Novinky a názory / názory a komentáře

Praha pulzujícím srdcem Evropy

Nejen díky summitu NATO se v těchto dnech stala Praha pulzující metropolí uprostřed Evropy. K viditelnému tepu matičky Prahy přispěl svojí instalací na severní věži baziliky sv. Jiří na Pražském hradě také výtvarník Jiří David. Jeho pulzující neonové srdce se slavnostně rozzářilo v neděli 17. listopadu. Tento další Davidův počin v oblasti kontextuálního umění nepřímo navazuje na jeho předchozí instalaci trnové koruny nad Rudolfinem nazvanou "Záře nad Rudolfinem".

Petr Vaněk , 20. 11. 2002

Sám autor o svém díle tvrdí: "Je to zprofanovaný, banální, kýčovitý symbol. Avšak na konkrétním místě má nezaměnitelný názor."

Co vede autora k těmto kontextuálním kreacím? Sám Jiří David se charakterizuje těmito slovy: "Nevím co jsem; nevím co znamenám; nevím proč a pro koho dělám; neznám smysl ani důvod původu mých, mnohdy recyklovaných prací. Podezřele méně a méně je pro mne podstatné, kdo a jak porozumí smyslu mých prací, a to včetně mne samého; jsem svým vlastním cizincem. Po patnácti letech intenzivní, profesionální práce v oblasti umění, někde uprostřed Evropy, jsem ztratil jakoukoliv koherentní identitu. Pomalu a nejistě dospívám k závěru, že to pro mě není negativní, i když nevím co s tím."

Který objekt bude tím třetím uzavírající tento kontextuální trojúhelník na těle Prahy? Snad Petřínská rozhledna, bývalý Stalinův pomník či Staroměstská radnice? O tom možná není zatím pevně přesvědčen ani sám autor. Každopádně mají obyvatelé i návštěvníci Prahy možnost přemýšlet o tom proč pulzující srdce nad Pražským hradem a také o tom, nad jakým počinem nás výtvarník Jiří David donutí zamyslet se příště.

foto> e-architekt a Jiří David

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři