Architektura / interiér

Zelené interiéry v City Green Court

V kancelářích nové administrativní budovy City Green Court najdete suché pisoáry, zelenou stěnu i “sauny“

EARCH.CZ , 2. 1. 2013

Nové kanceláře společnosti Skanska v administrativní budově City Green Court svým uživatelům nabízí obytné pracovní prostředí téměř domácího charakteru. Maximem denního světla, zelenou stěnou, velkou kuchyní i názvy místností jako je living room, relax zone či „sauna“ odpověděli jejich tvůrci z architektonického studia CUBOID na přísné ekologické principy, které budova v souladu s certifikací LEED Platinum dodržuje.

Kancelář jako obytný interiér

Sídlo společnosti Skanska Property Czech Republic je spíš obytným interiérem, než typickou kanceláří, jehož koncepce a realizace vznikly díky intenzivnímu vzájemnému dialogu investor – architektonická kancelář. Interiéry navržené architekty Alešem Pappem, Milanem Vítem a Magdou Pappovou z CUBOID studia nabízejí příjemný prostor jak pro soustředěnou, tak pro týmovou práci, a také klid a do detailu respektují firemní kulturu uživatelů. „Oceňujeme dispozici kanceláře, ve které může zaměstnanec pracovat u svého stolu v hale, nebo v relax zóně, potřebuje-li větší klid. Oblíbeným místem většiny zaměstnanců jsou pak praktické telefonní boxy s dřevěnými lavicemi a dřevěným obkladem, které díky použitému materiálu demonstrují náš švédský původ. Spontánně se pro ně vžilo označení sauny,“ vysvětluje Communication&Marketing Specialist Petra Semerádová ze společnosti Skanska.

Prostor kombinuje místnosti různých charakterů, které odpovídají střídavému tempu práce i potřebě kvalitního odpočinku a soukromí v rámci pracovní doby. Na vstupní halu navazují dvě zasedací místnosti a otevřená společenská zóna s velkorysou kuchyní a jídelnou, místem neformálního setkávání a společných snídaní. Vlastní kancelářská pracoviště jsou umístěna podél jižní fasády v hale. Své pracovní místo zde mají všichni zaměstnanci včetně vedení společnosti. Tato myšlenka sdíleného pracovního prostoru bez separování vedení se architektům z CUBOID studia osvědčuje již několik let i ve vlastním atelieru. „Práce všech v jedné místnosti bez ohledu na pozici odráží firemní kulturu, ve které hrají důležité role sdílení informací a důvěra,“ dodává Aleš Papp, jeden ze zakladatelů architektonického studia CUBOID.

Do atria budovy je orientován „living room“, místo pro individuální práci, kterou zpříjemňuje živá zelená stěna o ploše cca 20m2 viditelná i z atria budovy. V interiéru dominují dvě barvy – bílá a zelená. Použité odstíny odpovídají korporátní identitě Skansky a podtrhují přátelskou atmosféru.

O 40 % nižší spotřeba energie na vytápění

Interiéry musely být navrženy v souladu s certifikací LEED (Leadership in Energy & Environmental Design), která se zaměřuje na vliv budovy na životní prostředí. Tomu odpovídá vizuální styl, architektonická koncepce a zejména použité technologie. „Použité technologie snižují roční náklady na celkovou spotřebu energií o 33 % v porovnání s obdobnou kancelářskou budovou. Přísná kritéria certifikace LEED jsme respektovali od výběru materiálu s ohledem na jeho vliv na lidské zdraví a původ, přes použití technologií rapidně snižující spotřebu vody a energií, po zpřístupnění výhledů zaměstnanců do exteriéru,“ vysvětluje Papp.

Spotřebu elektrické energie pro svícení v kancelářích snížili architekti o 62 % díky systému, který je řízen centrálně pomocí čidla denního osvětlení. Svítidla v místnostech reagují na měnící se vnější světelné podmínky a plynule snižují nebo zvyšují intenzitu svícení dle potřeby.

Díky lepšímu než normovému zateplení objektu a využití rekuperace tepla z veškerého odváděného vzduchu z budovy se podařilo snížit spotřebu energie na vytápění o 40 %. Zařizovací předměty s úspornými bateriemi, pisoáry, které nevyžadují splachování a toalety se splachováním s nízkým objemem vody zase snižují spotřebu vody a produkci splašků o 48 %. Budova se pyšní i nulovou spotřebou pitné vody pro chlazení a závlahu, na které se využívá ca 150 000 l vody dešťové, jímané do podzemní nádrže.

V budově City Green Court od newyorského studia Richard Meier & Partners sídlí společnosti Skanska Property Czech Republic, Skanska Reality či PricewaterhouseCoopers. CUBOID ARCHITEKTI jsou autory interiérů kanceláří těchto společností a jako generální projektant budovy spolupracovali s Richardem Meierem od koncepce po detailní návrh.

CUBOID ARCHITEKTI s. r. o.

Architektonickou kancelář CUBOID ARCHITEKTI s. r. o. založili Aleš Papp, Milan Vít a Magdalena Pappová v roce 2006 v Praze. Od počátku nabízejí komplexní služby v oblasti navrhování všech typů staveb a interiérů, od administrativních a veřejných budov, hotelů, bytových a rodinných domů až po městské prostory a urbanistické studie. 

Mezi významné projekty CUBOID studia patří vedle interiérů kanceláří v budově City Green Court dále návrh městské sportovní haly v Kuřimi, společenská hala ČVUT v Praze, sídlo časopisu Metro pro mediální skupinu MAFRA, M5 Shopping Mall v Ryazani v Rusku či East Point Office Park v Moskvě pro společnost PPF Real Estate Russia.

Pro soukromé klienty vytvořili řadu rezidenčních projektů, většinu z nich v nízkoenergetickém standardu.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři