, že veletrhy zaniknout, protože prezentace už budou jen na internetu. To se nenaplnilo. Přidanou hodnotou veletrhu je osobní setkání s produktem či přímo jeho tvůrcem. V mnoha případech je návštěva veletrhu výrazně efektivnější a časově méně náročná než brouzdání internetem.

Jedním z našich cílů je postavit most mezi stavebníky, kteří končí u typových projektů katalogových domů s anonymním vybavením a architekty i designéry, kteří jsou schopni vytvořit jim řešení na míru, které by bylo mnohdy efektivnější a v konečném výsledku i finančně výhodnější. Ačkoliv se situace zlepšuje, tyto dvě skupiny jsou si v našich podmínkách stále velmi vzdálené. Ve společnosti panuje určitý ostych či obava z architektů a designérů, jejichž služby jsou považovány za zbytečný luxus. V rámci Design Shakeru bude možné do jednotlivých kanceláří a studií nahlédnout a vybrat si to nejsympatičtější.

Co je na Design Shakeru pro vás, Terezo, nejzajímavější a proč jej děláte?

Tereza Kozlová: Stejně jako jsem opustila odborné časopisy pro zkušenost v Lidových novinách, protože mě začalo zajímat množství čtenářů, kterým lze zprostředkovat, něco s čím by se jinak nesetkali, cítím jako výzvu představit vybraný design opravdu široké veřejnosti, která běžně na přehlídky designu nechodí.

Co má Design Shaker společného s vaší prodejní galerií Harddecore?

Petr Bakoš: Harddecore, to znamená já s Josefínou, na Designu Shakeru spolupracujeme s Jakubem Maříkem a Terezou Kozlovou. Není to nový projekt, tento rok proběhne už čtvrtý ročník. Letos jsme ale vymysleli zcela nový koncept, navrhli vizuální podobu, pozvali tváře, které by nikdy ani nenapadlo akce na výstavišti navštívit.

Galerii chceme představit projektem Decore.Gallery, plánujeme postavit polystyrenovou sochu domu v reálné velikosti, kde návštěvníci uvidí kurátorský výběr toho nejlepšího z veletrhu a také produkty a designéry, jejichž práce prezentujeme v Harddecore.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři