Architektura / rodinné domy

Z nevelkého domku velkorysý dům

Dům je součástí uceleného souboru atriových domů na Zeleném Pruhu pocházející ze 70.let. Návrh byl veden snahou obezřetně zachovat ráz domu, aby nevyčníval z celku. Nyní je studio D3A s tímto projektem nominováno na Českou cenu za architekturu.

D3A , 14. 8. 2017

Kabřinec a břízolit byly nahrazeny bílou omítkou popnutou přísavníkem a paneláková okna za současná hliníková – osazená do líce fasády. Na místě původního zděného zádveří vzniklo nové, svařené z oceli a bíle lakované. Stejnou technologií byl nově přidán i střešní penthouse přínášející zároveň prosvětlení do střední části domu se schodištěm. Oproti minimálním zásahům v exterieru, byl interiér kompletně vybourán a přebudován.

Z původní dispozice 3+1 s obytným přízemím a zázemím v suterénu vznikl rozšířením podzemí a odkopáním terénu předzahrádky velkorysý dům. Přízemí s velkým obytným prostorem a hlavní ložnicí se obrací do atria a suterén s ložnicemi do předzahrádky. V nově prohloubeném podzemí vznikla sauna a technická místnost. Nové venkovní schodiště ukryté v terase propojuje suterén s atriem a přináší světlo do chodby i koupelny a umožňuje přístup ze sauny přímo k bazénku. Atrium, malý kompaktní prostor, oddělený od okolí zdmi je další „místností“ domu, posuvnými dveřmi maximálně propojené s interiérem. Zahrada je ve dvou úrovních, spodní s jídelním stolem na dubové terase kryté posuvným panelem a horní s bazénkem z mračského mramoru, trávníkem a bambusy. Za ohradní zdí s brankou jsou vzrostlé borovice.

  • autor: D3A *
  • publikováno: * 14. 8. 2017
  • zdroj: * Česká cena za architekturu 2017

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři