MS architekti navrhli pražskou rezidenci Červený dvůr ve stínu staletého cedru

Čtvrtek, 9. Duben 2020 - 0:16
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Na místě původních Strašnických vinic a barokní usedlosti Červený dvůr vyrostla stejnojmenná rezidence o patnácti bytech. Bytový dům vyniká svojí jednoduchostí, elegantně řešenými balkony i prostornými terasami v posledních dvou patrech. Na paměť místa odkazuje stoletý libanonský cedr v těsné blízkosti rezidence. 

Rezidence Červený Dvůr, MS Architekti. Zdroj: MS Architekti
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Veronika Opletalová, Michal Šourek, Alexandr Verner
Ateliér MS architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 10 - Strašnice
Datum projektu 2014
Datum realizace 2019

Do prostředí prvorepublikových vil v pražských Strašnicích navrhli architekti Veronika Opletalová, Michal Šourek a Alexandr Verner rezidenci Červený dvůr. Architektura bytového domu dotváří charakter lokality a kultivuje křižovatku Pod Třebešínem a K Červenému dvoru. 

Rezidence má tři kompaktní podlaží, na která navazují ustoupené čtvrté a páté patro s rozsáhlými terasami. Kolemjdoucího osloví svým elegantním, ale zároveň přívětivým výrazem. Tvarosloví rezidence podporuje barevné řešení fasád: ustoupená vrchní podlaží jsou oddělena tmavým odstínem hnědě barvy od celistvé, světlé hmoty prvních tří podlaží. Červený dvůr vyrůstá z rozmanité zahrady členěné na předzahrádky bytů v prvním nadzemním podlaží. Nejbližším sousedem rezidence je stoletý libanonský cedr připomínající dávno zaniklou původní barokní usedlost Červený dvůr, podle které nese název nová rezidence i celá lokality.

Jak se bydlí na Červeném dvoře:

Novostavba nabízí 15 energeticky pasivních, vzdušných a prosvětlených bytů s velkorysými dispozicemi od 2kk až po 6kk o velikosti od 71 metrů2 až do 188 metrů 2 a garážová stání v podzemním podlaží. O zdravé vnitřní prostředí domu se stará systém řízeného větrání a rekuperace tepla. K ohřevu teplé vody slouží tepelné čerpadlo nové generace, zajišťující ohřev vody pomocí tepla z odváděného vzduchu z jednotlivých bytů. Vzniklé „odpadní teplo“ je tak „recyklováno“ a bezpečně využito podruhé. 

Rezidence Červený Dvůr, MS Architekti. Zdroj: MS Architekti