Novinky a názory / zprávy

Slavný brutalistní soubor v troskách. Video zachycuje probíhající demolici londýnské stavby

V současné době je všude po světě vedeno mnoho a mnoho sporů ohledně ochrany budov z druhé poloviny 20. století. Bohužel tyto příběhy často ukončují až samotné buldozery. Stejně jako v případě brutalistního obytného souboru Rodin Hood Gardens v Londýně od známých architektů, manželů Alison a Petera Smithsonových.

EARCH.CZ , 14. 12. 2017

O demolici obytného souboru Robin Hood Gardens ve východním Londýně z přelomu šedesátých a sedmdesátých let se začalo poprvé mluvit už před deseti lety. Tehdy se za záchranu budov přimlouvaly stovky architektů v čele například s Robertem Venturim, Zahou Hadid, Richardem Rogersem nebo Toyem Ito.

Soubor tvořený dvěma zalomenými betonovými bloky okolo společné zahrady se ale za památku prohlásit nepodařilo. S demolicí se začalo už zjara tohoto roku, až tento týden se ale přistoupilo k celkové demolici staveb pomocí bagrů a buldozerů. Demolice přitom probíhala stejně jako v případě pražského hotelu Praha – buldozery se zakously do středu stavby, odkud pak postupovaly ke krajům.

Manželé-architekti Alison a Peter Smithsonovi se narodili ve dvacátých letech minulého století. Důležité místo v rámci celé anglické architektonické scény zaujali v poválečném období. Přestože jejich střední škola Smithdon z padesátých let vykazuje ještě jasnou inspiraci modernou miesovského ražení, později se připojili k revolučnímu Týmu X, který brojil právě proti otcům moderny sdruženým v Congrès International d'Architecture Moderne (CIAM).

Zatímco zmíněná škola je památkově chráněná, obytný soubor Robin Hood Gardens už leží v sutích. Na jeho místě plánuje anglická developerská skupina Swan Housing postavit nový rezidenční komplex s více než 1500 byty – zbořený soubor poskytoval 213 bytů.

Serveru Dezeen.com se podařilo celou demolici zaznamenat na video.

  Záběry z dronu ukazují soubor ještě před demolicí

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři