Architektura / rodinné domy

Rodinný dům v Hoštičkách se zkosenou střechou

Novostavba rodinného domu v Hoštičkách byla navržena jako jednoduchý hranol, zkosený v jihovýchodním průčelí se zborcenou rovinou ploché střechy. Seříznutí hranolu odráží rozložení vnitřního prostoru v domě. Hlavní vstup je ze severozápadní strany, po nově navržené příjezdové cestě s parkovacím stáním na pozemku stavby.

studio NEW WORK , 1. 2. 2011

 

Foto: eArch
Dům má dvě nadzemní podlaží, mezonet a je částečně podsklepen. Vchod je mírně ustoupen z roviny průčelí, což plní funkci závětří. Vstupuje se přes zádveří dále na chodbu, odkud vede jednoramenné schodiště do sklepa a třístupňové schodiště do zvýšené úrovně v 1.NP. V tomto prostoru je umístěna pracovna s knihovnou. Přestože je prostor pracovny a knihovny malý, jeho otevření přes dvě patra je hlavním prostorovým motivem domu. Z knihovny vede jednoramenné schodiště do obývacího pokoje, odkud je přístupná kuchyně a ložnice. Z obývacího pokoje pokračuje dále dvouramenné schodiště do 2.NP. Mezipodesta tohoto schodiště se rozšiřuje podél severovýchodní zděné stěny a slouží jako knihovna. Je z ní rovněž přístup do koupelny s WC. Ve 2.NP jsou situovány dvě ložnice.

Rozložení výškových úrovní v domě vychází z přirozeného sklonu terénu. Cílem tohoto rozvrhu bylo minimalizovat obestavěný prostor a tím i náklady na výstavbu. Suterén a snížená část 1.NP je z cihelného zdiva, s železobetonovými stropy.

Severovýchodní stěna je vyzděna až po úroveň střechy. Zděné konstrukce byly následně opatřeny přírodním kamenným obkladem. Zbývající část domu je provedena jako dřevěná rámová konstrukce,opláštěná palubkami. Pultová střecha má plechovou krytinu.

Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 

Tuto dřevostavbu najdete spolu s dalšími realizacemi v ucelené formě v Ročence dřevostaveb 2009. K dostání na oficiálním webu Salonu dřevostaveb.

        <figcaption><span>Foto: eArch </span></figcaption>
      </figure></a>

 Název:

  RD v Hoštičkách

 Autor:  New Work (MgA. Svatopluk Sládeček, Pavel Velecký, DiS., Ing.arch. Tomáš Horalík)

 Investor:  soukromá osoba

 Dodavatel:  svépomocí

 Realizace:  2009

Klíčová slova:

dřevostavby

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři