Události /

Studenti prestižní švýcarské fakulty architektury analyzovali Prahu. Jejich práce vystaví Kvalitář

Studenti Spolkové vysoké technické školy v Curychu, školy, která patří mezi nejvýznamnější vzdělávací instituce v Evropě, přivezou do Prahy svoji představu, jak českou metropoli změnit k lepšímu. Na výstavě v Kvalitáři vystaví desítky návrhů, které se věnují revitalizaci města a poukazují na jeho slepá místa.

EARCH.CZ , 3. 11. 2016

Kdy: 5. 11. – 2. 12. 2016 / vernisáž 4. 11. od 18:00 hKde: Kvalitář, Senovážné nám. 17, Praha 1

Vernisáž bude zahájena diskuzí s hosty (Matěj Draslar - ETH Zurich, Petr Hlaváček - FA ČVUT, Marek Kopeć - IPR, Yvette Vašourková CCEA)

Konkrétními pražskými lokacemi se zabývali studenti Studia Marca Angélila. Během jednoho semestru se věnovali místům v Praze, která sdílí tři vlastnosti: vztah k centru města, částečné vlastnictví veřejným sektorem a prostorová neurčitost. Do jejich hledáčku se tak dostala neutěšená situace kolem Florence, syrové prostory Strahova, ale i Anežský klášter.

Výstava se zaměřuje na představení koncepcí, které studenti pro tato místa vyvinuli. Nabízí ale také ojedinělý vhled do procesu jejich práce.

Na začátku procesu studenti analyzovali témata spojené s architekturou jednotlivých období. Jejich zájem se soustředil na konkrétní stavby, čtvrtě jako je například Invalidovna, Baba, Strahovský stadion, Nová scéna a mnoho dalších. Lokality byly definované po konzultaci s lokálními experty a urbanisty Institutu plánovaní a rozvoje hlavního města Prahy s ohledem na problematickou historii daných míst.

Výstava zprostředkuje dva stupně uvažování – témata pražského městského prostoru a metody, které byly během semestru vytvořeny. Pro tento účel přebírá výstava formu skutečného ateliéru se všemi jeho artefakty. Kresby a modely projektů jsou tak vystavěny v prostředí jejich vzniku. Účelem je přenést část procesu architektonické produkce do popředí a uvést je v kontextu, který často zůstává skrytý.

Výběr projektů:

Rohanský ostrov (Timon Dönz a David Moser)

Timon Dönz a David Moser se zabývali transformací Rohanského ostrova. Rohanský ostrov použili jako laboratoř pro průzkum možností. Pomocí koláží a montáží vytvořili nový typ industriální krajiny a analyzovali existující struktury jako „Objet Trouvé“, které vytvořily páteř pro novou architekturu.

Holešovice – areál Cross Clubu / 7 malých architektur (Ivana Beljan)

Stopa, literatura a architektura byli tři komponenty, které použila Ivana Beljan při návrhu série intervencí v blízkosti Nádraží Holešovice. Každá intervence má základ v nalezené historické stopě a dává je do vztahu s literaturou. Vytváří urbanismus definovaný skupinou aktérů, ze kterých každý má jasnou prostorovou a programovou roli a adresuje kontext jiným způsobem.

Ostrov Muzeí – parkovací dům u Státní opery (Laura Bruder & Alicia Hildbrand)

Alicia Bruder a Laura Hildbrand se v rámci řešení pro parkovací dům u Státní opery nechali inspirovat citací zakladatelů architektonického studia Lacaton & Vasal „Nikdy nebourejte, nikdy nepřesouvejte ani nenahrazujte, vždy doplňujte, proměňujte a opět využívejte“, která se stala motem pro návrh výstavního sálu, který využívá strukturu existujícího parkovacího domu a tak doplňuje sekvenci kulturních staveb. Jejich dostavba se stává obalem existující generické architektury.

Ostrov Muzeí – pozemek naproti bývalému Federálnímu shromáždění Koncertní sál (Rina Rolli)

Rina Rolli se soustředila na parkoviště u Václavského náměstí, obklopený vstupy do metra. Vstup do podzemí se pro ni stal hlavní inspirací a integruje halu metra do projektu. Stavba koncertního sálu, který je doplňkem Ostrova muzeí se může číst jako struktura akustických sálů rostoucí přímo z nástupiště metra C. Nový koncertní sál se stává objektem na pomezí infrastruktury a tajemného stvoření.

Kvalitář je unikátní prostor v centru Prahy, který razí myšlenku, že jednotlivé složky umění se mají doplňovat a fungovat společně. Prezentuje aktuální umělecké trendy, prodává české výtvarné umění, realizuje architektonické projekty pro náročnou klientelu, nabízí původní nábytek od předních osobností designu a disponuje odborníky, kteří rozumí současnému světu umění. Podobný koncept reprezentuje v České republice jako jediný.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 3. 11. 2016
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři