Novinky a názory / zprávy

Kdo vyhraje Českou cenu za architekturu?

Již dnes večer se koná slavnostní galavečer spojený s vyhlášením výsledků 2. ročníku České ceny za architekturu. Letošní rok se do soutěže přihlásilo na 250 realizací, které vznikly na území ČR v posledních 5 letech. Do užšího výběru poroty postoupilo 42 prací. Z nich potota vybere 10 finalistů a nového držitele České ceny za architekturu 2017.  Soutěžte s EARCH.CZ: Tipněte si v diskuzi pod článkem projekt, který letošní ročník ovládne. Vítězové si budou moci vybrat z knihy rozhovorů s předními českými architekty Architekti CZ nebo knihy o historii a současných trendech modulární architektury I Love Module.

EARCH.CZ , 27. 11. 2017

Ve výběru mezinárodní poroty jsou rozdílné typologie budov od rodinných domů, přes administrativní či vzdělávací objekty až po výstavní instalace.  

 

Administrativní budova firmy Brusivo / Zábran - Nová architekti

Nová administrativní budova zakončuje výrobní halu ze severu. Jedná se o dvoupodlažní železobetonový prefabrikovaný skelet s monolitickými stropy. Pravidelný modul je 4x4 ve dvou lodích. Celý systém je uzavřen do betonového kvádru, který je narušen třemi otvory. 

Administrativní budova firmy Brusivo / Zábran - Nová architektiFoto: eArch

 

Archeologická základna Mikulčice / Pelčák a partner architekti, s.r.o.

Vztah stavby ke krajině zakládá její měřítko i kompaktní, pevné, „vyřezávané“ a abstraktně pojaté tělo postrádající obvyklé atributy domů, jakými jsou dveře, okna či střecha.  
Archeologická základna Mikulčice / Pelčák a partner architekti, s.r.o.Foto: eArch

 

Archeopark Pavlov Architektonická kancelář / Radko Květ

Komplex sídlišť z období paleolitu – doby lovců mamutů – poskytl za dlouhá desetiletí výzkumů obrovské množství kamenných, kostěných nástrojů, uměleckých předmětů, ale i kosterních ostatků člověka současného typu, díky kterým tak patří Pavlov a Dolní Věstonice mezi přední archeologické lokality v celosvětovém měřítku.  
Archeopark Pavlov Architektonická kancelář / Radko KvětFoto: eArch

 

Bytový dům / A.LT ARCHITEKTI v.o.s. 

Navržený bytový dům se snaží přirozeně zařadit do uliční fronty Koněvovy ulice. Má nenásilně splynout s okolím. Vizuální charakter domu komunikuje se zanikajícím duchem žižkovské atmosféry s lehce uvolněnou bohémskou náladou, s geniem loci ošuntělé periferie.

Bytový dům A.LT ARCHITEKTI v.o.s.Foto: eArch

 

Centrum obnovy památek architektury 20. století / ARCHTEAM 

V areálu Vily Stiassni v roce 2009 vzniká záměr Národního památkového ústavu v Brně ve spolupráci s Fakultou architektury VUT v Brně vytvořit Centrum obnovy památek architektury 20. století. Pro jeho fungování je potřeba doplnit stávající budovy o novostavbu, která poskytne návštěvníkům potřebné prostory pro výstavy, přednášky a konference.

Centrum obnovy památek architektury 20. století / ARCHTEAM Foto: eArch

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze / PETR FRANTA architekti & asoc., spol. s r.o. 

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky je moderní výukové zařízení nové generace s využitím pro vědecké výzkumné týmy.

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze / PETR FRANTA architekti & asoc., spol. s r.o. Foto: eArch

Chata u jezera / FAM Architekti, s.r.o. 

Náhrada starší chaty na břehu jezera v borovicovém lese respektuje unikátní přírodní charakter místa a kopíruje zastavěnou stopu původního objektu. Cílem stavby bylo vytvořit prostor k celoroční rekreaci a yachtingu včetně souvisejícího zázemí, a to vše v minimální typologii a v maximálním propojení s jezerem.

Chata u jezera / FAM Architekti, s.r.o. Foto: eArch

Dřevák / Atelier M1 architekti s.r.o. 

Líbeznická novodobá sokolovna je výslednicí zápasu přirozené touhy lidí po sdružování s nedostatkem peněz.

Dřevák / Atelier M1 architekti s.r.o. Foto: eArch

Dům v cihlové zahradě / Jan Proksa, Architekt 

U starých domů na Moravě byly zadní hospodářské budovy často bez omítky. Takto vlastně bezděčně vznikala cihlová "architektura" ve dvorech stavení - příjemná a dlouhodobá. Architekt Jan Proksa se tuto tradici rozhodl respektovat a použít cihly pro novou budovu ve dvoře. 

Dům v cihlové zahradě / Jan Proksa, Architekt Foto: eArch

 

Dům v plotě / Mjölk architekti

Tento skromný rodinný dům od ateliéru Mjölk rozhodně vybočuje z běžné architektonické produkce, a to právě především svou jednoduchostí, svěžestí a originalitou.

Dům v plotě / Mjölk architektiFoto: eArch

 

Dům v sadu / Šépka architekti 

Na severním svažitém pozemku, odkud je pěkný výhledem do údolí, se v současné době nachází šest vzrostlých stromů. Navržená stavba rodinného domu se snaží svým malým objemem i charakterem mezi tyto stromy začlenit.  
Dům v sadu / Šépka architektiFoto: eArch

 

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, Brno / Pelčák a partner architekti, s.r.o. 

Historické směsici budov, tvořící dnes areál filozofické fakulty, jsme chtěli dát téma tak, aby vzniklo skutečné univerzitní prostředí, universitní kampus. Jeho středem, stmelujícím prvkem je vnitřní dvůr, který kdysi bývalá zahrada sirotčince, do něhož byla fakulta v době svého vzniku umístěna.  
Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, Brno / Pelčák a partner architekti, s.r.o. Foto: eArch

 

Galerie nábytku / CHYBIK+KRISTOF Architects & Urban Designers 

Proměna bývalého autosalonu na okraji sídliště v showroom a sídlo společnosti MY DVA, zabývající se výrobou kancelářského, školního a kovového nábytku, je další dokončenou stavbou mladého brněnského studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers.  
Galerie nábytku / CHYBIK+KRISTOF Architects & Urban Designers Foto: eArch

 

Gulliver / Huť architektury Martin Rajniš

V roce 2013 Leoš Válka oslovil mezinárodně uznávaného architekta Martina Rajniše, držitele Ceny za přínos architektuře v oblasti udržitelného rozvoje za rok 2014 (Global Prize for Sustainable Architecture, 2014), aby se s ním podílel na realizaci toho, co sám nazývá „snem 12- letých kluků“. Více než dva roky pak společně s odborníky na dřevěné stavby a ocel pracovali na návrhu 42 metrů dlouhé a 10 metrů široké konstrukci inspirované tvary obřích vzducholodí, které začaly křižovat oblohu na počátku dvacátého století.  
Gulliver / Huť architektury Martin RajnišFoto: eArch

 

Javornická palírna / ADR s.r.o.

Na místě hospodářské usedlosti z konce 19. století vznikl nový, částečně rekonstruovaný areál Javornické palírny. Nejedná se pouze o novostavbu ovocného lihovaru, ale také o další rekonstruované budovy bývalého hostince, chlévy a stodolou. Dále je zde ubytování pro členy rodiny majitele a jejich případné hosty.  
Javornická palírna / ADR s.r.o.Foto: eArch

 

Komenského most přes Labe / baum & baroš ARCHITEKTI, baum & baroš ARCHITEKTI, EXCON, a. s.

Původní Komenského most z roku 1886 spojoval historické centrum města s prostorem zvaným Na Ostrově. Přestože se jednalo o jednoduchou, pragmatickou konstrukci s poměrně nízkými architektonickými ambicemi, stal se původní Komenského most až do doby svého zániku v červnu 1913 nejen frekventovanou městskou komunikací, ale svou subtilní konstrukcí přirozeně vrostl do městského panoramatu. 

Komenského most přes Labe / baum & baroš ARCHITEKTI, baum & baroš ARCHITEKTI, EXCON, a. s. Foto: eArch

 

Komunitní centrum Máj / SLLA Architects

Lokalita, ve které je postaveno komunitní centrum, je součástí projektu regenerace panelového sídliště Máj z 80. let 20. století. Zadání znělo: novostavba komunitního centra Máj pro služby sociální péče zaměřené na děti a mládež, mateřské centrum, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, středisko primární prevence, sociální poradenství a služebna městské policie.   
Komunitní centrum Máj / SLLA ArchitectsFoto: eArch

 

Kostel sv. Václava / Atelier Štěpán s. r. o.

Jedná se o novostavbu kostela, která stojí v pomyslném těžišti moravské vsi Sazovice. Kostel byl financován místními lidmi, společnostmi a farnostmi v regionu. Kruhový tvar půdorysu vyčleňuje kostel z okolní profánní výstavby a ukotvuje prostor obce v čase.  
Kostel sv. Václava / Atelier Štěpán s. r. o. Foto: eArch

 

Lávka pro pěší přes Orlici / baum & baroš ARCHITEKTI, baum & baroš ARCHITEKTI

Mostní stavitelství je oborem multidisciplinárním. Vyžaduje komplexní systémové řešení, které bere v úvahu nejen technické a technologické aspekty, ale i otázky ekonomické, estetické a funkční.   
Lávka pro pěší přes Orlici / baum & baroš ARCHITEKTI, baum & baroš ARCHITEKTI Foto: eArch

 

Létající černý dům / H3T architekti

Černý létající dům se vznáší pod obloukem zbylé části starého železničního mostu. Budí pozornost, láká k návštěvě a vyvolává otázky. Černý létající dům je instalací, která je tvořena obytnou místností s kamny a podkrovním patrem na spaní.  
Létající černý dům / H3T architekti Foto: eArch

 

Léto pod viaduktem / CCEA MOBA

Negrelliho viadukt - příležitost pro kreativní město je dlouhodobý projekt CCEA MOBA, který se věnuje experimentování mezi architekturou, uměním a veřejným zájmem. Na projekt se architekti z CCEA MOBA – iniciátoři – zaměřují od roku 2013, kdy byl investorem SŽDC představen projekt rekonstrukce mostu.

Léto pod viaduktem / CCEA MOBA Foto: eArch

 

Mateřská školka Klecany / ASLB spol. s.r.o., Ateliér 25 s.r.o.

Zástavba školky z 80. let je tvořena "klasickými", uniformními pavilóny propojenými spojovacími krčky. Prostor pro novou přístavbu byl omezen z východní a jižní strany hranicí pozemku, ze západní strany stávajícím pavilonem.

Mateřská školka Klecany / ASLB spol. s.r.o., Ateliér 25 s.r.o. Foto: eArch

 

Obytný soubor Vackov – Alfarezidence UNIT architekti s.r.o. / Jiran Kohout architekti s.r.o. 

Obytný soubor Na Vackově představuje realizaci vzniklou na základě dlouhodobého výzkumu obytného prostředí. Projekt reprezentuje kompaktní městskou zástavbu zahradního typu s atraktivními sdílenými prostory a snaží se tak ukázat možnou cestu pro budoucí město jako životaschopnou alternativu k přetrvávajícím suburbanizačním trendům. 

Obytný soubor Vackov – Alfarezidence UNIT architekti s.r.o. / Jiran Kohout architekti s.r.o. Foto: eArch

 

Palác Křižík 2 / D3A spol. s r. o.

Dostavba Paláce Křižík - kancelářská budova s obchody a veřejným průchodem. Developerský projekt navržený na míru nájemci Seznam.cz.

Palác Křižík 2 / D3A spol. s r. o. Foto: eArch

 

Parkovací dům na ulici Panenská / Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno, s.r.o.

Parkovací dům se nachází v centru města, v návaznosti na historický areál Zemského sněmu – dnes sídlo Magistrátu města. Sousední objekty jsou památkově chráněné budovy a konstrukce (hradební zeď) z různých historických období. Objekt má kapacitu 360 vozidel ve dvou vícepodlažních blocích posunutých vůči sobě výškově o polovinu a jsou spojeny v jednosměrném provozu polorampami. 

Parkovací dům na ulici Panenská / Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno, s.r.o. Foto: eArch

 

Pomník / RH faktor

V lese poblíž Bílého Potoka náhle zemřel Achim Šipl, rodák, horolezec, znalec a patriot Jizerských hor. Obrátil se na mě syn Achim Šipl, zda bych chtěl navrhnout přímo v místě jeho skonu pomníček, nejlépe nekonvenčním způsobem.

Pomník / RH faktor Foto: eArch

 

Přestavba rodinného domu pod Kraví horou / Urban Čelikovský Architekti

Zaoblený balkon původního objektu byl zapojen do hmoty nově navrženého domu. Zrcadlovým zopakováním této křivky dostala stavba zcela nový charakter. 

Přestavba rodinného domu pod Kraví horou / Urban Čelikovský Architekti Foto: eArch

 

Řadové domy ve Zruči / Zábran - Nová architekti

Stavební parcela se nachází v obci Zruč u hlavní silnice. Na pozemku původně stál jeden větší rodinný dům. Navrhli jsme zde pět řadových domů tak, aby zahrady byly orientovány na jih a do silnice nepůsobila hmotně řada domů, ale pouze bok.

Řadové domy ve Zruči / Zábran - Nová architekti Foto: eArch

 

RD3 / BY architects

Pozemek o malé rozloze se nachází na mírném západním svahu, v příměstské části hlavního města. Dopravní dostupnost přímo do centra je velmi dobrá. Vzhledem k velikosti parcely je dům navržen jako dvoupodlažní.

RD3 / BY architects Foto: eArch

 

Rekonstrukce severního křídla Jezuitské koleje / Atelier M1 architekti s.r.o.

Rekonstrukce části stavby ve stylu monumentální barokní architektury. Rekonstruované severní křídlo slouží - stejně jako zbytek budovy bývalé jezuitské koleje - pro potřeby krajské galerie.

Rekonstrukce severního křídla Jezuitské koleje / Atelier M1 architekti s.r.o. Foto: eArch

 

Rekreační objekt Ošelín / MODULORA

Německý investor hledal na českém venkově zajímavý objekt s příběhem, kde by se mohl na stáří usadit. Spolu s architektem objevují v původně německé obci Ošelín hospodářskou usedlost čp. 19, která zůstala po druhé světové válce již neobydlena.

Rekreační objekt Ošelín / MODULORAFoto: eArch

 

Revitalizace středu obce Bílovice nad Svitavou / P.P. Architects s.r.o.

Stavba řeší centrum obce v Bílovicích nad Svitavou. Součástí zadání bylo vytvořit nový obecní úřad, knihovnu, obřadní síň, poštu, letní výčep a zahrádku obecní hospody a sociální zázemí hospody, včetně přilehlých ploch, tedy hlavní náměstí obce (které do té doby chybělo), včetně zajištění parkování, náves a nádvoří.

Revitalizace středu obce Bílovice nad Svitavou / P.P. Architects s.r.o. Foto: eArch

 

Rodinný dům na Zeleném pruhu / D3A spol. s r. o.

Dům je součástí uceleného souboru atriových domů na Zeleném Pruhu pocházející ze 70.let. Návrh byl veden snahou obezřetně zachovat ráz domu, aby nevyčníval z celku.

Rodinný dům na Zeleném pruhu / D3A spol. s r. o. Foto: eArch

 

Rodinný dům ve Všenorech / Stempel & Tesař architekti

Naprosto unikátní pozemek, příkrý severní svah s bujnou vegetací nad údolím řeky Berounky, oslovil naše klienty natolik, že jej bez váhání koupili. Příznivá cena byla vykoupena poměrně stiženými podmínkami pro výstavbu.

Rodinný dům ve Všenorech / Stempel & Tesař architekti Foto: eArch

 

Soukromá residence / Studio acht, spol. s r.o.

Původní historická obytná budova zemědělské usedlosti v Čejkovicích byla nevratně zničená necitlivou rekonstrukcí předchozího majitele. Padlo rozhodnutí postavit místo ní novostavbu půdorysně respektující stávající objekt.

Soukromá residence / Studio acht, spol. s r.o.Foto: eArch

 

Společenské centrum Breda & Weinstein / Šafer Hájek architekti s.r.o.

Rekonstrukcí a dostavbou stávajících objektů bývalého pivovaru Zlatovar vzniklo v Opavě nové společenské a komerční centrum BW. V další etapě bude toto centrum spojeno se stávajícím obchodním domem Breda z 30 tých let minulého století. Komplex budov bývalého měšťanského pivovaru (Zlatovar) se nachází na východním okraji historického jádra města Opavy.

Společenské centrum Breda & Weinstein / Šafer Hájek architekti s.r.o. Foto: eArch

 

Studentský klub Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích / Ateliér Dvořák architekti

Přírodní charakter lokality s otevřeným prostorem centrální části kampusu Jihočeské univerzity ovlivnil architektonický návrh domu, který je situován v přední části parku ve vazbě na Studentkou ulici. Představě o formě domu nejvíce odpovídal návrh „solitérního“ přízemního bezbariérového objektu lehce usazeného na pozemku.

Studentský klub Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích / Ateliér Dvořák architekti Foto: eArch

 

Terminál Gagarin / ARCHOO s.r.o.

Jedno město, stovky cestujících, jeden přístřešek - objekt zářící, o čase informující a před deštěm, větrem, sněhem a sluncem nejen cestující, ale i historii chránící...

Terminál Gagarin / ARCHOO s.r.o.Foto: eArch

 

Tribuna fotbalového hřiště TJ Sokol Záryby / caraa.cz s.r.o.

Nová tribuna pro TJ Sokol v Zárybech je hlavně jednoduchá a funkční.

Tribuna fotbalového hřiště TJ Sokol Záryby / caraa.cz s.r.o. Foto: eArch

 

Vnímání / Šépka architekti

Projekt je zamyšlením nad tím, co pokládáme za důležitou součást a dominantu veřejného prostoru, a jak vnímáme některé skryté prostory, které nám poskytují společenské a kulturní vyžití. 

Vnímání / Šépka architekti Foto: eArch

 

Vodní dům / AND spol. s r.o.

Určujícím faktorem celkového architektonického pojetí je kontext volné krajiny v okolí vodní nádrže Švihov. Objekt je navržen tak, aby přirozeně splynul s okolím.

Vodní dům / AND spol. s r.o. Foto: eArch

 

Základní škola v Dobřichovicích / Šafer Hájek architekti s.r.o.

Celková hmota nové přístavby dobřichovické základní školy maximálně využívá celý pozemek až k jeho východnímu kraji. Vzniká tím budova, složená ze stávající a nové části o celkové délce podél ulice 5. května cca 70 metrů.

Základní škola v Dobřichovicích / Šafer Hájek architekti s.r.o.Foto: eArch

 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři