Novinky a názory / zprávy

Architekti z Prahy a Brna diskutovali o školství a volných tvarech

Ve středu 9. prosince se v Domě umění města Brna sešlo šest českých osobností z oblasti architektury k mezigenerační debatě o architektonickém vzdělávání a přístupu k tvorbě.

Karolína Řeháčková , 15. 12. 2015

První dáma české architektury Alena Šrámková se společně s pěticí dalších architektů postarala o netradiční uvedení nové knihy rozhovorů s názvem Architekti CZ do povědomí brněnské veřejnosti. Brněnští i pražští architekti Ivan Ruller, Alena Šrámková, David Vávra, Szymon Rozwałka, Luka Križek a Pavel Nalezený se zde totiž společně s autorem knihy Jaroslavem Sládečkem sešli ke vzájemnému rozhovoru napříč generacemi.

Vedle vzpomínek na školní léta a debaty o podmínkách současného architektonického vzdělávání v Praze, Brně a Liberci došlo i k výměně názorů v oblasti tzv. "volných tvarů" v architektuře. Během ní se u jednotlivých osobností ukázaly rozdíly v názorech na to, jak má architektura vypadat. Bylo vidět, že i u profesionálů hraje velikou roli individuální postoj, který si každý vytváří na základě svých celoživotních zkušeností, a že zásadní roli v procesu utváření tohoto názoru hraje období studia a vliv učitelů. To, že se mezi jednotlivými osobnostmi projevila různá míra tolerance k tvarové volnosti a naopak inklinace k architektuře pravých úhlů, bylo jen potvrzením současných tendencí, které jsou obzvláště zřetelné právě v Brně, místě se silnou funkcionalistickou tradicí.

Nešlo zde však o snahu vnutit ostatním svůj názor a přesvědčovat, že jedno je lepší než druhé. Naopak se každý z diskutujících snažil vysvětlit, jaké důvody jej vedou k jeho postoji. Alena Šrámková tak konstatovala, že zkrátka nerozumí tomu, proč by knihovna či jakákoli jiná významná stavba měla mít podobu zvířete. Na to projevil svůj názor Luka Križek, který si zase myslí, že u nás převažuje mylné přesvědčení, že architektura má působit co nejvíce dojmem statickým a neměnným.

Přestože se občas vyskytly drobné neshody a jednotliví hosté si vzájemně připomněli i skutečnosti méně příjemné (například když Szymon Rozwałka poukázal na "nešťastné nezvolení" Rostislava Koryčánka do funkce děkana brněnské fakulty architektury), byla debata vedena živě ve veselém duchu a z výpovědí všech byl cítit zájem o společnou věc. Řadu humorných situací měl (jak se dalo snadno očekávat) na svědomí především herec a architekt v jedné osobě - David Vávra, který do debaty vnesl svůj charakteristický odlehčený tón. Tím okamžitě zboural pomyslnou zeď mezi diváky a podiem, takže se obecenstvo bavilo a zároveň pozorně poslouchalo až do konce, kdy ještě na závěr každý z hostů ukázal jeden svůj vybraný aktuální projekt.

Skutečnost, že debatu navštívilo asi 150 diváků, svědčí o tom, že o podobné diskuse je u nás zájem, což potvrzují i následné pozitivní ohlasy. Autor knihy Jaroslav Sládeček, který diskusi moderoval, potvrdil, že organizátor této akce, kterým je sdružení ARCH FOR PEOPLE, plánuje pro příští rok uspořádat v různých městech další podobná setkání jiných architektů z knihy. Na seznamu jsou zatím Praha, Liberec a Plzeň.

Cílem diskusí Architekti CZ je především vytvořit podmínky pro rozhovor nad tématy, která propojují architektonickou profesi s každodenním životem. Jedním z cílů je také pokus přiblížit veřejnosti lidskou stránku osobností slavných architektů, zprostředkovat osobní setkání s těmito předními osobnostmi české architektury a seznámit se s jejich názory a zásadami naživo.

Panelová diskuze ARCHITEKTI CZ v Brně vznikla za podpory primátora statutárního města Brna Petra Vokřála. Generálním partnerem je HALLA, český výrobce interiérových světel. Hlavními partnery jsou ARCHTILES, GRADA, RECKLI a SCHINDLER. Partnery akce jsou ARCHICAD, BAGETERIE BOULEVARD, COPY GENERAL. Mediálním partnerem je EARCH.CZ. Panelovou diskuzi ARCHITEKTI CZ v Brně uspořádalo za organizační podpory Domu umění města Brna a komunikační agentury artEcho občanské sdružení ARCH FOR PEOPLE.

Bližší informace o hostech večera:

Ivan Ruller je bývalý děkan FA VUT v Brně a žák ikon brněnského funkcionalismu Bedřicha Rozehnala a Bohuslava Fuchse. Mezi jeho 670 projektů patří také ceněná sportovní hala Rondo v Brně. Alena Šrámková, první dáma české architektury, je v současnosti profesorkou na Fakultě architektury ČVUT v Praze a právě pro FA ČVUT navrhla její novou budovu. Architekt a herec David Vávra je absolventem Fakulty stavební ČVUT a Akademie výtvarných umění. Je zakládajícím členem divadla Sklep, či spoluautor populárně naučného seriálu o architektuře Šumná města (s režisérem Radovanem Lipusem). Pětačtyřicetiletý architekt Szymon Rozwałka je absolventem Fakulty architektury a stavitelství Technické Univerzity v polském Štětíně. Je spoluautorem kontroverzní Vily na sile v Olomouci. Luka Križek, absolvent FA ČVUT, je zástupcem organického směru architektury a mimo jiné autorem futuristických prodejen Vodafone. Pavel Nalezený je absolvent liberecké fakulty architektury se zkušenostmi z Velké Británie či Holandska. Byl zakládajícím členem již proslaveného ateliéru Mjölk architekti. Jaroslav Sládeček je absolventem Fakulty architektury ČVUT v Praze. Od roku 2013 vede architektonický portál EARCH.CZ z pozice šéfredaktora.

Více info ZDE a na webu www.ArchitektiCZ.cz.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři