Olomoucké muzeum Jana Šépky může stát do 6 let

Pondělí, 9. Duben 2018 - 1:10
| Napsal:

Návrh nové přístavby Muzea umění Olomouc pro účely Středoevropského fóra (SEFO) vytvořil architekt Jan Šépka už v roce 2009. Projekt se ovšem nepodařilo dotáhnout především kvůli chybějícím finančním prostředkům. Pětice betonových “homolí” se ovšem po letech opět vrací do hry - Jan Šépka s Janem Bártou v minulém roce připravili aktualizovanou studii a peníze potřebné k realizaci by mohl už v polovině roku schválit stát.

Středoevropské fórum Olomouc, Jan Šépka a Jan Bárta © Šépka architekti
Fotoalbum: 

Návrh objektu SEFO ihned po svém představení veřejnosti roku 2009 vyvolal řadu kontroverzí. Mnoho obyvatel Olomouce projekt odsuzovalo s tím, že se nehodí do památkového centra. Parcela o ploše 1800 metrů čtverečních totiž stojí v místě proluky na Denisově ulici přímo naproti baroknímu kostelu Panny Marie Sněžné.

Pro návrh rozšíření Muzea umění Olomouc byl přímo osloven architekt Jan Šépka, protože se kvůli sporům s Českou komorou architektů nepodařilo vypsat architektonickou soutěž. Šépka navíc už dříve s městem spolupracoval na rekonstrukcích Arcidiecézního muzea a Horního náměstí. Spolu s Janem Bártou nyní zpracovali aktualizovanou studii návrhu, která se ovšem až na pár detailů neliší od původní verze.

Architekti návrh SEFO zpracovali jako pětici podélných hmot, které přejímají drobnou středověkou parcelaci původních domů a zároveň se přibližují velkému měřítku okolních paláců a církevních staveb. Svou výškou reagují na sousední budovu muzea umění, horní částí valbových střech pak dovnitř vniká přirozené světlo. Oblé hmoty mají být vytvořeny z pohledového betonu s bílým probarvením.

“Celý projekt poměrně úzkostlivě, ale možná i naivně (naivitu v tomto případě chápeme především ve smyslu přirozené dětské představivosti) pracuje s typem domu jako s jakýmsi archetypem, který sice vychází z tradice, ale zároveň chce být moderní,” popisují koncept architekti.

Objekty sloužící především expozicím, knihovně a depozitáři nejsou vnitřně téměř rozděleny, protože veškeré sociální a technické zázemí se nachází v dutých obvodových stěnách. Interiéry jsou pak řešeny velmi jednoduše a světle tak, aby tvořily neutrální pozadí vystavovaným uměleckým dílům pocházejícím ze střední Evropy 20. a 21. století.

Podle ředitele muzea umění Michala Soukupa instituce nutně potřebuje nové prostory pro exponáty. Po řadě nedotažených jednání o financování projektu se ale nyní objevila nová možnost. Ministerstvo kultury mělo už muzeu údajně přislíbit peníze na vypracování projektové dokumentace. O přiřazení dotace ve výši celkem 543 milionů korun, která by pokryla novostavbu i rekonstrukci stávajícího muzea, se bude jednat v létě. Pokud ji vláda odsouhlasí, s realizací by se mohlo začít už v roce 2021.

 

Klíčová slova: