Studio Prodesi využilo pro přístavbu mateřské školy ve Všetatech smrkové dřevo

Pátek, 3. Červenec 2020 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Reklamní sdělení

Do portfolia dřevostaveb studia Prodesi se v létě loňského roku zařadila nová jednotřídka, která kapacitně rozšířila stávající mateřskou školu ve středočeských Všetatech. V jejím návrhu uplatnili architekti velké množství dřeva s cílem vzbudit v dětech pozitivní vztah k tomuto přírodnímu materiálu. Podobu mateřské školy ocenily také různé přehlídky zaměřené na využití dřeva v architektuře, jako je slovinská soutěž BIG SEE WOODEN AWARD 2019 nebo Dřevěná stavba roku 2020.

Mateřská škola Všetaty, Prodesi © Lina Németh
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Klára Vratislavová , Pavel Horák
Ateliér Prodesi, Domesi, s. r. o.
Zodpovědný projektant
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Všetaty - Přívory
Datum projektu 2017
Datum realizace 2019
Užitná plocha 191.00m2
Zastavěná plocha 240.00m2

Propojení se zahradou

Novostavba jednotřídky doplňuje stávající budovu mateřské školy v dvou a půl tisícovém městyse Všetaty. Návrh reaguje na tvar pozemku tak, aby budova oddělila zahradu od silnice přiléhající k její východní straně. Vstupní fasáda se obrací ke stávající budově a vytváří tak centrální prostor, kudy přicházejí rodiče s dětmi. Výhled do zahrady z denní místnosti je naopak díky prolomení západní fasády chráněn před provozem u vstupního prostoru. Prosklenými plochami se sníženým parapetem se hlavní místnost budovy otvírá do zahrady. Využití svislého laťování na fasádě umožňuje pracovat s mírou zakrytí okenních otvorů dle potřeby proslunění, soukromí a bezpečnosti.

Prodesi-školka VšetatyFasáda ze smrkového dřeva působí teplým a přívětivým dojmem - foto © Lina Németh

Dispozice s důrazem na přehlednost a bezpečnost

Dispoziční řešení ušili autoři na míru konkrétním potřebám učitelek a dětí. Výsledné řešení je tak založeno především na přehlednosti, vizuálním propojení prostorů, minimalizaci chodeb a maximálním využití podlažní plochy pro pohyb dětí. Prosklenými plochami, které zajišťují dostatek denního světla a výhled do zeleně, prostupuje zahrada do interiéru. Nadsvětlíky dveří v interiéru pomáhají propojovat prostory tam, kde plné dveře zajišťují soukromí.

Zastřešený vstupní prostor poskytuje ochranu před nepřízní počasí i letním sluncem a nabízí dostatek místa pro sezení. Velké okno umožňuje dětem oční kontakt s kamarády, kteří jsou již v šatně sousedící s kanceláří a šatnou učitelek. Spolu s prosklenými dveřmi tak dispozice usnadňuje dohled nad všemi místnostmi zejména v ranních hodinách.

Prodesi-školka VšetatyInteriér školky je pomocí velkých oken opticky propojen se zahradou - foto © Lina Németh

3D model jako běžný pracovní nástroj

Architekti studia Prodesi/Domesi ve své praxi běžně využívají prostorové modely staveb. Nejinak tomu bylo i v případě mateřské školy ve Všetatech, která nejprve vznikla coby podrobný virtuální model vytvořený v programu Allplan. Tento postup se projektantům osvědčil z několika důvodů. Propracovaný prostorový model je ideální pro prezentaci klientovi a průběžná zapracovávání změn. Zároveň model slouží pro generování 2D výkresů, výkazů výměr apod. Vytvoření podrobného modelu v samotném počátku tak ve výsledku šetří práci v dalších fázích projektu i výstavby, kde se snáze řeší případné složitější detaily nebo křížení různých profesí.

Prodesi-školka VšetatyZáklad pro ilustrativní vizualizaci budovy školky vytvořil podrobný 3D model

Tento článek vznikl za podpory společnosti Allplan.

Společnost ALLPLAN je globálním poskytovatelem otevřených řešení pro Building Information Modeling (BIM) a již více než 50 let udává směr v digitalizaci stavebnictví. Společnost nabízí inovativní nástroje orientované na požadavky uživatelů pro plánování a výstavbu staveb a inspiruje své zákazníky v uskutečnění jejich vizí. ALLPLAN se sídlem v Mnichově je součástí Nemetschek Group. Více než 400 spolupracovníků na celém světě vytváří s nadšením úspěšný příběh.