Rozhledna Bára architekta Martina Rajniše opět stojí

Čtvrtek, 3. Září 2009 - 14:27
| Napsal:
Chrudim - Zástupci Chrudimi, Městských lesů Chrudim i tvůrci projektu dnes novinářům představili obnovenou rozhlednu Bára na vrchu Podhůra. Vloni v červnu ji několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků. Vyhlídková věž by měla odolat větru o rychlosti až 200 kilometrů v hodině, řekl autor originálního návrhu architekt Martin Rajniš.

"Uvnitř Báry jsme vztyčili pevný hranol, který dokáže nezávisle přebírat vodorovné síly do základů. Základy jsme zvětšili a doplnili jsme a posílili systém lan," uvedl Rajniš. Proti původní stavbě byl odlehčen vršek tvořený kovovým stožárem, který klade mnohem menší odpor větru. Speciální mechanismus kotevní systém každou hodinu na 30 vteřin automaticky povolí, aby dřevěná konstrukce mohla reagovat na změny vlhkosti a teploty, při silném větru je uvolnění blokováno.

Rozhlednu tvoří unikátní dřevěná stavba s minimem spojovacích prvků. Modřínová prkna tesaři postupně složili po obvodu zužujícího se jehlanu, mezi ně umístili proložky vyrobené z latí, k zemi je upevňuje systém kotevních lan. Uvnitř objektu je válcové schodiště z dubových fošen. Vyhlídková plošina je umístěna asi 15 metrů nad zemí, dalších deset metrů měří kovový stožár s vlajkou.

Původní stavba vyšla chrudimskou radnici na 1,4 milionu korun, pojišťovna by měla celou částku uhradit. Zesílení konstrukce stálo přibližně půl milionu korun.

dos hj

Klíčová slova: