Architektura / rodinné domy

Pasivní rodinný dům od ateliéru ARCHCON nabízí prostornou krytou terasu

Další z řady rodinných domů ARCHCON atelieru představuje pasivní dřevostavbu, která uspěla ve dvou kategoriích přehlídky Pasivní dům 2016. Dům s jednoduchým půdorysem definuje kombinace světlých materiálů spolu s kontrastními detaily, které vytváří praktické prostředí pro bydlení.

Karolína Řeháčková, ARCHCON atelier, s. r. o. , 20. 11. 2018

Na začátku stála výzva

Na samotném počátku uvažování o podobě domu stála otázka, jak postavit pasivní dům na úzkém pozemku, který má navíc přístup z jihu. Autorka přišla s myšlenkou verandy a vytvořila krytý venkovní prostor, který vede ke dveřím do domu a zároveň slouží jako terasa. Ta je funkčně a vizuálně propojena s jídelnou, kuchyní a obývákem a prostupuje tak až do interiéru. Architekti tím dospěli k prostorově jednoduchému domu, jehož jádro tvoří bílý kvádr, ze kterého v úrovni přízemí vystupuje dřevěná hmota obývacího pokoje. Tuto hmotu lemuje černobílá linie střechy, která je ještě lehce předsazena na jih a na západ. Vytváří tak krytou verandu – terasu se vstupem.

Dům pod smrkem-červené vstupní dveřeFoto: eArch

Sytě červená barva vstupních dveří doplňuje elegantní bílo-antracitovo-dřevěnou kombinaci fasády. Dveře jsou tak překvapením a pozdravením pro příchozí. Důležitý detail fasádě přidává propojení oken do jednoho celku, přiznané industriální kotvení antracitových obkladových desek i modřínový obklad se skrytým kotvením.

Všechny prvky interiéru musely ustoupit do pozadí vysněnému stolu z masivního cedru a barevným tonetkám. Proto se zde pracovalo převážně s běleným dubem a odstíny bílé, šedé a antracitové. Dokonce i na dřevěný obklad stropu byla zvolena bílá barva, současně si však svou rustikální podstatu uchovává díky přirozeným nerovnostem a nedokonalostem.

Dům pod smrkem-interiérFoto: eArch

Dům je pasivní. Založený je na pěnoskle, nosnou konstrukci tvoří dřevěné masivní panely DEKPANEL, obvodové stěny jsou difúzně otevřené. Střecha je jednoplášťová s krytinou přitíženou kačírkem.

S variantami prostorového modelu se pracovalo již ve fázi studie

Projekt domu byl vytvářen v softwaru Allplan. Již v rámci studie se v tomto programu tvořilo několik verzí ve 3D. K reálné představě osazení domu do okolního terénu sloužil model terénu, který byl v programu vymodelován v nadstavbě GEO. Ta umožňuje vymodelovat terén dle zaměření od geodeta. Tak je možné dům vhodně osadit do terénu tak, aby byla vyrovnaná bilance zemních prací. Po odsouhlasení finální studie investorem byla v Allplanu vypracována 2D dokumentace v podrobnosti pro prováděcí dokumentaci. Ve statické části této dokumentace byl využit modul pro vyztužování betonových konstrukcí, který podstatně ulehčí práci a automaticky generuje výkazy výztuže.

Dům pod smrkem-interiérFoto: eArch

  • Autoři: Irena Truhlářová
  • Ateliér: ARCHCON atelier, s. r. o.
  • Země: Česká republika
  • Generální dodavatel: DŘEVOSTAVBY BISKUP
  • Datum projektu: 2015
  • Realizace: 2016
  • Užitná plocha: 145.50m2
  • Zastavěná plocha: 175.59m2
  • Materiál: dřevo
  • Poznámka: Foto © Martin Zeman

Klíčová slova:

dřevostavby Allplan BIM nemetschek

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři