Mezinárodní sklářské sympozium 2015

Datum konání: 01.10.2015 (Celý den) - 04.10.2015 (Celý den)

Úterý, 29. Září 2015 - 14:15
| Napsal:

Od 1. do 4. října 2015 se v Novém Boru uskuteční dvanáctý ročník Mezinárodního sklářského sympozia.

René Roubíček při práci
Fotoalbum: 

V rámci IGS 2015 můžete od čtvrtka do neděle nahlédnout do renomovaných sklářských provozů (např. Pačinek Glass, Ajeto, Preciosa Lighting, Egermann, Ave Clara, TGK, Crystalex, Sklárna Slavia) a sledovat při práci přední české i zahraniční umělce a designéry, navštívit muzea, sklářské ateliéry, galerie se zaměřením na sklo, doprovodné výstavy a přednášky, hudební akce.

Mezi zúčastněnými umělci XII. Mezinárodního sklářského sympozia budou například legendy českého skla René Roubíček a Miluše Roubíčková, Vladimír Kopecký, Jiří Pelcl, Jaroslav Bejvl, Maxim Velčovský, David Černý, Liběna Rochová, Arik Levy, Juraj Jakubisko, Martin Janecký, studio Dechem, Jakub Petr a další. Ze zahraničních hostů jmenujme například Marii Roosen (NL), Paula Marioni (USA), Suna Liang (CN) a řada dalších z Německa, USA, Litvy, Finska, Maďarska, Dánska nebo Itálie.

Návštěvníci IGS se mohou těšit nejen na sobotní Den otevřených dveří ve sklářských provozech, kde bude možno sledovat při práci světové hvězdy, ale do svých prostor pozvou návštěvníky i muzea, sklářské ateliéry a galerie se zaměřením na sklo.

Po „Skleněné cestě“ bude možno se vydat pěšky, výletním vláčkem nebo speciálními autobusy. K dispozici budou orientační mapky s vyznačením jednotlivých okruhů a tras. Jedna trasa je určena pro pěší a provede zájemce po ateliérech v blízkosti náměstí Míru, kde je navíc na celý den připraven program pro malé i velké. Na dalších čtyřech trasách budou mít návštěvníci možnost se zdarma přepravit do Lindavy a Kunratic u Cvikova, do Skalice u České Lípy, do Kamenického Šenova nebo na Polevsko a využít otevřených dveří v pořadatelských a partnerských firmách.

Během soboty 3. října otevřou své dveře návštěvníkům i sklářské školy v Novém Boru a Kamenickém Šenově, aby všem ukázaly, že české sklo v nich má svou budoucnost.

IGS 2015 aktuálně představí celou řadu významných domácích i světových autorů, bude však možno nahlédnout i do historie IGS. Skutečnost, že zhruba devadesát artefaktů průřezově reprezentujících doslova všechny ročníky IGS, a to dokonce až ty vůbec první, realizované v 80. letech minulého století se opět vrátilo na místo svého zrodu, tedy do Nového Boru, naplnila velký sen mnoha sklářů a příznivců IGS. Vernisáž výstavy Historie IGS v Ajeto Art Glass Museu tak logicky doplní programový rámec celého sympozia.

Sklářské muzeum Nový Bor pak bude zvát především na výstavu výsledků IGS 2015. Vernisáž proběhne téměř v závěru celé akce, v neděli 4. října 2015 v 11 hodin. Výstava, jejíž instalace je zcela unikátní záležitostí vzhledem k časovému intervalu cca 15 hodin, v němž musí proběhnout, bude v novoborském muzeu k vidění až do jara následujícího roku. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost prostřednictvím vystavených exponátů srovnávat současnost i historii Mezinárodního sklářského sympozia.

Nejmladší generace umělců se během IGS 2015 představí ve Studentské sekci. Do ní se nominovalo celkem 7 studentů ze čtyř vysokých škol, jedné vyšší odborné a dvou škol středních.

Klíčová slova: