Vily postavené do pozoru

Pondělí, 19. Prosinec 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Na místě bývalé zahrádkářské kolonie ve Střešovicích, sevřeném mezi frekventovanými ulicemi, vznikl rezidenční projekt, který svým charakterem navazuje na okolní vilovou zástavbu. Ze společné podnože garáží vyrůstá nad terén osm domů s pravidelným půdorysným uspořádáním. Jedinečný výhled na pražské dominanty je ještě maximalizován průhledy mezi objekty, které rovněž provzdušňují vnitřní dvůr.

SCHINDLER SEKO ARCHITEKTI, Bytový soubor Triangle – foto © Ondřej Polák
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Jan Schindler, Ludvík Seko
Ateliér SCHINDLER SEKO ARCHITEKTI
Spolupracovníci Luděk Obal, Martina Bílková, Alex Flores, Vladimír Vašut, Robert Damec, Petr Synovec
Generální dodavatel Hinton, a. s.
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 6 - Střešovice
Ulice, číslo U Laboratoře 1102/2
PSČ 162 00
Suma 320 000 000.00
Měna CZK
Datum projektu 2014
Datum realizace 2016
Zastavěná plocha 8 400.00m2
Poznámka

Foto © Ondřej Polák

Parcela na dohled Pražského hradu je sevřená dvěma městskými tepnami: Střešovickou a Patočkovou ulicí. Bytový soubor Triangle přímo navazuje na vedlejší vilovou zástavbu; typické půdorysy okolních vilek 11 × 22 metrů jsme promítli i do prostorového řešení osmi domů.

Namísto jedné hmoty jsme z menších osmi půdorysných obdélníků vytvořili logickou strukturu s prostorným vnitřním dvorem, která zároveň kopíruje lehce svažitý terén bývalé zahrádkářské kolonie. Domy mají společnou podnož, která ukrývá podzemní parking a dvůr, jež je srdcem celého areálu. Kaskádovitá ortogonální struktura zároveň reflektuje hmotu a postavení protilehlé Hypšmanovy vily z roku 1927.

Areál z uličních pohledů působí kompaktním dojmem, uvnitř jsme pak kladli důraz na vzdušnost vnitřního atria i vzájemnou komunikaci mezi domy. Tomu odpovídá řešení fasád, kde přední fasády jsou výrazně prosklené oproti zadním. U nich jsme pracovali převážně s pásovými okny. Akustika v bytech je vzhledem k blízkosti komunikací řešena osazenými trojskly, vnitřní komfort zajišťují rekuperační jednotky a chlazené stropy. Ve vnitřním provedení je projekt nadstandardně proveden (inteligentní instalace, povrchy a použité materiály).

Také díky územní regulaci se investor rozhodl ponechat si většinu bytů ve vlastnictví a pronajímat je. Nejde tedy o klasický developereský projekt, ale v kontextu Prahy o ojedinělý koncept dlouhodobé investice, která rozvíjí dané území. V každém domě je umístěno 4 až 8 bytů, v posledních patrech jsou umístěny celoprosklené penthousy s velkými terasami. V konfiguraci jednotlivých hmot jsme maximálně akcentovali jedinečný výhled na nedaleký Černínský palác a panorama Pražského hradu.

 

Projekt vznikl s využitím ARCHICADu.