Události /

Let´s Coworking / Pojďme sdílet pracovní prostor

Výstava prezentuje studentské návrhy „ideálního“ coworkingového centra do prostoru bývalého hotelu Palace (nynější Kampus Palace) v centru Ostravy, blízko Elektry, Domu Umění GVUO a čtvrti Nová Karolina. Místo je to pro Ostraváky důležité, až ikonické, jak tvrdí ostravský primátor Tomáš Macura ve veřejné debatě o oživení centra Ostravy Do centra!!!

Vendula Šafářová , 14. 5. 2015

Téma vzniklo z prázdninové soutěže vyhlášené v roce 2014 společností Sedm stromů a VŠB – péče o studenty, centrum se nazývalo Studentské centrum 4Students. Soutěže se účastnily čtyři týmy (většina z Katedry architektury, FAST VŠB TUO), výherce byl finančně ohodnocen a soutěžní návrhy včetně toho vítězného jsou na výstavě k vidění. Vzhledem k tomu, že téma se zdálo málo „vytěžené“ a probádané, dovolili jsme si je využít a nově zadat v Ateliéru interiér ve školním roce 2014/15.

V rámci první etapy navrhování jsme podnikli terénní výzkum fenoménu coworking. Abychom lépe pochopili výhody a nevýhody coworkingu, udělali jsme experiment a šli jsme pracovat do coworkingového centra. V Ostravě jich je několik, nejmladší na VŠB (30 pracovních míst, chybí zde však kreativní prostor), Viva Ostrava (www.vivaostrava.cz), Hub Ostrava (www.hubostrava.cz), Sluj (www.sluj.eu), Stará Aréna (www.staraarena.cz/pronajem-prostor/coworking), Coolna (www.cooltourova.cz/en/coolna/).

Coworking v podobě encyklopedického hesla

Coworking je aktivita, která je v dnešní době módní a oblíbená. Jak moc se liší od klasického pobytu v dispozici kavárny, je na zvážení. Ovšem sama nutnost vytvářet prostory určené ke coworkingu (znamená spolu-práce) je překvapující. Máme tu totiž problém s roztříštěním pozornosti, existencí pouze virtuálních přátelství v labyrintu kyberprostoru, odlidštěnou atmosférou skutečných kanceláří v prosklených officech. Lidé se od sebe fakticky natolik vzdalují, že potřebují místo/místa, kde se mohou skutečně potkat, seznámit, inspirovat se navzájem, a přitom i nerušeně pracovat. Be online, ale on the place, and up to day! Jde o sdílený pracovní prostor.

Coworkingová centra začala vznikat v roce 1989, termín coworking byl poprvé použit v roce 2005, kdy byla otevřena první společná kancelář v San Franciscu. V Česku vznikají tato centra od roku 2009 převážně ve větších městech (Praha, Brno, Ostrava).

Bylo zpracováno více než 20 návrhů, z nich se vybralo 15, to je 15 různých pohledů, pocitů a nálad. Studenti, vzhledem k tomu, že jde o poměrně nový fenomén a nevědělo se, jak přesně téma uchopit, je přijali jako výzvu a tak vznikla různorodá kolekce od běžných, pragmatických návrhů až nereálným, utopickým vizím, jaké jsou také zapotřebí (houpací sítě či vyklápějící nábytek v atmosféře divadelního provozu, různé komůrky a zašívárny, prostor inspirovaný lesem, město/city v podobě kovových navrstvených buněk svítících neony, či retro styl New York z 30. let, plochy se školními tabulemi navozujícími ležérní pocit z práce).

Téma je možná matoucí, protože je hodně blízké kancelářské problematice, ale má obsahovat přesah, mutaci kanceláře ve friendly space, intuitivní, inspirativní, netradiční, vzrušující pracovní prostor, opak kancelářsky mrtvolné atmosféry bez energie. A to bylo to nejtěžší. Jak vytvořit něco tak klasického, jako je kancelář, a přitom příjemného, atraktivního, aby člověk měl chuť si místo pronajmout, do coworkingu se vracet? Téma otevřelo plno otázek, co vlastně dělá prostor příjemným, komfortním a užitným? Stačí být jen užitný? Ukázalo se, že ne, lidé potřebují navštěvovat prostory, kde zažijí inspirativní náladu a zábavu, ale přitom se mohou soustředit na práci. Konkurence takových prostor je veliká, proto jsme doporučili studentům, aby si vymysleli koncept, nějakou zápletku či příběh, který bude prostor vykládat svým architektonickým jazykem.

Relikvie práce

Nápadnými kondenzačními jádry většiny projektů jsou předměty vyskytující se v prostoru jako „relikvie“. Zdánlivě obyčejné předměty, nesoucí poselství, vyjadřující atmosféru, pocit, ideu. Mluvíme o pracovním stole, počítači, myši, rádiu, kalkulačce, sešitu a propisce. Banální věci. Tyto průběžné stopy pobytu v práci jsou transponovány do roviny exponátů. Vystavený notebook – ukazuje záběry „lidí pracujících“, reproduktory – přináší zvukové záznamy z coworkingu, kaváren, shoping mallu, aktovka, sešit, zápisník, propisky, tužky, boty, bunda, hrnek – ukotvuje člověka pracujícího v prostoru.

Na práci nemusíme pohlížet jen jako na něco úmorného, ale může to být i hra. Hra, práce, spolu-práce, coworking. Navrhujeme slovo práce nahradit slovem činnost, to už nezní tak definitivně, uzavřeně a nepřátelsky. Tedy „Hra a činnost“.

Výstava se koná pod záštitou pana rektora Iva Vondráka. Akce se připojuje k festivalu Archikultura 2015, více info na http://fast10.vsb.cz/226/zadanisem-praci/ , http://kabinetarchitektury.cz/archikultura-2015-vsb-tuo-fast/

Vernisáž proběhla 13/4/2015 v Nové aula na VŠB – TU Ostrava – Poruba. Od12/5/2015 se výstava přesouvá do výloh bývalého Hotelu Palác v centru Ostravy, kde ji můžete shlédnout až do konce července.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři