Novinky a názory / zprávy

Ve věku 93 let zemřel průkopník postmoderní architektury Robert Venturi

V úterý 18. září zemřel ve věku 93 let na následky Alzheimerovy choroby jeden z nejzásadnějších architektů 2. poloviny 20. století Robert Venturi. Autor několika zásadních budov a teoretických spisů celý život zasvětil kritice ortodoxního modernismu. Čelný představitel postmoderny v architektuře pracoval od 60. let se svojí ženou Denise Scott Brown, v roce 1991 získal Pritzkerovu cenu – nejprestižnější ocenění pro architekta.

EARCH.CZ , 20. 9. 2018

Robert Venturi se narodil roku 1925 ve Filadelfii, kde po druhé světové válce vystudoval architekturu a následně působil jako pedagog. Na Pensylvánské univerzitě se také seznámil s architektkou a svou pozdější manželkou Denise Scott Brown, se kterou vedl společné studio až do roku 2012. Už během studijních let se projevil jeho zájem o teorii architektury.

První pracovní zkušenosti posbíral Robert Venturi v kancelářích velikánů moderní architektury Aero Saarinena a Louise Kahna, u kterého pracoval také jako asistent na Pensylvánské univerzitě.

Roku 1966 Venturi vydal svůj první manifest Complexity and Contradiction in Architecture, ve kterém obhajoval principy lidového jazyka v architektuře a celkově architektonický eklektismus. Spis si získal obrovský vliv a jeho myšlenky se začaly šířit po celém světě. Venturi zastával velmi radikální názory, které šly proti většinovým postojům.

Vanna House, Robert Venturi, Philadelphia, 1959-1964

Slavnou se stala jeho maxima „Less is bore“ („Méně je nuda“) jakožto parafráze motta „Less is more“ („Méně je více“) modernisty Miese van der Rohe. Do principů dominující modernistické architektury se Venturi spolu se Scott Brown opřel v teoretickém spisu Learning from Las Vegas z roku 1972, který podpořil vzestup postmoderní architektury.

Venturi a Scott Brown usilovali o vrstevnatější užívání historických odkazů v architektuře. Přestože celý život Venturi pracoval se svojí ženou, byla v roce 1991 udělena Pritzkerova cena pouze jemu, což sám kritizoval a požadoval, aby cenu získala i Denise Scott Brown. Aféra vyvolala také velký odpor u ostatních architektek, které požadovaly zařazení jména Venturiho manželky přímo do oficiální názvu ceny.

Nejznámější stavbou Roberta Venturiho se stal rodinný dům Vanna Venturi House, který navrhl pro svou matku na přelomu 50. a 60. let. Dům se stal do určité míry zhmotněným manifestem Venturiho postojů, neboť v jeho návrhu uplatnil několik principů postmoderní architektury. V 60. letech postavil Venturi také rezidenční budovu Guild House ve Filadelfii. Z ateliéru Venturi odešel v roce 2012 vzhledem k pokročilému věku. Několik jeho budov čelí v současnosti hrozbě demolice, letos došlo ke zbourání domu Abrams House v Pittsburghu, za záchranu Venturiho Muzea současného umění v San Diegu se postavila široká veřejnost.

Foto: eArch

Guild House, Robert Venturi, Philadelphia, 1963

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři