Architektura / občanské stavby

Letní Olověný Dušan 2012 | Terapeutická komunita

Čtvrtou vítězkou letního Olověného dušana 2012 se stala Edita Lehnerová projektem, který je jednoduchý, ale vůbec ne schématický.

Edita Lehnerová , 15. 10. 2012

Ostrov terapeutické komunity slouží jako pobytové resocializační zařízení určené lidem, kteří jsou závislí na užívání návykových látek. Tvar je získán pomocí Voroného diagramu, který původně rozvrhoval pouze cesty, které jsou neseny dřevěnými sloupy čtyři metry nad zemí a na nichž posléze vznikla samotná stavba. Konstrukce umožňuje klientům využívat celou plochu ostrova k pracovní terapii či relaxaci, interiéry se nacházejí v úrovni korun stromů.

Komentář poroty

Udělením jednoho ze čtyř Olověných Dušanů projektu terapeutické komunity na ostrově od Edity Lehnerové možná někoho překvapí. Můžou si klást otázku, jaký signál je oceněním vyslán. Je tak „jednoduchý“ a „prostý“ návrh vůbec hoden této ceny? Naše odpovědi jsou jednoznačné – vše se odvíjí od inspirativního zadání a to se H+H opravdu povedlo. Autorka uchopila téma vynikajícím způsobem. Je jednoduchý, ale vůbec není schematický, nudný či dokonce triviální. Voroného diagram je defakto bionická struktura a jen tak mimochodem optimalizuje rozložení lineárních hmot na ostrově. Vytvoření bionické sítě s volným přízemím, celé propojené a s vyhlídkami z pokojů v patře do korun stromů a na řeku, to vše s nádrherným dřevěným sloupořadím primární nosné konstrukce – to je to, co nás vede k obdivu. A náš signál? Chytrá, poetická jednoduchost vede nad složitostí. Kdo svůj nápad vyjádří lapidárně a věcně, ale zároveň se širokou škálou vnitřních kvalit, ten si cenu zaslouží!

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři