Architektura / občanské stavby

Dřevěná kancelářská budova v Helsinkách

Nové sídlo finského inovačního fondu SITRA je součástí komplexu budov v centru města, který vznikl po asanaci doků Jätkäsaari v Helsinkách. Návrh dřevěné kancelářské budovy ve finské metropoli byl v soutěži Holcim Awards 2011 oceněn cenou Acknowledgement prize pro oblast Evropy.

Kristýna Šilhánová , 13. 12. 2013

Celá čtvrť v bývalých docích, s názvem Low2No, se snaží být ekologicky neutrální s minimální uhlíkovou stopou.  Tyto cíle je nutné zohlednit již při samotném návrhu, a proto jim byl podřízen způsob plánování a projektové metody. Společnost Sitra se k tomuto záměru připojila také tím, že zkoumá kombinaci potenciálu energeticky nejúspornějších technologií ve výstavbě a změny chování podporující vznik prosperující a udržitelné společnosti. Výsledné principy jsou založeny na architektuře převoditelnosti, transparentnosti a vynalézavosti.

Konstrukčně je nová budova navržena zcela z finského dřeva. Se šesti nadzemními podlažími, kde dokonce i domovní jádra budou vytvořena ze dřeva, se bude jednat o nejvyšší a nejsložitější budovu na světě svého druhu. Dřevěné konstrukce představují ve Finsku ideální zdroj pro udržitelné stavění. Jedná se o tradiční materiál, který má dlouhou historii kvalitního způsobu zpracování a není nutné ho složitě dovážet ze zahraničí. S trochou znalosti místního prostředí a zpracovatelského průmyslu je možné celodřevěný konstrukční koncept přenést po celém světě a tak sloužit udržitelné architektuře v širším měřítku. Sitra může být důkazem životaschopnosti pro budoucí návrhy.

Budova kombinuje řadu technických funkcí, které zvyšují komfort uživatelů a zároveň snižují spotřebu energie na méně než polovinu průměrných požadavků na vytápění a chlazení ve Finsku. Dům se nesnaží izolovat od okolí, jak je u kancelářských budov časté, a proto se zde nenachází pouze vlastní kanceláře firmy, ale také občanská vybavenost včetně auditoria, knihovny a kavárny a vytváří příjemnou atmosféru pro veřejnost. Koncept teras a centrálního atria zaručuje denní světlo a přirozené větrání pro každé ze 100 pracovišť. Struktura dřeva je viditelná v kancelářských prostorách, což přispívá k architektonické a atmosférické kvalitě.

Sídlo Sitra v Low2No představuje krok vpřed pro svět vyspělých a udržitelných technologií a architektury, která cílí na dosažení co nejnižšího dopadu na životní prostředí, aniž by byla ohrožena prostorová kvalita a krása.

Projekt byl oceněn v soutěži Holcim Awards.Další informace o Holcim Awards najdete ZDE, nebo na Facebooku.Přihlásit svůj projekt do soutěže můžete na stránkách Holcim Awards.

Klíčová slova:

Helsinki Holcim Awards dřevostavba

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři