CEMEX BETONOVÝ DŮM - tým 10

Pondělí, 14. Listopad 2011 - 12:00
| Napsal:

Projekt týmu 10 ve složení Nina Ličková na kontroverzní téma Masarykovy čtvrti v pražské části Troja.

Popis

Přírodní prostředí i krajinný ráz pražské Tróji láká svou malebností. Ideální lokalita pro rekreaci i bydlení v blízkosti centra samotného hlavního města. Alternativní betonový dům respektuje charakter lokality svým malým měřítkem i zasazením do terénu. Zároveň skýtá svým obyvatelům dostatečný komfort. Na pozadí upravené zahrady vynikne krása fasády ze surového pohledového betonu.

Lokalita

Lokalita Praha - Trója je proslulá svými přírodními hodnotami, Zoologickou zahradou, Botanickou zahradou a barokním zámeckým areálem. Charakter městské periferie naznačuje i menší provázanost městskou hromadnou dopravou a rekreační využití území. Poloha blízko centra si však žádá více místa pro bydlení. Proto snahy o obnovení konceptu obytné kolonie v příjemném prostředí Tróji vedly k návrhu jeho revitalizace. Transformací původních návrhů na obytnou kolonii v sousedství botanické zahrady vznikl kompaktní soubor alternativních domků z betonu.

Koncept

- alternativní bydlení v přírodě
- malé měřítko domu (max. 100m2)
- uchování krajinného rázu, respektování svažitého terénu

Vnitřní dispozice

Koncept domu vychází z výhledů a konfigurace terénu, kterou lokalita nabízí. Zároveň klade důraz na malé měřítko stavby, soužití a respekt okolní krajiny a přírodních hodnot. Vznikla forma “dvouhlavého červa” vykukujícího ze svahu do okolí. Jeho horní část je věnována společenské zóně bytu. Po vstupu zde nalezneme hygienické vybavení a především kontinuální prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Nechybí ani rozhled na malebné údolí Vltavy a nad ním se rozprostírající stověžaté město. Propojení interiéru s exteriérem díky terase a prosklení nefunguje jen vizuálně, ale nabízí i pocit volnosti pohybu. Spodní podlaží (druhá hlava červa) je věnováno obytným místnostem v kontaktu s terénem a terasovitou zahradou.

Podpořte své favority i v hlasování na Facebooku zde!

 

 

 

 

 

 

 

Téma "Beton v architektuře" vzniká za podpory Speciálních produktů.