Novinky a názory / zprávy

Letošní festival Film a architektura nabídne filmy, panelové diskuse i taneční performance

Pět dnů, dvacet mezinárodních a tuzemských snímků, diskuse s režiséry a odborníky nebo taneční performance. Festival Film a architektura zavítá ve dnech 30. září–4. října do sedmnácti měst. Desátý ročník svým programem zcela naplňuje letošní téma “Spojení”, poukazující na nezastupitelnou roli architektury nejen coby pojítka lidí, míst a kultur, ale také uměleckých a společenských disciplín.

KRUH z. s. , 20. 9. 2021

Promítat se budou celovečerní dokumenty i krátké filmy.

„Hned šestnáct snímků je uváděno poprvé, a v Čechách pravděpodobně naposledy. Jedná se tak o unikátní příležitost vychutnat si záběry architektury na velkém plátně. Jednotlivé projekce jsme doplnili o menší filmařská díla. Právě jejich prezentace nám dává možnost podpořit mladé a začínající filmaře. V letošním roce jsme v otevřené výzvě vybrali tři snímky – Over the Walls, Three patios for the Sun a architektonický roadtrip Trasa po unikátních nádražních halách od architekta Josefa Dandy, “ říká kurátorka programu Karolína Vacková.

U příležitosti 150. výročí narození Jana Kotěry, zakladatele moderní české architektury, vznikla přímo pro festivaly Film a architektura a Den architektury série krátkých filmů o Kotěrových stavbách z dílny Tomáše Luňáka, Kateřiny Fojtíkové a Grety Stocklassa.

Podobnou situaci jako v Mostě, a to přesun části města kvůli těžbě, zažívá švédská Kiruna. Snímek „Kiruna – překrásný nový svět“ osobně uvede česko-švédská režisérka Greta Stocklassa. Neobvyklé pohledy ze střech kubánských domů na osudy lidí v rozpadajícím se městě předestře „Havana, from on High“. „A Machine to Live In“ ukáže stinné stránky Brasílie, projektu Oscara Niemeyera a urbanisty Lucia Costy. Krása Brasílie je postavena do kontextu architektury kultů a utopických měst v odlehlém brazilském vnitrozemí.

A Machine to Live In trailer, Yoni Goldstein, Meredith Zielke

 „L’Esprit Le Corbusier“ přináší fascinující vyprávění o dospívání v takzvaném Unité d'Habitation ve Firminy, výjimečné obrazy Cité Radieuse v Marseille a letního domu Cabanon de Roquebrune i nepublikované archivní záběry každodenního života 70. let.

Promítání vizuálně poutavého snímku „Body-Buildings“ propojujícího tanec s unikátními architektonickými lokacemi v Portugalsku světově uznávaných architektů, jakými jsou João Luís Carrilho da Graça, Álvaro Siza Vieira, Eduardo Souto de Moura, João Mendes Ribeiro či Paulo David, bude uvedeno taneční performance souboru 420PEOPLE s názvem Through Glass. V pražském CAMPu proběhne také diskuse s režisérem snímku Henriquem Pinou.

Body Buildings trailer, Henrique Pina

Vznik americké odnože umělecké školy Bauhaus pod vedením Lászla Moholy-Nagye přiblíží dokument „The New Bauhaus“. Jedinečné propojení architektury, umění a designu vystupuje na povrch z archivních materiálů a z rozhovorů s osobnostmi z umělcovy rodiny či jeho současných obdivovatelů. Myšlenky Bauhausu se promítnou do snímku „Unexpected Modernism: The Architecture of the Wiener Brothers“. Po návštěvě Bauhausu, nejprestižnější evropské školy designu, se stali bratři Wienerové ve 30. letech nejinovativnějšími a nejplodnějšími architekty na jihu USA.

Na nelehké vyrovnávání se s minulostí poukazuje dvojice snímků „Inside Prora“ a „Where to with History?“ Prora, tzv. Monstrum u moře, je považováno za nejdelší stavbu na světě. Původně plánované přímořské letovisko Třetí říše bylo po 2. světové válce přeměněno na kasárna NDR. Nyní se v dlouho opuštěné budově otevírají hotely a bují turismus. Diskutovat budou moci festivaloví návštěvníci s režisérkou Nico Weber.

Inside Prora trailer, Nico Weber

Příběh Drážďan „Where to with History?“ je zásadní pro pochopení vzestupu pravicového populismu v Evropě a je důkazem nerozlučného propojení politiky a architektury. Dokument ukazuje rozsáhlou destrukci centra Drážďan a jeho následnou modernistickou revitalizaci, nabízející řadu podob i interpretací dějin města. Po projekci v pražském CAMPu bude následovat panelová diskuse na téma Česká architektura a relikty politických režimů novinářky Karolíny Vránkové s architektem a historikem architektury Petrem Vorlíkem, památkářkou Hanou Řepkovou a architektem Ondřejem Tučkem.

Festival zahajujeme dokumentem Spaceship Earth o americkém experimentu z 90. let, kdy se skupina vědců uzavřela na 2 roky v simulátoru kosmické kolonie. Futuristický příběh má řadu zvratů nutících diváky přemýšlet nejen nad způsobem života na jiných planetách, ale především nad tím na Zemi. Pražská promítání zakončíme filmem o švýcarském architektovi Mariu Bottovi specializujícím se na sakrální stavby – od kostela, přes synagogu, až po mešitu. Ačkoliv se na první pohled témata těchto snímků zcela míjejí, oba se věnují takzvanému prostoru nad námi, ať už z čistě vědeckého nebo naopak duchovního úhlu pohledu. Tomuto tematickému spojení se věnujeme v sekci Nadprostor.“ Dodává Vacková.

Space Ship Earth trailer, Matt Wolf

Festival Film a architekturaprobíhá v Brně, Břeclavi, Hodoníně, Jeseníku, Karlových Varech, Liberci, Mikulově, Nymburce, Olomouci, Ostravě, Plzni, Praze, Řevnicích, Vratislavicích nad Nisou, Vsetíně, Zlíně i slovenských Piešťanechparalelně se Dnem architektury. Ten láká od 1. do 7. října festival na 300 akcí v osmi desítkách měst a obcí v České republice i na Slovensku. Bohatý a zdarma přístupný program nabízí na výběr z exkurzí do běžně nepřístupných budov, procházek, cyklovyjížděk, výlety vlakem či lodí s odborným výkladem, ale také z přednášek, filmových projekcí, výstav i workshopů. Na začátku října se pod heslem Hurá dovnitř! otevřou veřejnosti běžně nepřístupné budovy.

Mario Botta The Space Beyond, Loretta Dalpozzo, Michèle Volontè

  • autor: KRUH z. s. *
  • publikováno: * 20. 9. 2021
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři