Architektura / občanské stavby

Knihovna v brnění

Chytré detaily a konstrukce umožňují rýhované síťovině ze slitiny mědi hladce obalit fasády i střechy, což této budově knihovny rovnoměrně přidává bohatost, strukturu a hloubku všech jejích povrchů.

Chris Hodson , 26. 6. 2014

Nová budova má za cíl poskytnout německému městu Litzendorf ikonické občanské centrum jako součást programu podpory rozvoje města. Jde o nové společenské centrum s knihovnou, výstavními a prezentačními místnostmi a kancelářemi. Výsledek architektonické soutěže, návrh třípodlažní knihovny architektů H²M, je prominentním významným bodem, definovaným svými ostrými hranami krystalické formy, zahalené v síťovině ze zlaté slitiny mědi, přerušované pouze hluboce posazenými, prosklenými zářezy.

Bezešvá kontinuita

Dosažení kontinuity povrchu napříč stěnami a šikmými střechami se ukázalo nesnadným úkolem. Fasády byly koncipovány jako volně ventilované zavěšené plášťové konstrukce s vodotěsnou izolací z minerální vlny na betonových stěnách stavby, chráněné lícovým plechem. Panely rýhované síťoviny ze slitiny mědi se potom připevní na vnější strany nosné konstrukce, obsahující pružné svorky, umožňující tolerance, potřebné kvůli síťovině. Specialista na instalaci přirovnal instalaci a zarovnání panelů síťoviny k: „tapetování dekorativními tapetami. Musíte to udělat velmi přesně a starat se o obě vodorovné i svislé strany zároveň.“

Přechod mezi fasádou a střechou je téměř bezešvý, s okapem, skrytým za plechem ze slitiny mědi, tvořícím kryt, který obsahuje fasádní síťovinu. Na střeše je pod síťovinou ze slitiny mědi standardní měděná krytina, plně podepřená substrátem s izolací. Měděné svody jsou chytře ukryté v prázdnu za fasádou ze síťoviny.

Klíčová slova:

měď knihovna

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři