Český projekt bodoval na mezinárodní scéně

Čtvrtek, 1. Prosinec 2005 - 5:44
| Napsal:
Každý, kdo alespoň trochu fandí fotbalu, se nedávno určitě radoval z postupu českého týmu na mistrovství světa. "Gól!!!" si ale dnes může zakřičet i každý, kdo fandí české architektuře. Český projekt moving structure od mladého architekta Pavla Hladíka se probojoval mezi 11 finalistů a mezi velkou konkurencí získal Honorable Mention v soutěži Possible Futures na III Bienal Miami + Beach 2005.
moving structure impression

Letošní Bienale architektury Miami+Beach je třetím pokračováním výstavy architektury v USA. Koná se každé dva roky v listopadu na Floridě. S touto událostí jsou spojeny výstavy, konference, soutěže a workshopy.

V rámci Bienale se letos konaly tyto akce: III Bienal Miami + Beach (výstava a hlavní soutěž), E – competition: Possible Futures III (soutěž projektů publikovaných na internetu), AIA Miami Photography Competition a mezinárodní studentská soutěž West Entrance to Lincoln Road Mall.

Do internetové soutěže, která si klade za cíl objevit nové možnosti navrhování postavitelných objektů, se přihlásilo 102 soutěžících z celého světa. Dle pravidel se mohli účastnit architekti (či ateliery) a studenti s projekty, které vznikly v období od roku 2002 a ještě nebyly postaveny.
Přihlášené projekty byly posuzovány dvoukolově porotami vždy v jiném složení. Přihlášených projektů mohlo být od jednoho autora více. Po první fázi bylo vybráno 41 semifinalistů a poté 11 projektů, které postoupily do finále.

Do finále postoupil i projekt Pavla Hladíka moving structure, který byl zpracován na Fakultě Architektury ČVUT a obdržel ocenění Honorable Mention.
Projekt řeší téma interaktivní architektury (architektury schopné reagovat na člověka) netradičními nelineárními technikami a bottom-up přístupu za využití „inteligentního“ materiálu slitiny s tvarovou pamětí. Jde o strukturu, které je schopná měnit celkový tvar na základě impulsů řízených počítačem.
Je to první ocenění českého architekta v šestiletém období konání bienale.

moving structure ribs

První cenu – zlatou medaili získal projekt loop.space skupiny čtyř studentů architektury base_four. Projekt byl vypracován jako disertační práce 16-ti měsíčního „master“ kurzu DRL (Design Research Laboratory)
na Architectural Association School of Architecture v Londýně.
Mezi finalisty byly velice úspěšné i projekty německé architektonické kanceláře Barkow Leibinger Architects. Hlavní členové kanceláře jsou absolventy Berlínské technické univerzity a Harward Graduate School of Design a vedou architektonické ateliery na významných školách. Za své tři přihlášené projekty obdrželi druhou cenu, třetí cenu a Honorable Mention.
Druhou cenu sdílí také studentský projekt Jose Munoz-Villers na výškovou budovu do Paříže. Návrh se zabývá novou typologií výškové stavby a její konstrukcí.

moving structure element

moving structure detail

Odkazy:

www.movingstructure.info

Possible Futures na Miami + Beach 2005

Finální porota 2005:
Alfredo Andia, Florida Intl. University, Miami
Mirco Becker & Oliver Tessmann, F-U-R, Frankfurt-London
Ammar Eloueini, AEDS, Chicago-Paris
Rafael Iglesia, Rafael Iglesia Arquitecto, Rosario
Gonzalo Martinez de Urquidi, Uno Arquitectos, Santiago de Chile
Robert Neumayr, 5subzero, Austria
Chad Oppenheim, Oppenheim Architecture + Design, Miami
François Roche, R&Sie, Paris
Fernando Romero, LCM, Mexico City
Laurinda Spear, Arquitectonica, Miami
Takaharu and Yui Tezuka, Tezuka Architects, Tokyo
Christian Wiese, Christian Wiese Arquitectos, Quito


Psáno pro Blog.e-prostor.info podle zprávy o soutěži od Pavla Hladíka.

Ilustrace z projektu moving structure
Klíčová slova: