Architektura / občanské stavby

Lyžařské středisko v Laponsku od BIGu

Stýská se vám v létě po lyžování? Pak se vám bude líbit projekt ateliéru BIG, který při tvorbě nového lyžařského areálu nápaditě využívá přirozené topografie a vytváří tak obyvatelnou horu, kde sníh dotváří samotnou architekturu.

BIG , 14. 7. 2014

Plánovaná lyžařská vesnice přemění stávající lyžařské středisko Levi v destinaci světového formátu, které nabídne ubytování i volnočasové aktivity nejvyšší kvality pro lyžaře všech úrovní a požadavků. Nedaleké letiště Kittilä je zárukou snadné dostupnosti střediska, které bude lákat mezinárodní klientelu do lyžařské vesničky Levi i do celé oblasti Laponska. Developer sídlící ve Finsku – Kassiopeia Finland Oy - investuje ve svém regionu a v současné době vlastní a spravuje Hotel Levi Panorama, kongresové centrum Levi Summit Congress Center a Hotel KS Levi a má víc než eminentní zájem na rozvoji výjimečné oblasti Koutalaki.

„Přístup ateliéru BIG, který by se dal označit jako téměř utopistický svou kombinací jedinečného ubytování a rekreačních vymožeností spolu s volnočasovými aktivitami, které středisko nabízí, uvedl porotu přímo v úžas. Ambiciózní plány architektonického ateliéru BIG jsou výzvou tradičnímu způsobu uvažování a my věříme, že spolupráce společnosti Kassioipeia Finland a BIG Bjarke Ingels Group se nepochybně osvědčí.“ To jsou slova porotců soutěže z Kassiopeia Finland Oy.

Stávající lyžařské středisko Levi, které se rozkládá na mírném kopci, poskytuje infrastrukturu pro budoucí lyžařskou vesničku Koutalaki Village, která je pojatá jako pokračování nebo lépe rozšíření vrcholu a existujícího seskupení budov v Koutalaki. BIG navrhuje vytvořit seskupení budov, které se budou paprskovitě šířit z centrálního náměstí a jejichž konce se budou dotýkat země za vzniku čtyř samostatných objektů, z nichž u každého bude umožněn přístup na střechu, z níž budou moci lyžaři sjíždět ze střechy střediska dolů na všechny strany. Oblé křivky vlnících se střech všech čtyř budov vytváří vizuální kontinuitu přirozené krajiny a současně propůjčuje celé vesnici jedinečný charakter siluety sjezdovek, který budí dojem neobydleného vrcholu hory.

„Lyžařská vesnice Koutalaki Ski Village je pojata jako rozšíření vrcholu a také celého střediska. Projekt vyrůstající spíš z přirozené topografie, než že by spadl z nebe – je typem architektury, která jen rozšiřuje a využívá organických forem přirozené krajiny za vzniku uměle vytvořené obyvatelné hory, kterou lze využívat k lyžování. Výsledkem toho všeho potom je, že náš projekt lyžařské vesnice Koutalaki Ski Village je jakýmsi novým hybridem, který v sobě integruje tak pozoruhodné identity jako je vesnice a středisko, úkryt a otevřenost, útulná intimnost a přirozená majestátnost, jedinečný charakter a úzkostlivá kontinuita – nebo, řečeno jednoduše – architektura a krajina.“ Takto charakterizuje projekt horského střediska Bjarke Ingels z ateliéru BIG.

Čtyři objekty jsou soustředěny kolem centrálního náměstí a dávají vzniknout novému pulzujícímu prostoru v srdci resortu, které je chráněno před větrem a současně otevřené a pohostinné vůči okolní krajině. Prostor označovaný jako plaza je místem, kde se dá bruslit na ledě, kde se konají hudební pořady a který je připojený k jakémusi místu připomínajícímu atrium s kavárničkami a bary umístěnými do spodních částí nových budov. Intimní atmosféra prostor zde vzniklých ostře kontrastuje s výhledy do daleka z vrcholu.

Celé rekreační středisko je napříč propojené sítí cest, kde mají přednost lyžaři a pěší. Přístup na střechy se děje centrálními výtahovými šachtami, díky nimž se lyžaři mohou dostat dolů do atria nebo na sjezdovky. Centrální hotelový výtah umožňuje přístup do restaurace umístěné na vrcholu, odkud je pod úhlem 360 stupňů umožněn panoramatický pohled na okolní krajinu i centrální náměstí plaza.

„Když navštívíte poprvé staveniště, kde vzniká budoucí vesnice Koutalaki, uvědomíte si blízkost lyžařských sjezdovek, ale současně i důležitost propojení pro lyžaře. Mírná sjezdovka stranou od hlavního lyžařského systému se zdá být řešením pro unifikovaný návrh, který vytváří maximální propojitelnost pro lyžaře a pěší.“ Popisuje své pocity Jakob Lange z ateliéru BIG.

Veškeré ubytovací jednotky, které nové středisko nabízí, se pyšní překrásným výhledem na okolní přírodu, a platí to i pro osm soukromých vil, které jsou umístěny do různých výškových úrovní, aby poskytly výhled na ničím nerušené panorama, zatímco vysuté soukromé zahrady slouží jako rozšíření okolní krajiny. Vily jsou přímo v objetí zasněžené krajiny a dovolují sněhu ve všech svých podobách, aby se stal součástí architektury samé.

„Místo aby se navrhla taková projektová řešení, která by počítala s tím, že se sníh odklidí, odhrabe nebo někam přemístí, chceme navrhnout vesnici, která využije maximálně sněhový potenciál ve svůj prospěch. Když se zachytí na fasádě, stanou se rámy oken živou součástí krajiny, přizpůsobenou změnám počasí. Lehká granitová fasáda jen umocní intimní vztah s přírodou.“ Popisuje princip návrhu vedoucí projektu Hanna Johansson z ateliéru BIG.

Zatímco čtyři objekty simulují během zimy skutečné lyžařské sjezdovky a propojují podstaty lyžařského střediska – lyžování, relaxaci, rekreaci a bydlení, budou i v létě střechy objektů stejně tak atraktivní coby zelené pokračování okolní krajiny sloužící k vycházkám, túrám a piknikování.

O architektonickém ateliéru BIGBIG – Bjarke Ingels Group je přední mezinárodní společenství architektů, designerů, stavbařů a myslitelů pohybujících se na poli architektury, urbanismu, výzkumu a vývoje. Ateliér je současně zainteresován ve velkém množství projektů napříč Evropou, Severní Amerikou a Asií. Architektura ateliéru BIG vzniká na základě pečlivé analýzy toho, jak se současný život neustále vyvíjí a mění, v neposlední řadě pod vlivem multikulturní výměny, globálních ekonomických toků a komunikačních technologií, které si žádají nové způsoby architektury a urbanistické organizace. V čele architektonického ateliéru BIG jsou společníci – Bjarke Ingels, Andreas klok Pedersen, Finn Nøkjӕr, David Zahle, Jakob Lange, Thomas Christoffersen a managing??? Partneři Sheela Maini Søgaard a Kai-Uwe Bergmann – s kancelářemi v Kodani a New Yorku. Ve všech svých činnostech se snažíme přesunout pozornost z malých detailů k velkému(BIG) obrazu.

  • Ateliér: BIG
  • Země: Finsko
  • Město: Levi
  • Plocha pozemku: 47 000.00m2
  • Vedoucí projektu: Hanna Johansson
  • autor: BIG *
  • publikováno: * 14. 7. 2014

Klíčová slova:

BIG

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři