Technologie / IT

BIMcloud & BIMx pro snazší spolupráci na projektech

Spolupráce na dálku, přístup k datům odkudkoliv přes různá desktopová či mobilní zařízení bez ohledu na jejich operační systém, to vše na základě přidělených přístupových práv. I to je součást digitalizace pracovních postupů, které se čím dál více uplatňují v každodenní projekční práci architektů a inženýrů… BIMcloud je serverový systém pro zabezpečení týmové spolupráce archicadistů, jejich subdodavatelů a dalších aktérů projektu. BIMx je unikátní prohlížečka archicadovských projektů, ve své mobilní aplikaci propojující 3D model se 2D dokumentací projektu. Dohromady vytvářejí archicadovské společné datové prostředí, jakýsi CDE pro Archicad.

EARCH.CZ , 15. 10. 2020

BIMx

Aktuální verze programu se poprala s největším problémem svých předchůdců: jak na mobilním zařízení procházet opravdu velkými projekty. Ten vyřešila pokročilá technologie streamování paměti, aktuální BIMx umí pracovat v podstatě s jakkoli velkými projekty. Model může mít miliony polygonů a tisíce prvků BIM a stále je jím možné plynule procházet. Navíc díky rychlému startu aplikace se model zobrazí téměř okamžitě. Naopak publikování BIMx modelu je výrazně zrychleno faktem, že scéna, která byla dříve zobrazovaná výpočtem globálního osvětlení, je nyní nahrazena vizuálním efektem zastínění okolím (Ambient occlusion) v reálném čase.

BIMx

Dříve dostupné varianty aplikace – BIMx, BIMx PRO a BIMx Lab – byly nahrazeny pouze jedním BIMx. Ten je k dispozici zdarma. Některé funkcionality, např. bezdrátový tisk, jsou dostupné formou subscription licencí, které se kupují přímo z prostředí aplikace. Naopak některé funkce (měření vzdálenosti), které byly dříve dostupné v placeném BIMx PRO, jsou nyní součástí bezplatné verze.BIMx je aplikací původně určenou pro mobilní zařízení (iOS a Android). Nyní lze však s Hyper-modely (3D model provázený se 2D výkresy) pracovat i na počítači. Buď prostřednictvím aplikace BIMx Web Viewer, která umožnuje v internetovém prohlížeči zobrazit Hyper-model umístěný na BIMx transfer site (uložiště BIMx modelů, kde mají uživatelé Archicadu se službou SupportPack zdarma k dispozici 5GB prostoru). Nebo programu BIMx Desktop Viewer. Ten pracuje s BIMx modelem na počítači i bez připojení k internetu. Neumí zobrazit 2D výkresy, naopak pro procházení 3D modelem podporuje 3D ovládací prvky 3DConnexion, 3D myš nebo herní ovladače ke konzoli Xbox.

Chcete se dozvědět více o aplikaci BIMx? Přečtěte si článek: S mobilní aplikací BIMx máte všechny vaše projekty v kapse.

Bimx

BIMcloud

BIMcloud se s novou verzí Archicadu 24 stal multidisciplinárním hubem, primárně vytvořeným pro uživatele Archicadu. Jedná se o otevřenou BIM platformu, jež slouží pro umístění BIM modelu a ukládání všech dalších dokumentů souvisejících s projektem. Na BIMcloud lze ukládat dokumenty různých datových formátů relevantní pro projekt, ať už pocházejí od klienta nebo z jiných BIM aplikací.

Aktéry projektu lze organizovat do týmů a přidělit jim selektivní přístup k datům, jež jsou jim určena. Pro sledování změn se stačí přihlásit k odběru příslušných údajů a systém zasílá notifikace automaticky. Přístup může být poskytnut i neuživatelům Archicadu, externím specialistům, klientům či lidem ze stavby. Na BIMcloud lze přímo publikovat libovolnou sadu 2D výkresů nebo 3D zobrazení z Archicadu. Publikované dokumenty se stanou přístupnými všem oprávněným uživatelům okamžikem jejich zveřejnění. Člen archicadovského týmu může relevantní dokumenty spravovat jako připojené moduly, přímo v BIMcloud může pracovat s DWG, PDF a dalšími typy dokumentů. BIMcloud udržuje historii verzí dokumentů, kdykoli se lze vrátit zpět nebo si stáhnout dřívější verzi souboru.

BIMcloudFoto: eArch

Z pohledu technicko-licenčního je BIMcloud dostupný ve třech variantách. BIMcloud Basic je k dispozici zdarma a je součástí instalace Archicadu. Aplikace zabezpečuje týmovou spolupráci mezi projektanty pracujícími s Archicadem. BIMcloud a BIMcloud as a Service reprezentují onen multidisciplinární hub. Oba systémy jsou zpoplatněny. BIMcloud vyžaduje instalaci na vlastním hardware, BIMcloud as a Service je cloudová služba poskytovaná Graphisoftem.

BIMcloud

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 15. 10. 2020
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Klíčová slova:

BIM BIMx ArchiCAD 3D model Cegra

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři