Chátrající dům z 20. let doplnila po rekonstrukci betonová přístavba

Čtvrtek, 12. Červenec 2018 - 0:16
| Napsal:

Bulharské studio I/O architects zrekonstruovalo skomírající ruinu ve starověkém městě Stara Zagora a navrátilo tak stavbě její původní eleganci. Původní hmotu doplnili architekti o jednoduchou přístavbu z bílého betonu, která doplňuje původní vzhled domu. V interiéru architekti uplatnili hru několika výrazných materiálů, jako jsou beton, původní režné zdivo nebo například černý kov.

White Concrete Old House, I/O architects © Assen Emilov
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér I/O architects
Spolupracovníci NeoDesk, Petar Chernev, Georgi Katov, Viara Jeliazkova, Rositsa Hristova
Světadíl Evropa
Země Bulharsko
Město Stara Zagora
Datum projektu 2013
Datum realizace 2017
Užitná plocha 425.00m2

Dům ze 20. let minulého století působil před rekonstrukcí jako romantická ruina, kterou obklopuje nová zástavba i původní prvky starověkého města Stara Zagora v Bulharsku. Navzdory své poloze v centru města byla budova od svého okolí poměrně izolována. Nová přístavba, která dům při celkové rekonstrukci doplnila, odkazuje k době vzniku stavby a nese v sobě interpretaci tehdejší modernistické avantgardy.

Použitý bílý beton jemně doplňuje strukturu i původní dispozici stavby. Pod deskami z bílého lesklého betonu se ukrývá také současná technologie domu. Díky materiálům, kompozici otvorů i přidání na první pohled protichůdných prvků spolu obě charakteristické části domu (původní a přístavba) komunikují a vzájemně se doplňují. V interiéru domu se nachází nové schodiště, které svým velkorysým zpracováním umožňuje přístup dostatku slunečního světla do centrální části celého domu.

Tento článek vznikl za podpory společnosti Českomoravský beton v rámci popularizace tématu "Beton v architektuře".

Českomoravský beton, a. s., je holdingovou společností, která prostřednictvím vlastních betonáren a dceřiných společností dodává transportbeton v široké škále pevnostních tříd a druhů na území České republiky a Slovenska. Skupina, jejíž vznik spadá do počátku 90. let minulého století, v současné době provozuje 85 nově postavených nebo zrekonstruovaných betonáren, které mají zavedený systém managementu kvality, systém managementu hospodaření s energií a splňují nejpřísnější ekologická kritéria. Celá skupina – holdingová společnost a její dceřiné společnosti, historicky označované ve svém názvu TBG – vystupuje na trhu ČR pod jednou společnou obchodní značkou Českomoravský beton.