Bistro jako v indickém vlaku - Bombay Express

Originální interiér v designu vlakového kupé a nádražní haly přenese návštěvníky indického bistra Bombay Express do starého indického vlaku. Výraznou roli v novém interiéru hraje pohodlné a stylové sezení od české značky LD Seating, která prostor vybavila stoličkami ladícími s barevným konceptem. Architekti ze studia archicraft tak navázali na původní koncepci z roku 2014 a dodali jí modernější vzhled.
EARCH.CZ , 24. 7. 2025 / Advertorial
Stylizace indického vlaku vznikla už při první spolupráci architektů s majitelem Santosem Ranou, Indem žijícím v Čechách již od roku 2006. „Prezentovali jsme koncepci vlakového nádraží s různými zónami – vlakové kupé, nádražní hala s barovým sezením a lounge s měkkým posezením,“ připomínají architekti. Dominantní roli už tehdy hrála tandoori pec, kterou pan Rana jako první přinesl do Čech. „Jedná se o pec, kde se pečou typické indické placky naan. Příprava těsta a pečení placek je celkem show, takže je tandoori vždy umístěno na viditelném místě a přední strana pultu je prostřená, aby vynikl „sud“ tandoori pece.“
Citlivý redesign po deseti letech
V roce 2023 přišla od klienta výzva k většímu zásahu do interiéru. Znamenalo to nový mobiliář, úpravu dispozice a začlenění druhé tandoori pece. Pro nové sezení architekti zvolili čalouněné modely od společnosti LD Seating, které do konceptu skvěle zapadly svou barvou i pohodlím. V úvahu připadal i update grafiky ve spolupráci se studiem ByAllMeans, nakonec však zvítězila decentnější cesta, pro kterou se majitel rozhodl - ponechat koncept, ale výrazně posílit jeho vizuální kvalitu a materiálovou kulturu.
Rekonstrukce trvala tři měsíce, realizovala se podle prováděcí dokumentace studia archicraft a znovuotevření proběhlo 29. října 2024.
Odkaz na historii
Dominantní barevností interiéru je zelená, ručně natřená na dřevěných obkladech a inspirovaná fotografiemi starých indických vagónů. V kombinaci s kamennými a dřevěnými povrchy vytváří přirozený prostor s jasně čitelnou identitou. Architekti vědomě pracovali s kontrastem mezi autenticitou a současným komfortem. „Chtěli jsme vnést trochu exotiky, ale klient si přál spíš decentní fúzi s evropským stylem – proto je ta exotika hodně skrytá,“ popisují přístup.

Detaily, které drží celek
Zásadním prvkem se stala i volba osvětlení. Architekti prosadili svítidla Bover s laserem vyřezávanými dřevěnými širmy, které vytvářejí jemnou hru světla a stínu a podtrhují atmosféru interiéru. „Měli jsme radost, že klient přes vyšší cenu světla v projektu zachoval – dnes právě tato svítidla výrazně dotvářejí náladu prostoru.“

Významnou roli hraje také nové sezení. Místo původních barovek byly použity modely od LD seating, které architekty zaujaly především pohodlností i odstínem, čím se trochu odklonili od historie. „Jejich zelená přesně odpovídá té naší v konceptu, proto jsme je zvolili,“ dodávají. Interiér doplňují čalouněné taburety Spot, které ladí nejen barevně, ale i designem – přispívají k pohodlí hostů a pomáhají propojit indickou atmosféru s evropským minimalismem.
Více k tématu
Bombay Express na Floře, v Praze na Vinohradech, tak není jen bistro s kvalitní indickou kuchyní, ale důkaz, že i po deseti letech může původní architektonický koncept růst, kultivovat se a dál fungovat – pokud se s ním nakládá s péčí a citem. Nezvyklé prostředí vlakového kupé tu nehraje na efekt, ale stává se přirozenou součástí každodenního zážitku. A právě v tom tkví síla této realizace.
- Ateliér: archicraft
- Země: Česká republika
- Město: Praha
- Adresa:: Vinohradská 2828/151, 130 00 Praha 3-Žižkov