Události /

Architekti CZ – třetí panelová diskuze předních českých architektů proběhne 11. 4. 2016 ve Zlíně

Spolek ARCH FOR PEOPLE pořádá ve Zlíně další z řady panelových diskuzí českých architektů. Těšit se tentokrát můžete na Davida Vávru, Marka Štěpána, Svatopluka Sládečka, Jitku Ressovou, Kamila Mrvu a Ondřeje Chybíka, kteří budou odpovídat na otázky Jaroslava Sládečka.

ARCH FOR PEOPLE, z .s. , 6. 4. 2016

Večer, který vzniká za podpory statutárního města Zlína, navazuje na knihu dvaceti rozhovorů „Architekti CZ“, jejímž autorem je moderátor diskusního večera Jaroslav Sládeček. Již třetí ze série panelových diskuzí Architekti CZ se uskuteční 11. 4. 2016 od 18.30 hodin ve foyeru 15. budovy Baťova institutu 14|15 ve Zlíně.

Tentokrát bude téma znít "Architektura: tradice a prefabrikace" – ve vzduchu tedy bude otázka rozporu či souladu mezi tvorbou a produkcí, průmyslovou a řemeslnou výrobou a vlivu této rozdvojenosti na práci architekta. Volně tak diskuse navazuje na debatu předchozí, která se konala 1. března 2016 v Liberci a nesla název „Architektura – umění nebo řemeslo“ – (krátkou reportáž najdete ZDE).

Cílem diskusí Architekti CZ je především vyvolat debatu nad tématy, která propojují architektonickou profesi s každodenním životem. Záměrem večera bude přiblížit veřejnosti lidskou stránku osobností slavných architektů, zprostředkovat osobní setkání s těmito předními osobnostmi české architektury a seznámit se s jejich názory a zásadami naživo.

Panelová diskuze Architekti CZ vzniká za podpory statutárního města Zlína. Generálním partnerem akce je KOMA MODULAR, hlavním partnerem akce je Českomoravský beton. Partnery akce jsou Archtiles, HALLA, Reckli. Akci podpořili ArchiCAD, Copy General a Grada. Mediálními partnery akce jsou ASB-portál, EARCH.CZ a ERA 21. Panelovou diskuzi Architekti CZ ve Zlíně pořádá za organizační podpory Baťova institutu 14|15 a komunikační agentury artEcho spolek ARCH FOR PEOPLE, z.s.

David Vávra (*1957)

Absolvent AVU v Praze, působil jako asistent na FA ČVUT v ateliéru Ladislava Lábuse. Je hercem a spoluautorem populárně naučného cyklu Šumná města. Působí v divadle Sklep. Zároveň vede vlastní ateliér a je autorem přestaveb řady divadelních a církevních staveb, včetně kulturního domu Dobeška, dnešního působiště divadla Sklep. Významnou realizací z poslední doby je Městská knihovna v Hradci Králové.

Marek Štěpán (*1967)

Vystudoval FA VUT v Brně. Společně s manželkou Vandou Štěpánovou vede od roku 1997 Ateliér Štěpán v Brně. V letech 2006-2012 působil jako poradce Kanceláře prezidenta republiky ve věcech architektury. Je autorem řady církevních staveb a rekonstrukcí - například kostela sv. Ducha v Ostravě z roku 2007. Za rekonstrukci a dostavbu Café Fara v Klentnici získal cenu Grand Prix 2012. Vedle toho má na svědomí i tzv. Freedomky - prefabrikované řešení rodinného bydlení.

Svatopluk Sládeček (*1969)

Zakladatel ateliéru New Work, který působil původně ve Zlíně, v současnosti sídlí v Brně. Známý především tzv. figurkativní architekturou - domy, jejichž výsledná podoba často připomíná různé živočichy nebo předměty (pes, pulec, žralok, hroch, sysel). K nejznámějším patří rodinný dům Monitor ve Zlíně (2003), rozhledna Brdo zvaná Kšiltovka (2004), nebo polyfunkční dům Květák v Uherském Hradišti (2007).

Jitka Ressová (*1970)

Zakladatelka ateliéru Ellement, který se od roku 2002 věnuje široké oblasti od urbanismu po produktový design, například rekonstrukcím „baťovských domků“. Její zásadní realizací byl vstupní objekt firmy Sporten v Novém Městě na Moravě (2004), z oblasti kombinace urbanismu a designu pochází revitalizace Gahurova prospektu ve Zlíně (2013). Je editorkou ročenky Česká architektura 2014-2015.

Kamil Mrva (*1975)

Po absolvování brněnské fakulty architektury a krátké praxi v pražském ateliéru Gama pod vedením Karla Pragera se vydal na studijní cestu do Severní Ameriky. Po návratu do rodné Kopřivnice realizoval svůj první dům (2002), který vzbudil velkou pozornost a přinesl první zakázky. V další etapě tvorby rozšířil architektonický rejstřík o další materiály a architektonické úkoly. Několik z jeho posledních projektů se týká i veřejného prostoru.

Ondřej Chybík (*1985)

Ondřej Chybík vystudoval Fakultu architektury VUT v Brně, absolvoval postgraduální studium ve Švýcarsku na ETH Curych. Společně s Michalem Krištofem vede od roku 2010 ateliér Chybik+Kristof Architects & Urban Designers, který byl mimo jiné autorem českého pavilonu pro EXPO 2015.

Klíčová slova:

Architekti CZ diskuse Zlín

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři