Architektura / rekreační objekty

Potravinová síť v polární oblasti na severu Kanady

Projekt pro arktickou oblast Nunavut získal v posledním ročníku Holcim Awards první místo v regionu Severní Ameriky.

Jaroslav Sládeček , 20. 11. 2013

Tento socio-architektonický projekt vytváří "Arktickou potravinovou síť" v kanadské arktické oblasti Nunavut. Je to návrh jak překonat závislost Inuitské komunity na nákladném zásobování potravinami z jihu, které zatlačuje tradiční způsob získávání potravy, založený na lovu a využití přírodních zdrojů, měnících se v průběhu roku.

Projekt je zároveň reakcí na podrobný průzkum špatných životních podmínek a zdraví Inuitů. Projekt se snaží o zvýšení bezpečnosti dopravy mezi jednotlivými roztroušenými Inuitskými komunitami, zlepšení distribuce lokální potravy a zároveň má sloužit jako síť základen posilujících tradiční lovectví. Jediným dopravním prostředkem jsou sněžné skútry, pohybující se po dávných stezkách, které spojují jedenáct Inuitských komunit na ostrově Baffin.

Pro posílení této sítě je nutno zbudovat podél stezek malé objekty, vycházející z Inuitské tradice dočasných přístřešků. Tyto polyfunkční stavby v sobě propojují architekturu, krajinu a technologie. Jednotky jsou rozmístěny ve 160km rozestupech a leží na různých površích: země, voda/led, pobřeží. Každý z těchto druhů nabízí své vlastní druhy potravinových produktů. Konstrukce je založena na snadno složitelných modulech, které využívají hojných místních materiálů – kámen a led.

Slouží k vyrovnání se s drsnými zimami bez světla v severské krajině bez stromů. Projekt plní různé funkce: zemědělské využití, dočasné ubytování, centrum datových přenosů a stanici ekologické péče. Vedle bezpečné dopravní a potravinové sítě má díky sloučení tradice s novými technologiemi podporovat místní ekonomiku nadcházejícího 21. století. Jedná se o nový model pro oblasti se studeným podnebím, který bude reagovat na očekávaný nárůst místní populace.

Další informace o soutěži HolcimAwards najdete ZDE, nebo na Facebooku.

Přihlásit svůj projekt do soutěže můžete na stránkách HolcimAwards.

Klíčová slova:

Holcim Awards

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři