Dřevostavbu veřejného WC na pražském Petříně od studia DESIGN Arcom porostou popínavé rostliny

Čtvrtek, 11. Červenec 2019 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Veřejné toalety v Praze na Petříně, které navrhlo studio DESIGN Arcom, se snaží v okolním prostředí působit co nejnenápadněji. Materiálové řešení dřevostavby kryté falcovaným plechem má navazovat na blízkou Petřínskou rozhlednu. Plášť jednoduché nenáročné stavby navíc časem pokryjí popínavé rostliny.

Veřejné WC Petřín, DESIGN Arcom. Zdroj: DESIGN Arcom
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér DESIGN Arcom
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha
Datum projektu 2015
Datum realizace 2017

Nový objekt veřejných toalet byl navržen v místě původního již nevyhovujícího zařízení.

Vzhledem k tomu, že stavba se nachází v historickém prostředí, v těsné blízkosti Hladové zdi, bylo navrženo řešení s minimálními nároky na výstavbu, provoz a údržbu. Proto byl objekt navržen jako dřevostavba, která minimalizuje časové a prostorové nároky na výstavbu. Vnější plášť tvoří titanzinkový falcovaný plech. V místě oken je plášť přerušen průběžnou ocelovou žaluzií, která slouží jako ochranná mříž proti vniknutí a zakrývá rovněž vyústění zařízení vzduchotechniky. Použitý materiál splňuje nároky na odolnost vůči poškození a materiálově odkazuje k sousední Petřínské rozhledně.  V průčelí objektu je umístěna předsazená konstrukce treláže pro popínavé rostliny, která zajišťuje větší intimitu u vstupů do toalet a napomáhá objektu splynout s okolím.

Provoz vyžaduje prakticky nepřetržité vytápění v chladných měsících, proto bylo pro vytápění navrženo tepelné čerpadlo typu vzduch – voda s rozvodem tepla v podlaze, což eliminuje přítomnost radiátorů a zajišťuje trvale suchou podlahu. Pro splachování toalet je navržen systém s využitím dešťové vody. Jako akumulační nádrž byla využita původní jímka. Při nedostatku dešťové vody se zařízení automaticky přepíná na vodu pitnou. Pisoáry jsou navrženy jako bezvodé. Ve spojení s využitím dešťové vody tak dochází k výraznému ušetření pitné vody. Nucené větrání je zajištěno vzduchotechnickou jednotkou s rekuperací. Na povrch stěn a podlah v interiéru je použita voděodolná stěrka, která umožňuje snadnou údržbu. V interiéru se uplatňuje také přírodní dřevo spolu se zelenou barvou sanitárních příček. Všechny zařizovací a doplňkové předměty jsou z důvodu ochrany před vandalstvím v nerezovém provedení.