Novinky a názory / zprávy

Poprvé otevřený CAMP, předvoj žhavých diskuzí

Ohniskem architektury a městského plánování a centrem pro debaty a prezentaci projektů se stane CAMP pod emauzskými věžemi. Má sloužit převážně občanům a architektům, ale také developerům, městským částem a studentům. Zkrátka všem, kdo v Praze žijí, stavějí, studují.

Tomáš Kodet , 2. 6. 2017

CAMP je Centrem Architektury a Městského Plánování, jeho základní myšlenkou je zprostředkování informací Pražanům. Ti se zde můžou dozvědět, jaké projekty se plánují v místě jejich bydliště, dostávají prostor k vznášení připomínek i možnost účastnit se workshopů nebo odborných přednášek. Mohou zde ale také jenom popít kávu nebo se začíst do tematicky zaměřených publikací.

Nový prostor Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy sídlí na stejné adrese jako sám IPR, tedy u Karlova náměstí, v areálu Pragrových kostek. Pro větší srozumitelnost plánovaných projektů a městského plánování nabídne ojedinělou projekční síň o rozměrech 22 x 4 m. Prahu tak bude každý moci poznat v souvislostech.

První předvoj

Poprvé se CAMP otevřel ve čtvrtek 25. května pro debatu Ohniska architektury. Ta se zabývala tím, čím by měl CAMP být a občas připomínala tiskovku pro veřejnost. Zúčastnil se jí Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera, propagátor architektury Adam Gebrian, programový ředitel reSITE a člen správní rady Nadace české architektury Osamu Okamura a nechyběl ani zástupce developmentu Lukáš Kohl.

Organizátoři se prý snažili i o genderovou pestrost, nicméně ženy, které oslovili, účast na akci odmítly. Aspoň tedy že se jim podařilo přesvědčit k účasti jednoho z developerů a mohla v některých otázkách nastat pluralita.

Všichni čtyři pánové nám poskytli náhled do budoucího fungování CAMPu, který se otevře na přelomu září a října. Každému by měl být nastíněn komplexní pohled na danou problematiku, neměla by se tak hodnotit jen estetická stránka věci. Tím je myšleno, že s výstavba nějakého projektu se neomezuje jen na samotnou stavbu nové budovy, ale provázejí ji i další souvislosti, ať už je to zvýšení nájmů, narůst dopravy, nebo třeba i nová parkovací místa a tak dále.

Poměrně dlouze se debatovalo o určitých mantinelech diskuzí, které je třeba podle zakladatelů CAMPu korigovat. Nechtějí, aby se diskuze do budoucna zasekly na místě a zastavily se na otázkách, které už nebude možné změnit. Na jedno téma by však neměla proběhnout pouze jedna jediná diskuze, ale spíše povícero.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři