Architektura / občanské stavby

Budovu technické školy v Belgii doplnila po zateplení přístavba z pálených cihel

Technická škola v Londerzeelu je první ze 165 severobelgických škol zapojených do programu Scholen van Morgen, který je zaměřen na jejich rozšíření a energetckou sanaci. Školní budovu ze 70. let tak doplnila nová přístavba podle návrhu belgického studia TEEMA Architecten, která upoutá netradičním tvarem i výrazným cihlovým obkladem.

Sto , 31. 1. 2019

Realizaci přístavby Technického institutu ve vlámském Londerzeelu se týmu kanceláře TEEMA Architecten podařilo vytvořit skulpturální stavbu, obloženou červenou klinkerovou fasádou, která okamžitě zaujme. Kvalitně zateplený vnější plášť zároveň vytváří základ pro udržení standardu pasivního domu. Díky svému nápadnému tvaru budí novostavba ve čtvrti pozornost - a díky kvalitně zateplené klinkerové fasádě dosahuje standardu pasivního domu.

Foto: eArch

Severobelgický region Flandry v současné době zajišťuje v rámci programu Scholen van Morgen (Školy zítřka) energetickou sanaci a rozšíření celkem 165 škol ve své správní oblasti. Pilotním projektem tohoto záměru je rozšíření Technického institutu ze 70. let 20. století ve vlámské obci Londerzeel. Podle plánů kanceláře TEEMA Architecten byla dokončena novostavba, která rozšiřuje současné dílny institutu o další třídy a moderně vybavené laboratoře. Do všech místností se vstupujenovým vstupním prostorem a centrálním foyer s kafetérií. Kromě tělocvičny a otevřeného výukového centra integrovali architekti do jádra novostavby i novou víceúčelovou místnost pro pořádání různých akcí. Tento prostor, stejně jako i tělocvičnu a otevřené prostranství před školou, mohou využívat i obyvatelé místní čtvrti.

Architekti navrhli pro skulpturální stavbu fasádu z pálených cihel, která má z části nápadně šikmé pruhované provedení. Vytvořili tak zřetelné propojení s původní stavbou s klinkerovou fasádou. Pod fasádou se nachází kvalitní zateplení, které je základem pro dosažení standardu pasivního domu.

Foto: eArch

  • Ateliér: TEEMA architecten
  • Země: Belgie
  • Subdodavatel: Sto s.r.o.
  • Město: Londerzeel
  • Ulice, číslo: Dalkouter
  • autor: Sto *
  • publikováno: * 31. 1. 2019
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Klíčová slova:

školy pasivní dům Sto

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři