Památník obětem komunismu

Pondělí, 7. Listopad 2011 - 1:00
| Napsal:

Dalším vítězným projektem, který získal Letního Olověného Dušana 2011, je futuristický návrh pomníku na Letnou.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Dimitri Nikitin
Škola FA ČVUT v Praze
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha
Datum projektu 2011

Koncept vychází ze snahy vyjádřit téma pomocí symbolů – prostředků utváření prostoru, které by byly jasně pochopitelné, bez potřeby sochařského konkretizování událostí nebo osobností.

Jsou to především protiklady:

tma/světlo
dno/hora
stísněné/volné
vně/uvnitř
intimní /společné
trvalé/pomíjívé

Syntézou se základním přístupem k tématu vznikl koncept šikmého podzemního kužele, který se rozšiřuje směrem k Letné. Jednoduchost formy vychází opět ze snahy najít nejlapidárnější zhmotnění symbolů. Snahou bylo také vnést do hmoty měřítko skutečného počtu obětí režimu. Každý schod symbolizuje 1000 lidských osudů.

LIBRETO (BÁSEŇ) POMNÍKU:
Forma uchovává úzký žalář vzpomínek, je tichým tvrdým ložem nesoucím paměť zločinů. Podzemní spojení je místem osobního doznání a návratu do dnů, kdy skutečností nebyl život, ale rozsudek uložený vůdcem, kdy poslední boj pozbyl cílů a poslední svědek byl usvědčen. Odsouzení byli popravení a opět osvobození pamětí. únik z podzemí je návratem vzpomínky z doživotí půdy.

 

 

Komentář poroty

Silné zadání, a ještě silnější odpověď. Podle mého jedna ze dvou rovnocenných kandidátek na cenu nejvyšší. Monumentální gesto překračující hranice architektury. Gesto, za které by se nestyděl Kapoor ani Serra. Bezvadná prezentace.