Přestavba stoletého hospodářství na výrazné víkendové domy

Středa, 10. Leden 2018 - 0:26
| Napsal:

Transformace hospodářského stavení ze začátku 20. století na dva víkendové domy. Architekti se v návrhu drželi prvků regionální architektury. Podroví domu tvoří jediný prostor převýšený do krovu.

Pink House, Mezzo Atelier © Fernando Guerra
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Mezzo Atelier
Světadíl Evropa
Země Portugalsko
Město Ponta Delgada
Datum projektu 2013
Datum realizace 2017
Užitná plocha 250.00m2

Architektonické studio Mezzo Atelier vede dvojice třicátníků. Zatímco architekt  Giacomo Mezzadri pochází z Itálie, Joana Oliveira vyrostla v Portugalsku. Společně pracují na projektech velmi rozdílného měřítka i zaměření – kromě architektury se věnují navrhování konceptuálních objektů, instalací i autorského nábytku.

Pink House

Poslední realizací italsko-portugalského studia je rekonstrukce hospodářského domu ze začátku 20. století. Objekt se nachází na ostrově São Miguel portugalského souostroví Azory v Atlantském oceánu. Přestavbou z něj vznikla dvojice víkendových domů, které díky své výrazné barevnosti vytváří velmi zajímavé napětí mezi stavbou a okolím.

Pink House

Uzavřený objekt byl doplněn o novou přístavbu menšího měřítka. Původní dům získal několik nových otvorů ve fasádě kvůli dostatečnému proslunění interiéru. Přitom ale architekti dbali na zachování venkovského charakteru domu.

Pink House

Přízemí většího domu se propojuje s okolím hned v několika místech – včetně staré kamenné zdi, která byla ponechána v původním stavu. Podkroví pak funguje jako jeden velký prostor otevřený na celou výšku štítu. Z kuchyně v patře vede také přístup na venkovní terasu.

Pink House

Architekti se snažili o vyjádření místa domu v návrhu nových prvků. Proto například venkovní schodiště vedoucí na vyvýšenou terasu nebo na bílo natřený obklad ze dřeva v interiéru jsou reinterpretací prvků regionální architektury.

Pink House

Své opodstatnění má i zvolená barevnost – jak růžová, tak okrová barva se objevuje v tradiční lokální architektuře. Okrová barva bývala používána zejména pro okenní rámy a vstupní dveře. Odstín růžové fasády možná působí až příliš uměle, z vizualizací je ovšem vidět, že fasádu architekti chtěli vice “flekatou”.