Architektura /

Praha 1 přestaví budovu budoucí radnice ve Štěpánské

Praha - Praha 1 přestaví budovu na rohu ulic Štěpánská a V Jámě, kam chce v budoucnu přestěhovat velkou část svých úředníků. Radní již schválili architektonickou studii, řekl novinářům na tiskové konferenci starosta centrální městské části Filip Dvořák (ODS). Dům Praze 1 svěřilo hlavní město loni výměnou za jiné budovy. Podle odhadů bude oprava stát více než 100 milionů korun.

Česká tisková kancelář , 19. 1. 2010

Letos má radnice v plánu získat na přestavbu stavební povolení. Samotné práce začnou až příští rok, trvat bude asi rok a půl. Změnit by se měla fasáda budovy i její vnitřní uspořádání. V horním patře vznikne zasedací místnost, která dosud radnici chybí. Musí si proto pronajímat sál na Žofíně. V domě budou sídlit především odbory zajišťující státní správy.

V současné době úředníci první městské části sídlí kromě hlavní budovy ve Vodičkově ulici na několika dalších místech, a to i v někdejších bytech. Jejich sestěhování má usnadnit orientaci obyvatelům, zajistit lepší kontrolu odborům a ušetřit náklady na údržbu. Uvolněné prostory chce Praha 1 pronajmout.

Kolik radnice za přestavbu zaplatí, zatím starosta neví. Počítá zatím s hrubými odhady asi 120 až 140 milionů korun.

Objekt byl postaven na přelomu 60. a 70. let minulého století. "Budova je ve staticky dobrém stavu a pro uvažované využití je ideální," uvedl architekt Petr Malinský, autor architektonické studie. Ten mimo jiné navrhuje, aby na nároží ulic Štěpánská a V Jámě vznikl výrazný informační sloup. Jeho zřízení je podle Dvořáka věcí diskuze.

Radnice zatím odsunula rekonstrukci svého sídla ve Vodičkově ulici. Bývalý starosta Petr Hejma (ODS) její opravu považoval za potřebnou, stála by ale téměř půl miliardy korun. Zastupitelé ji dvakrát v minulém roce neschválili. Dvořák dnes ČTK řekl, že přestavba budovy ve Štěpánské má v současné době přednost.

cap mal

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři