Novinky a názory / historie a teorie

D.E.S.I.G.N. - skvělá polská kniha pro děti o současném designu právě vychází v češtině!

V celoilustrované knize D.E.S.I.G.N. čtenáři zjistí, jak se ten který předmět jmenuje, kdo je jeho autorem, jaký je příběh jeho vzniku, k čemu slouží, z čeho je vyrobený, jak se jmenuje firma, která ho vyrábí, a proč byl navržený tak, jak byl. A to vše s chytrou nadsázkou a formou blízkou dětem.

EARCH.CZ , 18. 11. 2015

D.E.S.I.G.N.

Autoři: Ewa Solarzová (text), Aleksandra a Daniel Mizielińských (ilustrace)České vydání: Jana Kostelecká, 2015Originální vydání: Wydawnictvo Dwie Siostry, Varšava 2010Náklad: 2000 kswww.design-knizka.cz

V loňském roce jsme uvedli na český trh knížku D.O.M.E.K. (Důvtipnou obrázkovou mozaiku efektních konstrukcí), jejímiž autory jsou ilustrátoři a grafičtí designéři Aleksandra a Daniel Mizielińských, dnes již světově proslulí autoři dětských knih, aplikací a webových stránek, zakladatelé a majitelé Hyppopotamus Studia sídlícího ve Varšavě. Z jejich dílny pochází vedle série, do které patří D.O.M.E.K. i D.E.S.I.G.N., také celoilustrovaná kniha Mapy, jejich pokračování Pod zemí a pod vodou či knížka budoucích povolání Co z Tebe vyroste?. Jsou autory webové stránky www.bubole.pl či stránky www.pica-pic.com, na které si generace pamětníků nedigitálních her může zavzpomínat a znovu zahrát svoje kdysi oblíbené kousky.

Kniha D.O.M.E.K., která představila ukázky současné světové architektury formou přitažlivou nejen pro děti, zaznamenala velký ohlas: první náklad 2000 kusů byl rozebrán během pěti měsíců, dotisk 1000 kusů je těsně před vyprodáním.

Nyní českému dětskému čtenáři přinášíme další přehled současné tvorby, tentokrát ze světa designu. Autory ilustrací a grafické úpravy knihy jsou opět manželé Mizielinští, textovou část si v tomto případě vzala na starost teoretička současného designu Ewa Solarzová. Titul D.E.S.I.G.N. je zkratkou podtitulu Domácí encyklopedie seriózních i groteskních návrhů.

Knížka je subjektivním výběrem 70 výrobků od 70 předních světových návrhářů. V knize jsou řazeny chronologicky dle data svého vzniku: počínaje Michaelem Thonetem a jeho modelem 14 z roku 1859 a konče Marti Guixém a jeho regálem Free Port z roku 2011.

K výběru jednotlivých předmětů pro knihu říká autorka textové části Ewa Solarzová: „Vybrat konkrétní předměty ze světa současného designu pro knížku bylo extrémě těžké. Vytvářela jsem si v hlavě seznam věcí, které v knize musí nutně být a jen z oblasti nábytku jsem se dostala na číslo 200, což bylo příliš mnoho. Vytvořila jsem si tedy pravidlo, že od jednoho designéra bude v knize vždy jen jedna věc, a že se ta věc musí dát koupit v obchodě (i tak jsou v knize dvě výjimky: "Konzumentův odpočinek" od Franka Schreinera a "Boxerský ring" od Masanoriho Umedy). Nejdříve jsem si sestavila seznam designérů, z jejich práce jsem pak vybírala jednotlivé kousky. I tak jsem někdy musela poupravovat svůj prvotní výběr - třeba když jsem byla přesvědčená o lounge chair od Eamsových a o tom, že budeme citovat Charlesovu slavnou větu, kterak se při navrhování nechal inspirovat baseballovou rukavicí, o několik stránek dále se mi ale objevila jiná baseballová rukavice - křeslo Joe od ilatských architektů De Pase, Urbina a Lomazziho. Přišlo mi, že by v knize bylo najednou příliš mnoho baseballu, a vybrala jsem tedy od Eamsů jejich slavného slona. Který ale následně vytlačil z výběru sloní stoličku od Soriho Yanagiho. Tak to šlo dál, až jsem měla velký seznam skvělých nepoužitých věcí, o kterých se mi pak v noci i zdálo, jako třeba stolek na kolečkách od Gae Aulentiové, lampu meteor od Arika Leviho, láhev od Rosse Lovegrova, projekty Joea Colomba, Maartena van Severena. Někdy jsem výběr nechala na svých dětech - třeba u Helly Jongeriusové jsem jim ukázala dětský stůl Porcupine, který navrhla pro Vitru, tapisérie pro IKEA, mísy pro Artecniku a pohovku Polder pro Vitru. Byla jsem si skoro jistá, že vyberou mísu nebo tapisérii, protože je máme doma, ale vybraly pohovku Polder, jejíž příběh vzniku inspirovaný nizozemskou krajinou se jim líbil nejvíc.“

Ukázka textu z knihy - příběh lampy Arco

Bratři Castiglioniové si všimli, že v domácnostech je lampa nejčastěji zavěšena uprostřed stropu. Jestliže tedy chcete, aby její světlo dopadalo seshora na stůl, buď musíte stůl postavit doprostřed místnosti, což nebývá zrovna praktické, anebo rozkopat strop a lampu přesunout, což je zase komplikované a hrozí nebezpečí, že až budete chtít přesunout stůl o kousíček doleva nebo ho postavit pod okno, bude potřeba znovu vrtat do stropu - a do toho se normální člověk (a už vůbec ne maminka) hned tak pouštět nebude.

Bratři tedy dlouho přemýšleli, až nakonec vyhlédli z okna, kde uviděli pouliční lucernu, která sice stála na chodníku, nicméně dokázala osvětlit samotný prostředek ulice. A v tom okamžiku je napadla lampa Arco. Stojí na podlaze, ale je ohnutá do oblouku (arco italsky znamená oblouk), díky čemuž může shora osvětlovat prostředek stolu. Aby se lampa nepřevracela, bratři Castiglioniové vyrobili její podstavec z velmi těžkého mramoru. Váží celých 65 kilogramů - tolik jako tři malí chlapci nebo jeden ne moc velký pán.

Přehled zastoupených autorů

Michael Thonet, Charles Rennie Mackintosh, Gerrit Thomas Rietveld, Marcel Breuer, Eileen Gray, Le Corbusier, Pierre Jeanneret a Charlotte Perriand, Ludwig Mies van der Rohe, Alvar Aalto, Isamu Noguchi, Charles a Ray Eamesovi, Carlo Mollino, Jean Prouvé, Arne Jacobsen, Harry Bertoia, George Nelson, Eero Saarinen, Achille a Pier Giacomo Castiglioni, Eero Aarnio, Franco Teodoro, Cesare Paolini, Piero Gatti, Gaetano Pesce, Verner Panton, Franco Audrito (Studio 65), Jonathan De Pas, Donato D'Urbino, Paolo Lomazzi, Strum, Masanori Umeda, Frank Schreiner, Michele De Lucchi, Philippe Starck, Tejo Remy, Jasper Morrison, Frank Gehry, Humberto a Fernando Campana, Alesandro Mendini, Marc Newson, Ingo Maurer, Konstantin Grcic, Naoto Fukasawa, Michael Young, Ronan a Erwan Bouroullecovi, Maarten Baas, Tom Dixon, Joris Laarman, Tord Boontje, Alexander Taylor, Ferruccio Laviani, Karim Rashid, Moho Design, Yves Behar, Tomek Rygalik, Malafor, Hella Jongerius, Jean-Marie Massaud, Patricia Urquiola, AZE Design, Inga Sempé, Marcel Wanders, Nipa Doshi a Jonathan Levien, Ron Arad, Oki Sato, Fabio Novembre, Studio Job, Javier Mariscal, Oskar Zieta, Benoit Convers, Philippe Nigro, Jaime Hayon, Stefano Giovannoni, Front, Marti Guixé

Kniha D.E.S.I.G.N. je ideálním dárkem pro kohokoli, kdo se jen trochu zajímá o svět designu nebo by se s ním chtěl začít seznamovat.

Model prodeje je stejný, jako v předchozím případě knihy D.O.M.E.K. - k dostání bude především v eshopu na adrese www.design-knizka.cz.Na těchto webových stránkách jsou kromě ukázek z knihy i odkazy na webové stránky designérů v knize zastoupených.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 18. 11. 2015
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

design

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři