Události /

Architekti CZ – panelová diskuze předních českých architektů proběhne v Brně 9. 12. 2015

Občanské sdružení ARCH FOR PEOPLE pořádá ve spolupráci s Domem umění města Brna panelovou diskuzi šesti předních architektů působících mimo jiné v České republice. Alena Šrámková, Luka Križek, Pavel Nalezený, Szymon Rozwałka, Ivan Ruller a David Vávra budou odpovídat na otázky Jaroslava Sládečka.

Jiří Kout , 1. 12. 2015

Večer, který vzniká za podpory statutárního města Brna, volně navazuje na nedávno vydanou knihu dvaceti rozhovorů „Architekti CZ“, jejímž autorem je moderátor diskusního večera Jaroslav Sládeček. První ze série panelových diskuzí ARCHITEKTI CZ se uskuteční 9. 12. 2015 od 18.00 hodin v Domě umění města Brna. Záštitu nad akcí převzal primátor statutárního města Brna Ing. Petr Vokřál.

Alena Šrámková, první dáma české architektury, je v současnosti profesorkou na Fakultě architektury ČVUT v Praze a právě pro FA ČVUT navrhla její novou budovu. Architekt a herec David Vávra je absolventem Fakulty stavební ČVUT a Akademie výtvarných umění. Je zakládajícím členem divadla Sklep, či spoluautor populárně naučného seriálu o architektuře Šumná města (s režisérem Radovanem Lipusem). Pavel Nalezený je absolvent liberecké fakulty architektury se zkušenostmi z Velké Británie či Holandska. Byl zakládajícím členem již proslaveného ateliéru Mjölk architekti. Luka Križek, absolvent FA ČVUT, je zástupcem organické architektury a mimo jiné autorem futuristických prodejen Vodafone. Ivan Ruller je bývalý děkan FA VUT v Brně a žák ikon brněnského funkcionalismu Bedřicha Rozehnala a Bohuslava Fuchse. Mezi jeho 670 projektů patří také ceněná sportovní hala Rondo v Brně. Posledním hostem panelové diskuze bude pětačtyřicetiletý architekt Szymon Rozwałka, který je absolventem Fakulty architektury a stavitelství Technické Univerzity v polském Štětíně. Je spoluautorem kontroverzní Vily na sile v Olomouci. Jaroslav Sládeček je absolventem Fakulty architektury ČVUT v Praze. Od roku 2013 vede architektonický portál EARCH.CZ z pozice šéfredaktora.

Cílem setkání Architekti CZ je především vyvolat diskusi nad tématy, která propojují architektonickou profesi s každodenním životem. Záměrem večera bude přiblížit veřejnosti lidskou stránku osobností slavných architektů, zprostředkovat osobní setkání s těmito předními osobnostmi české architektury a seznámit se s jejich názory a zásadami naživo. Večerem budou rezonovat témata: architektonické vzdělávání u nás, napětí mezi minimalismem a volnými tvary ve tvorbě jednotlivých členů panelu a snad dojde i na téma umění v architektuře a veřejném prostoru.

Kapacita sálu je omezená, proto doporučujeme předem rezervovat vstupenky na www.ArchitektiCZ.cz.

Panelová diskuze ARCHITEKTI CZ vzniká za podpory statutárního města Brna. Generálním partnerem akce je HALLA český výrobce interiérových světel. Hlavními partnery akce jsou ARCHTILES, GRADA, RECKLI a SCHINDLER. Partnery akce jsou ARCHICAD, BAGETERIE BOULEVARD, COPY GENERAL. Mediálním partnerem akce je EARCH.CZ. Panelovou diskuzi ARCHITEKTI CZ v Brně pořádá za organizační podpory Domu umění města Brna a komunikační agentury artEcho občanské sdružení ARCH FOR PEOPLE.

Prof. Alena Šrámková je zástupkyní nejstarší generace aktivních architektů. Je autorkou celé řady staveb ve stylu postmoderny. Podpovrchová hala Hlavního nádraží v Praze (s Janem Šrámkem a Janem Bočanem), obchodní centrum Sídliště Lužiny (s Ladislavem Lábusem), nebo nejdůležitější česká stavba 80. let Palác ČKD Na Můstku v Praze (s Janem Šrámkem) patří mezi nejvýraznější české stavby. Alena Šrámková, držitelka Medaile za zásluhy a jednoměsíční exposlankyně za OF Sněmovny lidu Federálního shromáždění, žákyně Jaroslava Fragnera a Vladimíra Karfíka je svébytnou pedagožkou i architektkou, která ovlivnila mnohé architekty z nastupující generace.

Ke střední generaci architektů patří architekt a herec David Vávra. Do dnešních dnů vede vlastní architektonický Ateliér Davida Vávry. Akademický architekt Vávra je autorem přestaveb řady divadelních a církevních staveb, včetně kulturního domu Dobeška, dnešního působiště divadla Sklep. Společně s Františkem Skálou vedli roku 1995 rekonstrukci interiérů Paláce Akropolis v Praze. Významnou realizací z poslední doby je Městská knihovna v Hradci Králové (2010-12).

Mezi žáky Aleny Šrámkové patří zástupce nejmladší generace architektů Pavel Nalezený. Po odchodu z ateliéru Mjölk architekti založil vlastní ateliér Raketoplán (s Jakubem Adamcem a Radkem Vaňáčem) a jejich Stodola v Benešově u Semil patří zcela nepochybně mezi jednu z nejzdařilejších rekonstrukcí vesnického stavení poslední doby.

Dalším zástupcem nejmladší generace je Luka Križek, který přijímá i vyloženě komerční zakázky zejména interiérů, kde aplikuje svoji organickou architekturu. Jeho realizace získaly řadu ocenění nejen v České republice.

Svým způsobem Luka Križek ve své tvorbě navazuje na tvorbu matadora brněnské architektury profesora Ivana Rullera, který je o půl století starší a bude nejstarším členem panelové diskuze. Na tvorbě architekta Rullera je patrný vliv funkcionalismu třicátých let ale i moderny. Jeho celoživotní dílo čítá celkem 670 projektů. Mezi ty nejvýznamnější mimo halu Rondo patří interiéry Janáčkovy opery v Brně, administrativní budova Ingstav (1968-70) či pavilon E na Brněnském výstavišti (1992-94).

Posledním hostem panelové diskuze bude pětačtyřicetiletý architekt Szymon Rozwałka. Původem polský architekt nyní působí v Brně a společně s Tomášem Pejpkem navrhl výjimečnou Vilu na sile v Olomouci (2005-07). Szymon Rozwałka se zabývá různorodostí městského prostoru a tématem experimentu v architektuře. V současnosti žije a pracuje v Brně.

  • autor: Jiří Kout *
  • publikováno: * 1. 12. 2015
  • zdroj: * tisková zpráva

Klíčová slova:

Architekti CZ diskuse Brno

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři