Architektura / rodinné domy

Fish aneb malý dům na malém pozemku

Druhou příčku v soutěži Život pod střechou, pořádané firmou Velux, si zasloužil student Střední průmyslové školy Zlín - Luděk Šimoník svým projektem, kterému dal název Fish.

Luděk Šimoník , 27. 7. 2011

Idea

Projekt je řešen jako nová zástavba rodinných domů pro mladé lidi a začínající rodiny. Mým záměrem bylo řešit problém začínajících rodin s volbou bydlení, která v současné době zahrnuje mnoho problémů. Jako je cena nebo volba mezi bytem a rodinným domem. Dům je řešen jako kompromis mezi domem izolovaným, řadovým, případně bytovou jednotkou.

Architektonický vzhled

Pro kvalitnější návrh jsem se nechal inspirovat reálným terénem. Tento terén je svažitý a nachází se na okraji města. Celkový vzhled domu je velmi jednoduchý. Pro tvar domu jsem se inspiroval tvarem ryby (fish), což je patrné především při pohledu na řez. Výrazným prvkem je závěsná terasa, která má navozovat pocit lehkosti.

Dispozice

Mou snahou bylo využít maximálně celý půdorys domu, při zachování jednoduchosti dispozice. 1NP je řešeno jako obytný prostor, ve kterém se nachází obývací pokoj s jídelnou. Dále spíž, koupelna s WC a šatna, ve které je umístěno technické zařízení domu. Důležitý prvek 1NP je závěsná terasa. Ve 2NP se nachází hlavní vstup do domu, zádveří a klidová část. Ta zahrnuje chodbu, WC, dětský pokoj a ložnici s koupelnou.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři