Události /

DOX ukazuje sport ve výtvarném umění od roku 1945 do současnosti

Výstava SPORTU ZDAR! v Centru současného umění DOX představuje díla a projekty více než šesti desítek českých umělců, které odrážejí vztah umění a sportu od roku 1945 do současnosti. Vedle maleb, kreseb, grafik a fotografií jsou představeny i koláže, sochy či instalace známých i méně známých tvůrců.

EARCH.CZ , 24. 6. 2016

Kdy: 24. června – 10. listopadu 2016Kde: Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7

Nejrozsáhlejší výstavní projekt se sportovní tématikou, jaký se kdy v České republice uskutečnil, je volně inspirován knihou Sport je umění Petra Volfa, který je spolu s Leošem Válkou jedním z kurátorů expozice.

„Po druhé světové válce se sport stal všeobecně rozšířeným fenoménem, který se postupně proměňuje,“ říká Petr Volf. „Sportuje se nejenom pro radost, ale sport se stává také ideologickým nástrojem a dochází k jeho komercializaci. Umělci tyto proměny sledovali ve větší míře, než by se to na první pohled možná zdálo. Zaměřili jsme se na tvorbu zobrazující sport jako čiré potěšení či výkon (Vojtěch Adamec, Ivan Komárek, Alena Kučerová), poukazující na jeho paradoxy (Ondřej Kohout, Kamera Skura) nebo bizarnost (Jiří Načeradský, Martin Velíšek).“

Pro kurátory byla rozhodující nikoliv proslulost umělce, ale kvalita díla. Do výběru zahrnuli také tvorbu zachycující sportoviště, stadiony, arény, kurty nebo sportovní náčiní. „Kladli jsme důraz na umělce, pro něž se sport nestal ojedinělým pokusem, ale v průběhu své tvorby se k němu vraceli (jako třeba Ondřej Kohout, Kamil Lhoták, Tomáš Měšťánek, Theodor Pištěk, Michael Rittstein, Jiří Sozanský), nebo vytvořili jednorázově zajímavý cyklus (kupříkladu Pavel Brázda, Stanislav Diviš, Roman Franta, Jiří David, Linda Pelclová, Iveta Pilařová, František Skála).“

Výstava ve svém úvodu představuje díla tří členů Skupiny 42. Kamil Lhoták a Bohumír Matal malovali už od čtyřicátých let obrazy s motivy cyklistů soupeřících na dráze i na silnici. Jiří Kolář je zastoupen kolážemi atletů či gymnastů a plakáty k Mistrovství světa ve fotbale 1982 a tenisovému grandslamovému turnaji Rolland Garos v Paříži 1986. Dalším zásadním bodem přehlídky jsou velkoformátové obrazy od Jiřího Načeradského, který na přelomu šedesátých a sedmdesátých letech minulého století maloval běžce, cyklisty, fotbalisty nebo krasobruslaře vypjatých pózách s existenciálním podtextem, přičemž vycházel ze snímků uveřejněných v novinách a časopisech.

Důležitou roli v uměleckém ztvárnění sportu sehrály automobilové a motocyklové závody, které fascinovaly řadu autorů. Obrazy ze série Závodníci od malíře Pavla Brázdy svým osobitým rukopisem a barevností předznamenávají pop-art v českém prostředí. Theodor Pištěk dokonce sám úspěšně závodil a jeho hyperrealistické malby vycházejí z dokonalé znalosti prostředí: triptych Sbohem mládí patří k vrcholům jeho tvorby. DOX vystavuje rovněž soudobou instalaci Závod od Tomáše Džadoně a Diega Valentina: sestává z kopie slavné sochy Otakara Švece z dvacátých let (Sluneční paprsek), již dali autoři do souvislosti s reálným motocyklem, takže dochází k překvapivé interpretaci původního díla.

Na přehlídce se objevuje řada tvůrců, kteří sami sportují a nabourávají kliše o umělcích, pro něž je sport jen pošetilou zábavou pro lidi bez fantazie. Vedle zmíněného Theodora Pištěka mezi ně patří například malíř Michael Rittstein (vášnivý plavec), jehož Sportovní epopej – cyklus sedmadvaceti obrazů namalovaný pro londýnskou olympiádu 2012 – je uvedena v Česku poprvé jako celek. Jiří Sozanský, známý svým dlouholetým boxerským zápalem, vystavuje monumentální malby antických arén a bronzové sochy s námětem zápasu, vrhu diskem a oštěpu. Krištof Kintera, běžec a cyklista, spojil šest dekonstruovaných jízdních kol do obří skulptury s názvem Hned tak nepojedem. K vidění jsou sportovní obrazy boxera Rostislava Osičky, který po skončení aktivní kariéry maluje a skládá básně.

Samostatná výstavní sekce se soustřeďuje na atleta Emila Zátopka, jenž patří k nejvýznamnějším vytrvalostním běžcům všech dob a který se stal světově uznávanou sportovní ikonou. Svým přístupem k tréninku předběhl svou dobu. Čtyřnásobného olympijského vítěze z Londýna 1948 a Helsinek 1952 přibližují fotografie ze závodů od legendárního fotografa Václava Chocholy nebo model sochy, jejíž originál stojí ve Zlíně, od sochaře Radima Hankeho.

Výstavu završuje v horním patru „věže“ instalace Superstart od uměleckých skupin Kamera Skura a Kunst-Fu, jež měla svou výstavní premiéru v Československém pavilonu na bienále v Benátkách v roce 2003. Umělci vyprávějí příběh o sportu jako svého druhu postmoderním náboženství. Postava visící na kruzích připomíná Ježíše v gymnastickém úboru, jemuž ve dvojí projekci střídavě fandí diváci.

DOPROVODNÝ PROGRAM:

  1. července, 18:00Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Petrem Volfem
  2. srpna, 14:00Běhu zdar – kulturně orientační běh Prahou 7
  3. září, 18:00Sportovec a totalita – příběh Emila Zátopka – debata Františka Koláře, Pavla Kosatíka a Petra Volfa
  4. října, 15:30Architektura sportovišť – přednáška Markéty Svobodové v rámci Dne architektury

Projekt probíhá v době konání XXXI. Letních olympijských her v Riu de Janeiru ve spolupráci s Českým olympijským výborem.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 24. 6. 2016
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři